asteikko

Kysymys uskovaisille.
Jos oletetaan uskovaisuusasteikko, esimerkiksi nollasta sataan. Jossa nolla edustaa totaalisen uskonnotonta ja sata totaalisen uskovaista. Niin paljonko vaaditaan taivaspaikan saamiseen. Kuka ja millä oikeudella voi määritellä lukeman. Voiko sen tehdä itse?
2187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ei käsittääkseni oo mitään liukuvaa rajaa

Äänestä
  • Usein kuulee uskovaisten puhuvan "uskoni kaipaa vahvistusta". Siis liukuva raja on.
    Voisiko joku ystävällisesti määritellä, mikä on hyväksyttävän uskon määrä? Milloin on oikeus käyttää itsestään määritelmää uskovainen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


instrumentalisti kirjoitti:

Kysymys uskovaisille.
Jos oletetaan uskovaisuusasteikko, esimerkiksi nollasta sataan. Jossa nolla edustaa totaalisen uskonnotonta ja sata totaalisen uskovaista. Niin paljonko vaaditaan taivaspaikan saamiseen. Kuka ja millä oikeudella voi määritellä lukeman. Voiko sen tehdä itse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu