Lahtarit Suomessa

Moonman.

Keskustelussa on kovasti taitettu peistä punauhreista sisällissodassa 1918.

Hyvä selvitys näistä on Heikki Ylikankaan teoksessa Tie Tampereelle. Sehän perustuu laajoihin arkistotutkimuksiin, yliopistollisiin opinnäytteisiin (graduja ja väitöskirjoja) ja suureen määrään aikalaisten päiväkirjoja, kirjeitä ja haastatteluja.

Kaikista näistä tiedoista käy kiistattomasti selville, että punauhrien määrä oli hyvin paljon suurempi kuin valkoisten. Punaisten suorittamat muutamat terroriteot ennen taisteluita ja niiden aikana eivät olleet määrältään mitenkään verrattavissa valkoisten suorittamiin massamurhiin.

Sodan ajan pahimmat laittomat uhrit olivat teloitetut vangit. Vankien teloitukset perustuivat Mannerheimin päiväkäskyyn (sodan alussa tai ennen sitä). Käskyssä Mannerheim sanoi, että antautuneet punaiset sai jättää henkiin yksikön päällikön erityisellä luvalla. Käytännössä tämä tietenkin tarkoitti sitä, että vangit piti teloittaa. Näin usein tapahtuikin. Tämä päiväkäsky oli selvästi Geneven sopimuksen vastainen ja sen antaja ja toteuttaja olivat siis sotarikollisia.

Toistetaan usein myös, että monet teloitukset olivat sotaoikeuksien tuomiota ja siis laillisia. Näin ei ollut, sillä Suomessa ei virallisesti ollut sotatilaa eivätkä sotaoikeudet olleet laillisia tuomioistuimia. Tuomiot olivat mielivaltaa ja terroria.

Sodan jälkeen suuri määrä punaisia kuoli summittaisissa teloituksissa ja vankileireillä nälkään ja tauteihin. Lukuisat tapaukset olivat julistamattomia kuolemantuomioita.

Vastuu sisällissodan, jota on sanottu vuosisadan suhteellisesti verisimmäksi, suurista uhreista lankeaa raskaana valkoisen sotajoukon ylipäällikölle Mannerheimille.

Sisällissodan jälkeen Mannerheim toimi kiihkeästi kaksi vuosikymmentä sodan aikaansaamiseksi Neuvostoliittoa vastaan. Siinä sodassa kuoli n. 80000 suomalaista ja tuli myös satoja tuhansia invalideja, orpoja ja leskiä.

Mannerheimin valinta suureksi suomalaiseksi olisi lähes sadan vuoden valheellisen historiankirjoituksen synkkä huipennus

6

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HessuH

      Eipä ole ihme, että asioista aina erittäin hyvin perillä oleva ja historian expertti ironmikes kuseksii Marskin patsaalle. 80 000 turhaan kuollutta suomalaista on Marskille raskas syntisäkki.

    • Perko

      kuinka katkeroitunut kommunisti yrittää vääntää historiaa omien teorioittensa mukaisiksi.

      Muuten,kerrohan meille kuinka sotatila julistetaan virallisesti sisällisodassa niin että se kelpaa molemmille osapuolille?

      Loppukevennyksenä vielä annat ymmnärää Suomen aloittaneen talvisodan.
      Hehheeeeh!!

      • aiemmin kuullutkaan,

        että Heikki Ylikangas olisi kommari, enkä usko nytkään, jos häntä tarkoitat. Todenpuhuminen ja kirjoittaminen, ei ole kommunistien yksinoikeus, kuten ei valehteleminenkaan, kokoomuslaisten yksinoikeus. Sitä harrastavat toisetkin äärioikeistolaiset murhaajien jälkeläiset.


    • Hitman

      Moi W. W. Wirtanen.
      Mannerheim siis halusi pari vuosikymmentä sotaa Neuvosto-Venäjää vastaan, mutta sitten 1939 ei enää halunnutkaan.

    • valkoinen2

      Kaunistelet punaterroria kun sanot että "punauhrien määrä oli hyvin paljon suurempi kuin valkoisten.Punaisten suorittamat muutamat terroritept ennen taistelua ja niiden aikana eivät olleet...verrattavissa valkopisten suorittamiin massamurhiin"
      Kaksi seikaa:
      1.Punaisten terrori oli ainakin laitonta ja
      2.Jos murhaajia oli enemmän kui murhattuja, niin eikö silloin ollut johdonmukaista langettaa tuomio suuremmalle määrälle?
      Toinen kysymys koskee sotatilaa. Eikö Venäjä julistanut Suomeen sotatilan v.1914?
      Minun isoisäni taisteli v.1918 valkoisten puolella vapaussodassa. Voitko väittää että kaikkisuojeluskuntalaiset osllaistivat teloituksiin?

    • punaisten suorittamat terroriteot vähäiset?oliko 1424 murhattua valkoista sinun mielestä "vähäisiä"?
      Mannerheimi olisi vapauttanut rivimiehet heti vankileireiltä,mutta muu v alkoinen suomi vastusti sitä.(arvo-poika tuomisen haastatttelu).Sodan jälkeen ei kukaaan kuollut summittaisissa teloituksissa,vaan suurin osa nälkään ja tauteihin.
      Vastuu kuuluu poliitikoille.
      ,ei armeijan ylipäällikölle.
      Talvisodan alla Marski olisi luovuttanut alueita niinkuin Stalin halusi,mutta hallitus ja muut virkamiehet vastustivat.
      Muista ,sinä joka häpäiset Mannerheimiä näillä jutuilllasi:Stalin sanoi Marskin kuoltua:suomalaisten on paljon kiitettävä Mannerheimia itsenäisyyyden säilyttämisestä.
      Onneksi kävi näin,muuten tuskin sinua olisi edes täällä jauhamassa öpaskaa!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      119
      6206
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      62
      5141
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      68
      4273
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      12
      3621
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      120
      3178
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2546
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2499
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2242
    10. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      0
      1750
    Aihe