hoitsuongelma

Tehyn hoitajat eivät tunnu ymmärtävän, että palkanmaksu loppuu myös jos mennään lakkoon puhumattakaan irtisanoutumisesta. Eli lakkoajalta ei makseta palkkaa. Tehyn lakkokenraali ei puhu tästä mitään.
8200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Moni tehyläinen varmasti hankki laajakuva-TV:n
nähdäkseen tulevaisuutensa. Ei se naama mahdu
4:3.

Äänestä

sivulle 2 ....

on yhden hoitajan kirjoitus, joka on sitä mieltä, että alalle hakeutuu nyt vain älykkyydeltään heiveröisiä lahjattomia henkilöitä, jotka eivät ole päässeet mihinkään muualle opiskelemaan.

En kyllä ymmärrä miten se palkan suurentaminen näiden hoitsujen lahjakkuuttaa lisäisi, se kun ei ole rahalla korjattavissa oleva juttu.

Mutta jos jäsenkunnasta löytyy tuollaisia mietteitä niin eihän kai sitä sitten muuta voi odottaakaan.

Äänestä

lakkoavustusta kun on liitolla kokoomusjohto ja jos vaikka ovat yhdessä tehneet suunnitelman kunnallisen terveydenhoidon alasajamisesta.

Äänestä
  • Kyllä on opettaneet että liitto maksaa kun lakossa ollaan.

    Kysykää vaikka paperimiehiltä. Liitto pelastaa!

    Äänestä

yksi hoitoalan lakko kestetä.

Muistatteko kun palomiehet olivat lakossa niin ei ollut tulipaloja tai muutakaan hämminkiä yhteiskunnassa. Ihmiset käyttäytyivät eikä onnettomuuksia sattunut juuri nimeksikään. Sama juttu silloin poliisilakon aikana, kun ensin pauhattiin hirveästi miten siitä tulisi rikollisille kulta-aikaa. No eipä tullut. Kaikki hoitui.

Ei kenenkään tarvitse pelätä, ettei hoitoa saisi, jos tosipaikka tulee. Lopetetaan narinat ja annetaan näiden blondien nyt leikkiä leikkinsä ja järjestellä astiasto kuntoon nupissaan. Voi olla että prikankanto alkaa maistua kummasti juuri sillä palkalla mitä tarjolla on.

Äänestä
  • Lakkokenraalinsa johdolla ne saavat veronmaksajat pulaan.

    Äänestä

  • toki kirjoitti:

    Lakkokenraalinsa johdolla ne saavat veronmaksajat pulaan.

    säästää niin suljetaan vaikka päiväkoteja. Mites sitten suu pannaan, kun hoitajalla ei ole lapsille hoitopaikkaa? Minkäköhänlainen parku siitä syntyy?

    Äänestä

  • sitten muualta kirjoitti:

    säästää niin suljetaan vaikka päiväkoteja. Mites sitten suu pannaan, kun hoitajalla ei ole lapsille hoitopaikkaa? Minkäköhänlainen parku siitä syntyy?

    mutta mitäs jos vähennetään kustannuksia vaikka kulttuurista tai urheilusta??? ottakaa nyt järki käteen, ja ymmärtäkää mikä on tärkeää ja mikä ei. eikä täällä yksikään hoitaja joudu kovin kauaa olemaan ilman työtä kun sitä haluaa, kun ei sinne hoitoalalle riitä tekijöitä nytkään vaan jokainen uusi otetaan riemumielin vastaan että hommat saataisiin pyörimään edes jotenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyhe kirjoitti:

Tehyn hoitajat eivät tunnu ymmärtävän, että palkanmaksu loppuu myös jos mennään lakkoon puhumattakaan irtisanoutumisesta. Eli lakkoajalta ei makseta palkkaa. Tehyn lakkokenraali ei puhu tästä mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu