nimeltä Lapua mainostaa nettisivustonsa etusivuilla kolmea tällähetkellä meneilläänolevaa merkittävää taidenäyttelyä,
jotka ovat: Vantaalaisen Adolfo Veran valokuvanäyttely, Ylihärmäläisen Pirkko-Liisa Keskisen maalauksia ja Tekstiilitaiteilija Sonja Salomäen teoksia.
jotka ovat: Vantaalaisen Adolfo Veran valokuvanäyttely, Ylihärmäläisen Pirkko-Liisa Keskisen maalauksia ja Tekstiilitaiteilija Sonja Salomäen teoksia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Piti oikein tarkistaa ja tottahan se näyttää olevan. Sivulta on 'unohdettu' pois Teemu Mäen näyttely Taidemuseossa, joka kuitenkin on osoitautunut varsinaiseksi vetonaulaksi, sillä sen aukioloaikaa on pidennetty, koska ryhmävarauksia on tehty niin paljon.
Sivulla sen sijaan on erikoismaininnan saanut - perhekoon kaupungille sopivasti - viidelle vanhalle räsymatolle maalatut kuvat (kivat sinänsä) Taidemuseon eteisessä!
Kaupungin tapahtumakalenterista lainattua.
"Taiteilija, taiteen tohtori Teemu Mäen näyttelyssä maalauksia, kollektiivimaalaus, piirros, grafiikkaa, valokuvia ja video. Teemu Mäki on paikalla kertomassa taiteestaan maanantaina 29.10. klo 18 - 20, tähän iltatilaisuuteen on vapaa pääsy."
Tämä taiteilija kannattaa kokea. Hänen läsnäolonsa eli presence on vaikuttava.
(Nettiwebster määrittelee 'presencen' 1: the fact or condition of being present 2 a: the part of space within one's immediate vicinity b: the neighborhood of one of superior especially royal rank.)
Yle ykkösen K-rapussa (vai oliko reppu) keskusteltiin pääasiassa Muhamed-tabun rikkomisasiaa, mutta insertissä käytiin kursorisesti läpi myös suomalaiset tabunrikkojat Hannu Salama, Harro Koskinen ja Teemu Mäki. Teemua oli haastateltu muutaman lauseen verran, jossa kunnon ahaa-elämyksen tuotti se, että Teemu nimesi nykyajan tabuksi TALOUDEN.