10 Käskyä ei ole Adv. yksioikeus

juutalais-luterilainen perinne

Suomessa...jokainen kansakoulu opettaa 10 käskyjä , mikäli vanhemmat kuuluvat kirkkoon ja lähes 90% kuuluu kirkkoon, joten tavalliset suomalaiset, kuten 11-vuotias poikani tenttii koulussa 10-käskyjä ja analysoi niiden sisältöä ja toimivuutta.

Adventistit tunnetaan lakiuskovaisina ja muiden tuomitsijoina...mutta 10 käskyä ei ole sisäistetty edes pastoreiden keskuudessa.

pedofiliakohu, säätiöiden kavallukset yms. sellaiset olivat vain jäävuoren huippu...kirkossa ollaan epärehellisiä sympatiakeräyksissä, Etra ry:n toiminnassa, Kymmenyksien käytössä jne...

Olisi hienoa, jos käskyjä oikein opetettaisiin jälleen myös Adventtikirkossa ja niiden sisältöä analysoitaisiin, että Newboldissa koulutetut pastorit pääsisivät edes 11-vuotiaan poikani tasolle ja ehkäpä joskus voisivat niitä noudattaa ja sitten opettaa muille srk:n jäsenille?!

Adventtikirkko on katastrofaalisessa tilassa...he rikkovat käskyjä enemmän kuin muu väestö ja menettävät kokoajan uskottavuutta pastoreiden epärehellisyyksien tähden...tätäkö se kirjailija Ellen G White ennusti lopun aikana tapahtuvaksi ja siksikö...maallikot päättävät työn?!

Pitäisikö meidän jättää ns. virallinen Adventtikirkko Baabelin sekoituksen ja maailmallisen hekuman ja huoruuden takia!?

Niinhän se kuuluisa "Kolmen enkelin sanoma" meitä Ilmestyskirjassa kehoittaa!?

terveisin vastakääntynyt ja oikeasti asioista kiinnostunut; Nestori Koskinen; Jämsänkoski

10

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suoraa Todistusta

      Jokainen itseään kunnioittava kristitty tekee tästä oman johtopäätöksen...olla sekaantumatta pappien synteihin ja huoruuteen saatana-panettelijan kanssa..?

      Ev.Lut.Kirkko on terveempi ja sen historia Suomessa on koeteltu..USA:sta ei tule juuri mitään hyvää...sarvi joka nousi merestä ja kaatuu...kansat ihmetellen katsovat sen tuhoa?!

      Lahkot ovat tulleet meren takaa...jääköön ne sinne omaan arvottomuuteensa?!

    • Eihän kymmenen käskyä ole adventistien oikeus ollenkaan, eikä se ole myöskään ns. pakanakristittyjen oikeus. Heilläkin, mutta erityisesti adventisteilla on paha tapa sekaantua Jumalan ja juutalaisten välisiin "perheasioihin".

      • Jumala pilkkaaja

        10 käskyä on se mittari, jolla sinutkin tuomitaan.


      • saanut?
        Jumala pilkkaaja kirjoitti:

        10 käskyä on se mittari, jolla sinutkin tuomitaan.

        Onko lutteri sinunkin jumala. Lutterihan valitsi ne "kymmenen käskyä" raamatusta :).

        ÄLÄ TEE MITÄÄN, ÄLÄ, ÄLÄKÄ, niin pelastut, niinkö?


    • kuuluvat kaikille ihmisille!

      Hyvä juttu, että poikasi on hyvällä tiellä ja pastoreitten yläpuolella.
      Jospa Jumala suo ja kasvattaa hänestä uuden pastorin adventtikirkkoon.
      Tämä ei kuitenkaan pidä paikkaansa, että tavallisessa koulussa ihmiset olisivat paremmalla tasolla tai edes luterilaisessa kirkossa. Paha on ollut alusta asti. Pahuutta löytyy joka puolelta.
      10:n käsky opetusta ei tietenkään pidä unohtaa!

      Turhaa on kaivella paholaisen asioita. Nostetaan Kristus korokkeelle ja tuodaan sitä valoa maailmaan.
      Menneille ei mitään voi. Vai voitko itse jotain omalle menneisyydellesi? Eikö sieltä löydy mitään pahaa? Voisitko ensin käydä oma menneisyytesi julkisesti ja sitten kaivella toisten menneisyyttä?

      Paholaisen juonilla on tarpeeksi kärsimystä jo sille joka on siihen langennut. Toivottavasti ovat sieltä Jeesuksen avulla päässeet pois ja tehneet parannuksen elämässään. Lopun aikana on kaikenlainen pahuus huipussaan. Katse on käännettävä totaalisesti Kristukseen ei ihmisiin.
      Se on ainoa apu. Tietysti on pidettävä kiinni siitä, että seurakunnan kaitsijan tulee olla nuhteeton, yhden vaimon mies, maltillinen, säädyllinen, vieraanvarainen, taitava opettamaan.” jne. Jospa tämän kriteerin sinun poikasi tulee täyttämään ja saa Herran armossa periä opettajan paikan seurakunnassamme.

      Jumalan siunausta sinulle Nestori Koskinen!

      • kuulu!

        Milloinkas kristittyjä on käsketty noudattamaan jumalan ja israelilaisten välistä lakia käskyineen ja säädöksineen?


      • lakia
        kuulu! kirjoitti:

        Milloinkas kristittyjä on käsketty noudattamaan jumalan ja israelilaisten välistä lakia käskyineen ja säädöksineen?

        Täällä Suomenmaassa oikein noudatetaan, joka päivä saa lehdistä lukea, murhista, varkauksista, kavalluksista, pahoinpitelyistä, jne...laittomuus on täysin valloillaan.
        Kouluissa opetetaan kehitysoppia, että ihminen on kehittynyt apinasta, sellaista on jälkikin, sitä kirousten tulvaa mitä kuulee nuorten suusta, pelikentillä ja koulujen pihamaalla ja kaikkialla.

        Raamattu sanoo ihmiset elävät niinkuin Nooan päivinä.


    • pilkkakone

      siellä taas yskii?

    • ylifariseus

      Rikostilastot, ovatko ne puolesta vai vastaan väittämääsi?.

      Maallikot tulevat päättämään työn, eikä naispappeuteen langenneet seurakunnat.

      Todelliset Adventistit pysyvät todellisina Adventisteina, eivätkä mene virtauksien mukana.

    • Mutta ei käskyt asiaa auta - ei adventismin kohdalla, eikä kenenkään; ei varsinkaan sinun.

      Jospa aloittaisit sapattisäädösten noudattamisella.

      Ja lopulta havaitsisit, että risti ja yksin risti on juuri sinun ainoa toivosi.

      armahdettu suursyntinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      131
      3807
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      20
      1773
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      28
      1629
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      306
      1452
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      20
      1413
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      41
      1340
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      1004
    8. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      76
      998
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      127
      954
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      74
      868
    Aihe