Kun vie vaatteita siihen SPR:n laatikkoon, niin kuinka ne pitää pakata? Muovipussissa? En löytänyt tietoa Kontin nettisivuilta. Saako Kontti-laatikkoon laittaa kenkiä?
Kiitti!
Kiitti!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei! Voisin kuvitella, että muovipusseihin tai jätesäkkeihin (pienehköihin?) pakkaaminen olis ihan järkevää. Kenkiä saa laittaa. Mutta vain ehjiä ja puhtaita tavaroita. Rikkinäisiä ei voi myydä eikä likaisia kukaan halua ostaa.
Älä vie vaatteita järjestöille, joiden vaateviennit aiheuttavat paikallisille vaatehtimoille käytännössä mahdottoman "kilpakumppanin". Se ei auta paikallisia, vaan vie pohjan ko. maan markkinoilta ja talouselämältä.
Avun hyöty ei aina ole noin pinnallista. Muista se ja mieti ketä autat vaatevienneissäsi. Tosin Kontin tapauksessa vaatteet eivät taida olla vietituotteita.
sun viestin pointti jäi ihan hämärään kun lopulta kumosit kaiken mitä aluksi sanoit.
mietin vaan sitä, että kumpi on parempi: viedä vaatteet Konttiin vai viedä vaatteet kaatopaikalle? ...että niin.
pyydän siis anteeksi jos jollekin jäi nyt harmitus siitä, että aiheutan "kilpakumppanin" kehitysmaiden omille vaatemarkkinoille. anteeksi etten ajatellut asiaa tarpeeksi pitkälle. aivoni ajattelukapasiteetti riitti vai ajattelemaan turhia jätevuoria kaatopaikoilla.
Pointtini on erittäin selvä: älä lahjoita vaatteita vietäväksi maahan, jossa se tekee paikkaliset markkinat mahdottomiksi, koska tuskin kukaan voi kilpailla ilmaisten tuotteiden kanssa.
että hallitus suunnittelee lisäveroa vaatteisiin koska ihmisillä on varaa heittää niitä pois. Ei riepuakaan tommosiin kontteihin.