Valtakirjat perjantaina työnantajalle

Perjantaina toimitetaan irtisanomisesta valtakirjat työnantajalle, lakko lamauttaa 19 marraskuuta hoitopalvelut. Meidän kansalaisten on aktiivisesti osoitettava mieltä hoitajien palkan puolesta.

64 prosenttia suomalaisista tukee hoitajien palkkavaatimusta oikeudenmukaisena. Tehyläiset, nollalinjalaiset, nyt on teidän vuoro. Kateellisten on turha itkeä, huolestuneiden turha kitistä, vaatikaa hallitukselta toimia ja vältymme joukkoirtisanomisilta.

Politikot saavat asianmukaisen näpäytyksen, lupaus on lupaus ja siitä on pidettävä kiinni. Tehyläisten ansaittu palkankorotus toimii myös tulevaisuuden esimerkkinä politikoille, jos luvataan niin seuraukset on kannettava. Demokratia vahvistuu.
7254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ihan turhaan lähettelette listaanne, roskiin se vain menee. Nimittäin:

" Työnantaja ei aio hyväksy Tehyn tarjoamia nimilistoja irtisanoutumiseksi vaan vaatii hoitajilta henkilökohtaisia irtisanoutumisia.

Työoikeuden professori Seppo Koskinen Lapin yliopistosta pitää työnantajan vaatimusta oikeutettuna.

"Nimilista ei ole mikään valtuutus", Koskinen sanoo. "Se on vielä niin merkittävä oikeustoimi, että minusta ei ole mitään syytäkään lähteä linjalle, että tällaisia listoja hyväksyttäisiin." "

Mikset uskalla irtisanoutua ihan itse? Oletkos tosiaankin tuommoinen pelkkuri?

Äänestä

  • Toisaalta ei mitään merkitystä, jos pitää käydä hallinnon puolella ilmoittamassa asiasta uudelleen. Turhaa byrokratiaa tulee, mutta kyllä se hoitajille sopii. Lista toimii irtisanomisilmoituksena, kyse on laillisesta valtakirjasta. Muotoseikoista ei kuitenkaan kannata kiistellä, työnantajapuoli yrittää hankaloittaa neuvottelujen kulkua. Kyl me käydään allekirjoittamassa vaikka 100 kertaa, meillä on kuukauden irtisanomisaika, ellei valtakirja kelpaa tulee osastolle hakemaan vahvistuksen asiaan.

    Raha ratkaisee tämän kiistan!

    Äänestä

  • niimpä niin joopa joo:) kirjoitti:

    Toisaalta ei mitään merkitystä, jos pitää käydä hallinnon puolella ilmoittamassa asiasta uudelleen. Turhaa byrokratiaa tulee, mutta kyllä se hoitajille sopii. Lista toimii irtisanomisilmoituksena, kyse on laillisesta valtakirjasta. Muotoseikoista ei kuitenkaan kannata kiistellä, työnantajapuoli yrittää hankaloittaa neuvottelujen kulkua. Kyl me käydään allekirjoittamassa vaikka 100 kertaa, meillä on kuukauden irtisanomisaika, ellei valtakirja kelpaa tulee osastolle hakemaan vahvistuksen asiaan.

    Raha ratkaisee tämän kiistan!

    Ei se lista tosiaankaan irtisanoutumisilmoituksena toimi, lues mitä työoikeuden professori Seppo Koskinen sanoi.

    Et voi tehdä niin, että irtisanot toisten puolesta, ja jollain tuhansien nimien listalla vieläpä. Jos lähetät sata kiloa paskaa työnantajalle ja siellä sisällä oma kirjeesi, niin kyllä se roskiin menee sekin.

    Äänestä

olet demokratiaa tässä maassa nähnyt poliitikoiden puolelta. Paskanpuhumista ja omien etujen ajamista se on niillä aina ollut. Sitäpaitsi nuo ämmät ei tarvitse mitään korotuksia kun ei muutkaan ammattiryhmät sellaisia saa, vittuako uskovat kaikkien penikoitten lipasuja

Äänestä

Silloin mennään metsään, jos valtakirjalla voi irtisanoutua.
Sittehän olis mahdollista, että työpaikan pääluottamusmies vois väärennytyllä valtakirjalla erottaa "vääräoppisia" työntekijöitä työpaikalta.
Töihin täytyy henkilön itse hakeutua ja myös itse irtisanoutua, joko kirjallisesti tai suullisesti.
Luottamusmiesten ja ammattiliiton tehtävät on ollut tähän asti puolustaa työsuhteiden pysyvyyttä viimeiseen asti.
Tehyn toimet johtaaa mitä ilmeisimmin terveydenhuollon yksityistämiseen.
Eli rahat tai henki!
Kuollaan sitä kaikki lopulta, että eihän siinä mitään.
Onhan se tietysti niinkin, että jokainen kyllä pystyy hoitamaan terveyttään liikunnalla ja ruokavaliolla.

Äänestä

Kannatus tehyläisten vaatimuksia kohtaan lisääntyy, nyt on hoitajien vuoro.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


old_profile_27715 kirjoitti:

Perjantaina toimitetaan irtisanomisesta valtakirjat työnantajalle, lakko lamauttaa 19 marraskuuta hoitopalvelut. Meidän kansalaisten on aktiivisesti osoitettava mieltä hoitajien palkan puolesta.

64 prosenttia suomalaisista tukee hoitajien palkkavaatimusta oikeudenmukaisena. Tehyläiset, nollalinjalaiset, nyt on teidän vuoro. Kateellisten on turha itkeä, huolestuneiden turha kitistä, vaatikaa hallitukselta toimia ja vältymme joukkoirtisanomisilta.

Politikot saavat asianmukaisen näpäytyksen, lupaus on lupaus ja siitä on pidettävä kiinni. Tehyläisten ansaittu palkankorotus toimii myös tulevaisuuden esimerkkinä politikoille, jos luvataan niin seuraukset on kannettava. Demokratia vahvistuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu