Tutkivaa journalismia
Valehtelijat esiin
3334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tässä se linkistä poimittuna:
"Suomalaishoitajien palkat ovat alhaiset ja vastuulliseen markkinatalouteen kuuluu, että työn arvostus ja palkkaus vastaavat toisiaan. Kokoomus on esittänyt, että seuraavan tupon tulisi tasa-arvotupo, jonka yhteydessä koulutettujen ja naisvaltaisten alojen palkkoihin tehdään tuntuva korotus. Oikeudenmukaiseen lopputulokseen päästää useilla tällaisilla ratkaisuilla."
Nyt on korotettu kouutettujen kaikkien kunta-alan naisten palkkoja enemmän kuin teollisuuden vientialojen palkkoja.
Myös hoitajien palkat ovat nouseet samassa suhteessa, yli 12% ja parhaimmillaan yli 300 euroa sopimuskaudella.
Hoitajat haluavat kuitenkin enemmän kuin muut koulutetut naiset, mutta tuskin tulevat paljoakaan enempää saamaan, koska kunta-alan sopimusjärjestelmä edellyttää, että jos hoitajille nyt annetaan enemmän, on muille, jo sopimuksen allekirjoittaneille annettava samassa suhteessa lisää.
Näin sanoi työoikeuden professori Tiitinen eilen tv-uutisissa.
Katsotaan, mitä valtakunnansovittelija saa aikaan ja puhutaan lupauksista vasta sen jälkeen.
Vastuullisessa markkinataloudessa tärkeästä ja raskaasta työstä maksetaan myös kunnollinen
palkka:
1. Suomalaisilla on oltava oikeus saada laadukasta terveydenhuoltoa. Hoitojonot on kyettävä purkamaan kaikkialla Suomessa. Tämä edellyttää terveydenhuollon määrärahojen turvaamista.
2. Seuraavalla tulopoliittisella kierroksella on koulutettujen, naisvaltaisten alojen palkkoja nostettava reilusti. Nyt tarvitaan tasa-arvotupo. Valtion on korotetulla valtionosuudella tuettava sellaista kuntasektorin palkkaratkaisua, jossa koulutetuille ja naisvaltaisille aloille – kuten hoitoalalle - maksetaan keskimääräistä suuremmat palkankorotukset.
3. Sarin kaltaiset keskituloiset suomalaiset ovat tämän maan selkäranka. Työssä etenemiseen ja eteenpäin yrittämiseen kannustetaan keventämällä keskituloisten kireää verotusta. Palkansaajan työllään ansaitsemasta tulosta on jäätävä nykyistä enemmän omaan käyttöön. Ansiotulojen verotusta on edelleen kevennettävä maltillisesti kaikilla tulotasoilla. Maltillisilla, työllisyyttä tukevilla tuloveron kevennyksillä voidaan tukea tulopoliittista ratkaisua.
4. Jokaiselle suomalaiselle, joka palaa Suomeen takaisin työn vuoksi, on maksettava 1 000 euron muuttoavustus. Näin houkuteltaisiin myös sairaanhoitajia takaisin.
5. Vammaisen lapsen vanhempien pitää saada kunnan toimesta vastuuhenkilö, joka neuvoo kaikissa vammaisetuuksiin ja -palveluihin liittyvissä kysymyksissä.
Oikealle, vasemmalle, ylös vai alas? Lue kokoomuksen vaalijulistus vuodelta 1919 ja päätä itse.
Kokoomuksen Kahvila Korvassa kuunnellaan jokaista.
4. Jokaiselle suomalaiselle, joka palaa Suomeen takaisin työn vuoksi, on maksettava 1 000 euron muuttoavustus. Näin houkuteltaisiin myös sairaanhoitajia takaisin.
=> Kuka muuttaa Suomeen pelkästä 1000 eurosta?