Asiallisesti ja suoraan sanottu ilman mitään neuvomista ja asioihin puuttumista. Venäjälle Suomen Nato-jäsenyys on suora sotilaallinen uhka. Tehkääpä nyt päättäjät päätöksenne viisaasti ja maailman tärkeimpään valtioon kannaltamme hyvät suhteet säilyttäen. Miettikää, miettikää ja vielä kerran miettikää..:)
Suorat sanat Venäjältä, oikein.
hekottelija
6352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ne ovat
on kai jokaiselle selvää että usan neokonnat ajavat venäjää pussiin ja haluavat rosvota sen energiavarat mutta putinille se ei sovi
miksi meidän pitäisi olla jenkin apuvoimana tässä hankkeessa?
auta heitä (päättäjiä) etteivät enää löisi päätään Karjalan mäntyyn, sanoi H tuntemattomassa ja saman sanon nyt itsekin
niin kovapäisiä että pää saattaa taas osua mäntyyn
Suomelle venäjän asevarustelu ja joukkojen mobolisointi itärajamme tuntumaan on uhka. Suomelle Putinin diktatorihallinto on uhka. Suomelle venäjän olematon demokratia on uhka.
Ja näitähän löytyy venäjältä lisää vielä vaikka kuinka paljon... Miks vitussa venäläisten pitää millään tavalla kommentoida meidän asioitamme. Ja jos sinä, kommunistirotta, ihannoit venäjää, niin senkun vedät luusi sinne.
Tämä maa on meidän suomalaisten ja me teemme omat päätöksemme omien etujemme mukaisesti, eikä siinä ole kenelläkään mitään sanomista.
Harva suurvalta on niin fiksu, että vaivautuu kertomaan ystävällisenä neuvona mielipiteensä. Ei pidä olla noin herkkähipiäinen kuin olet, tuskin diplomaatti juuri sinulle puhui..:)
harmi vaan kun suomalaisia poliitikkoja pelottaa kertoa se tosiasia että Venäjän ystävyyys kaikkine harjoituksineen on 70% tärkeämpi kuin yhdysvaltojen suhteet.
Yksinkertaisesti suomalaiset luottavat venäjään enemmän kuin yhdysvaltoihin.
Natolla ei ole mitään annettavaa suomelle koska se on sotilasliitto,
Venäjään, sen enempään kuin USA:aan. Mistään venäjänmyönteisestä suuntauksesta ei ole näyttöä.
Kansa toki oli erään gallupin mukaan sitä mieltä, että Venäjä ei ole uhka. Samaa mieltähän oli puheessaan myös viisas puolustusministerimme.