Paavo Lipposta tarvittaisiin jälleen

Eilen MTV3:n uutisissa europarlamentaarikkomme Ville Itälä sanoi ääneen sen, mistä KEPUhallitus ei halua kuulla.

Mannertenvälisen nahjuksen Zero-Matti Vanhasen kahden hallituksen aikana Suomelle on tullut koko ajan turpaan EU:ssa. Paavo Lipposta arvostettiin EU:ssa ja hänellä oli henkilökohtaiset suhteet kaikkiin tärkeiden EU-maiden johtajiin. Kun Suomen etu oli kyseessä, Lipponen ajoi Suomen etuja tinkimättömästi ja taitavasti.

Kielitaidoton Zero-Matti Vanhanen sen sijaan on ollut EU-kokouksissa kuin orpo piru. Kokoustauoillakin tämä "taitaja" käy ulkona potkimassa kiviä kun pitäisi keskustella ja ajaa Suomen etua.

Ei ole siis ihme, että Zero-Matti Vanhasen pääministeriaikana Suomen EU-maksut ovat kolminkertaistuneet, sokerituotanto on loppumassa Suomesta ja nyt Suomi menettää vielä tämän eteläisen Suomen 141-tuen.

Nyt pitäisi ottaa järki käteen ja mennä hattu kourassa Paavo Lipposen luokse. Olisikohan Lipponen ja Niinistö käytettävissä Suomen pelastajajiksi?

12

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JormaKKorhonen

      ...ihan vakavankin harkinnan paikka jo alkaisi olla vastuullisilla toimijoillamme tehdä näin:

      >> Nyt pitäisi ottaa järki käteen ja mennä hattu kourassa Paavo Lipposen luokse. Olisikohan Lipponen ja Niinistö käytettävissä Suomen pelastajajiksi?

    • Ei edes

      valintatilaisuudessa nimeä mainittu. Tais Lipponen pilata suhteet muihin maihin. Eivät olleet tyytyväisiä Lipposeen.

      Elintarvikevirasto oli lopullinen naula milä vei Lipposen nahkurien orsille.

      Matti Vanhanen on kaikkiaan kansan suosikki.

      Itälän itkut tunnetaan. Epäonnistuja kaikessa.

      • kuka Vanhanen?

        Lipposen aikana Suomi sai EU:ssa tavoitteitaan läpi, nyt ollaan aitovierellä toisten lattialuuttuna.


      • Pääkomisaarin
        kuka Vanhanen? kirjoitti:

        Lipposen aikana Suomi sai EU:ssa tavoitteitaan läpi, nyt ollaan aitovierellä toisten lattialuuttuna.

        virkako.


    • sitten...

      jos demarien kannatus alkaa uhkaavasti nousemaan.

    • Kaupunkilainen.

      ..aikaan elintarvikeviraston vai???

    • mutta sitten...

      Melkein menin halpaan juttua lukiessasi, mutta sitten huomasin humoristisen lähestymistapasi..

      ...............
      Lipponen ajoi Suomen etuja tinkimättömästi ja taitavasti

      .............
      hehhehehehhhhheeeeee

      Tarkoitat varmaan tällä elintarvikevirastoa
      tai
      ehkä Lipposen pyrkimystä Euroopan Keisariksi ?

      Vaiko Itävallan kättelyboikottia ?

      Vaiko jotain muuta ??

    • mutta aika vähän

      Historia tulee kirjaamaan Paavo Lipposen sotien jälkeisen Suomen merkitävimmäksi valtiomieheksi, joka ensimmäisenä ymmärsi, että Suomi voi vaikuttaa omiin asioihinsa EU:ssa vain menemällä mukaan niin täysillä kuin rahkeet riittävät.

      Paavo Lipponen huomasi myös, ettei keskustasta ole yhtään mihinkään silloin, kun asioita pitää hoitaa koko kansan parhaaksi.

      On todella surkeaa, ettei SDP:ssä ole enää ketään lähellekään Paavo Lipposen veroista, suurten linjojen poliitikkoa.

      Onni tässäkin onnettomuudessa on se, että keskustalla on Matti Vanhanen ja kokoomuksen järkkymätön tuki.

    • oivahärkönen

      ... Känänkin ystäväkseen. Hellyttävää!

      • toimivat nämä pääpunikit

        kun itselle passaa, ollaan niin maajussin ystävää että...joku tuolla aikaisemmin puhutteli "kesäkenkää" sodanjälkeisen historian "suurimmaksi Valtiomieheksi"...taisi tarkoittaa fyysisiä ominaisuuksia, tai oli tarkoituksellisesti unohtanut m.m Paasikiven ja Kekkosen... muutenkin esim. aloittajalta oli "unohtunut" eu:n jäsenmäärän kasvu kymmenillä, vaiko sadoilla?? miljoonilla verrattuna kesäkengän aikaan. Sen täytyy näkyä ja tuntua myös Suomenkin vaikutusvallan määrässä.


      • vastineeksi tälle

        Hesarin kuukausiliitteessä on hyvin monisivuinen ja hyvin myötämielinen juttu Alpo Rusista. Siinä Rusi sanoo, että meillä ei vielä ymmärretä tai ei ainakaan olla halukkaita myöntämään sitä, miten merkittävästi Ahtisaari pystyi muuttamaan ulkopoliittista toimintamalliamme ja asenteitamme. Keskustalainen Rusi sanoo noin, mutta täällä eräät keskustalaiset ovat sitä mieltä, että Ahtisaari oli huonoin presidenttimme kautta aikojen.

        Surullisesti totta on tuo:

        >> Lipposen väistyttyä ulkopolitiikassa palattiin tunkkaiselle 70-luvulle, USA suhteet saatiin pilattua, ja muutenkin idealismin varjolla harjoitettiin maailmanparannusta realistisen politiikan sijaan.


    • tuo vaarien

      aika saisi jo alkaa olla ohi. Muutenkin Suomessa takerrutaan aivan liikaa menneeseen, eikä katsota rohkeasti ja ennakkoluulottomasti tulevaisuuteen. Onneksi? tuleva ja jo alkanut ilmastonmuutos pakottaa suomalaiset jättämään tyhmän kuppikuntaisuuden ja turhan riitelyn, jotta pysytään yleensä hengissä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4980
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      98
      3068
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2916
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2422
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      30
      2160
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1979
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1580
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1511
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1449
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1355
    Aihe