Eikös se sana sano, että
etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan.
Mutta kai sitä saa valita mikä tuntuu hyvältä ja oikealta opilta.
Siis nyt vaan tänne kilvan kaikki eri lahkot kertomaan oman oppinne päämäärät ja säännöt.
Niin alan etsimään sitä oikeaa paikkaa.
Kaikki oleellinen ja tärkeä mitä pitää osata tai tehdä kuuluessaan lahkoonne. Mikä ei ole sallitua ja mikä on.
Olisin kiitollinen jos vastaisitte voisin näin tehdä pikkuvertailuja, mihin kannattaa päänsä kallistaa.
kiitos
etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan.
Mutta kai sitä saa valita mikä tuntuu hyvältä ja oikealta opilta.
Siis nyt vaan tänne kilvan kaikki eri lahkot kertomaan oman oppinne päämäärät ja säännöt.
Niin alan etsimään sitä oikeaa paikkaa.
Kaikki oleellinen ja tärkeä mitä pitää osata tai tehdä kuuluessaan lahkoonne. Mikä ei ole sallitua ja mikä on.
Olisin kiitollinen jos vastaisitte voisin näin tehdä pikkuvertailuja, mihin kannattaa päänsä kallistaa.
kiitos
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mikäli vastaisitte selvällä suomenkiellellä, ettekä käyttäisi apunanne raamattu helpottaisi se valintaa tehdessäni.
Minulla on raamattu, joten voitte laittaa vain viitteet kyseisestä raamatun kohdasta ,mikäli haluatte vedota sanaan perustellessanne omaa oppianne.
Ja lyhyitä ja ytimekkäitä vastauksia kiitos.
Siellähän Raamatussasi kaikki on kerrottu. Jokainen tulkitsee sitä tavallaan ja on niin perusteellisen vakuuttunut tulkintansa oikeellisuudesta.
Siis: mieti ihan itse.
1).Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi, koko sielustasi ja mielestäsi.
Tämä on käskyistä suurin ja tärkein.
Toinen yhtä tärkeä on tämä:
1).Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.
Kaikkissä "lahkoissa".
Siis Lestadiolaisuus on uskonsuunta ei lahko
Mitä eroa muka oon lahkolla ja uskonsuunnalla. Sananhelinää!! Kaiken kukkuraksi Jumala vihaa lahkoja. Muuta tässä ei voi, kun vain turvata Jumalan suureen armoon kurjana lahkolaisena.
Hauskaa kesää
Hyvät uskovaiset ihmiset,
olkaa nin ystävällisiä ja kertokaa lahkostanne tai uskonsuunnastanne.
Mitä pitää tehdä?
Mitkä asiat kiellettyjä?
Haluaisin todellakin tietää mihin pääni kallistaisin.
Voisin sitten oppienne perusteella valita sen lähimpänä itseäni olevan "kodin".
Auttakaa nyt hyvät ihmiset.
Missä tuo lähetys käsky nyt on?
Pitää tehdä parannus evankeliumin saarnasta.
Synti on kiellettyä.
Synti pitää panna pois, ettei se saa valtaa.
Älä valitse itse ettet mene valheen saarnaan. Rukoile Jumalalta apua.
Vuonna -80 tulin Jumalan "puhuttelemaksi"! ja aloin kiinnostumaan Hänen "lähelläni olosta"!
Hän vaikutti minussa siten ,että aloin lukemaan erilaista hengellistä kirjallisuutta,hyvin erilaisista kertomuksista jotka alkoivat "lähentämään" minua hänen luokseen sekä hengellisiä kasetteja minulla oli muutama joissa Eija Merilä lauloi hengellisiä lauluja.
Seuraavaksi sain sellaisen pienen hengellisen lehden jonka sivuilla oli pieni tilauslomake jossa sanottiin ,että kun palautan sen heille ,niin he lähettävät lahjaksi minulle Raamatun!
Tein työtä käskettyä ja lähetin tilauslapun heille ja niin sieltä tuli kuin tulikin Raamattu ja se oli minun omakseni minulle lähetty! Olin aivan ylpeä siitä vaikka en vielä siinävaiheessa ollutkaan tehnyt uskon ratkaisuani selkeästi.
Luettuani hengellistä luettavaa ja uudesta testamentista Johanneksen evankeliumia ,sekä Apostolien tekoja joita minulle neuvoksi annettiin. Näiden "saattelemana" sain tehdä uskon ratkaisuni n`5-kuukauden jälkeen!
Tunsin itseni hyvin syntiseksi Jumalan edessä ja tein "tiliä" Herralle, että jos hän minut huolii,niin tahdon seurata häntä. Herra täytti minut Hengellään sekä puhdisti minun tuntoni ja nyt siitä on aikaa kulunut jo vähän yli 23 vuotta.
Kävin tutustumassa erilaisiin seurakuntiin muutaman kerran ja myös ev,lut kirkossa johon tuolloin vielä kuuluin, sekä olin myös kirjeenvaihdossa erään adventistin kanssa joka hieman myöhemmin päättyi "erimielisyyteen" Raamatun näkemyseroista!
HUOM!!! en ollut siis varsinaisesti vielä minkään seurakunnan jäsen paitsi kirkon,jossa en ollut aiemmin käynyt kuin joskus pienenä lapsena.
Sitten aikanaan valitsin seurakuntayhteyteni johon edelleenkin kuulun ja erkanin ev,lut kirkon jäsenyydestä pois.
Raamattu sanoo että - Etsivä löytää ja Kolkuttavalle avataan! niin usko ,kuin seurakunta yhteyskin.
En osaa sanoa onko tämä menettely se oikea? mutta MINUN kohdallani se kävi näin!;=)))
Siunausta Jeesuksessa.
Kiitos viestistäsi.
Olet todella tehnyt "työtä" löytääksesi oikean paikan.
Eli se ei mene niin, että kävelen johonkin herätysliikkeeseen ja sanon, että haluan liittyä teidän oppejanne seuraamaan. Minun pitää lukea raamattua ja rukoilla ja kysellä minne Henki haluaa minut johdattaa.
Tuollainen ajatus vain tuli.
Entä jos minulle sitten sanotaankin, että se Henki on saatanasta, millä minä pieni ihminen sen pystyn erottamaan. Jotenkin pelottavaa koko uskovaisuuden touhu? En minä halua pahoja henkiä palvella enkä niitä uskoa, mutta mistä tietää?
Olisitko ystävällinen ja vastaisit tähän vielä?
Kiitos.
Kysymys ei ole ensisijaisesti jonkinlaisen seurakunnan löytämisestä. Tärkein asia on saada suhteet Jumalan kanssa kuntoon. Ihminen on luotu Jumalan yhteyteen, jonne syntiin langennut ihminen tiedostaen tai jopa tietämättä pyrkii takaisin. Jumala on Sanassaan ilmoittanut meille, miten tämä on mahdollista. Hän on valmistanut pelastuksen synnin siteistä ja seurauksista uskon kautta Jeesukseen. Eikä tähän edes tarvitaan omia ponnistuksia ja ansiota. Se on valmis lahja, jonka saamme vapaasti ottaa vastaan.
Enemmän tästä :
http://www.nic.fi/~jlindell/pelastusvarmuus.htm
Pelastuksen eli uudestisyntymisen jälkeen alkaa sitten sen uuden hengellisen kasvu, jossa Raamattu, rukous ja uskovien yhteys tärkeitä elementtejä. Myös suhteet "vaakasuorassa" muitten ihmisten kanssa tulee vaalia.
Näistä asioista voit lukea lisää muissa internetpaikan kirjoituksissa.
Niin kuin näet ensimmäiseksi tulevat koirat ja velhot jotka houkutuksin ja suostutteluin yrittävät saada mukaansa. Pitää paikkansa että maailman lapset ovat toimellisempia kuin valon lapset. Jos todella etsit sinun tulee etsiä ensin oikea seurakunta jotta voit nähdä Jumalan näin kirjoittaa Martti Luther suuri uskon puhdistaja Jumalan uskollinen työntekijä. Missä sitten Jumala näkyy, missä muussa kuin veljissäsi, heidän kautta ja avulla sinä sitten saat kiusatulle omalletunnolle rauhan et millään muulla. Jumala on jättänyt sanansa ja lohdutuksen ainoastaan Hänen omalle seurakunnallensa, muualta sitä ei löydy. Ulkopuolella on pimeää ja kylmää, jossa sudet pyydystävät.