Vaahteranlehdet

mikä vaiva?

Lehdet eivät saa kaunista syysväriä, vaan ovat ruskeat ja kuivettuvat oksiin.
Vihreissä lehdissä on pyöreitä mustia läiskiä.
Elukka? Virus? Jatkuuko vaiva ensi vuonna?

2

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luin...

      ...että vaahteran lehtien mustat, keltareunaiset laikut aiheuttaa tervatäplätauti, joka on melko yleinen sienitauti. Tauti ei kuitenkaan aiheuta vaahteralle suurempia kasvutappioita eikä tapa puuta. Taudin leviämistä voi ehkä vähentää hävittämällä pudonneet lehdet esim. polttamalla.

      Olisiko kyse ehkä tästä taudista.

      • ellit

        Tervatäplätauti (Rhytisma acerinum) on yleinen laikkutauti vaahteran lehdillä. Täplät ovat isoja, tummia ja niiden reunat kellertävät.

        Tauti ei ole vaahteralle erityisen haitallinen. Laikut toki heikentävät lehtien yhteyttämistä, mutta ne runsastuvat vasta kesän lopulla, jolloin puu jo luonnostaan alkaa valmistautua talvilepoon. Laikut eivät siis tapa taimiasi, vaan ensi keväänä niihin tulee uudet, terveet lehdet.

        Maahan pudonneet laikkuiset lehdet voi esimerkiksi polttaa, jotta tauti-itiöt eivät leviä taimiin seuraavana vuonna.

        Jos taimien läheisyydessä on paljon vaahteroita, tautia esiintyy jatkossakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe