Lukekaa tämä rassut!

Rastahemmo

Myös internetissä julkaistu teksti voi olla lainvastainen jos se sisältää tiettyyn henkilöön kohdistuvan kunnianloukkauksen tai se rikoslaissa (RL 11:8) määritellyllä tavalla kiihottaa kansanryhmää vastaan. Ensisijaisesti viestin asianmukaisuudesta vastaa viestin kirjoittaja tai lähettäjä. Internetissä olevan keskustelupalstan ylläpitäjä voi myös joutua vastuuseen lainvastaisesta aineistosta, mikäli ei yhteydenoton jälkeen ryhdy toimenpiteisiin lainvastaisen aineiston poistamiseksi keskustelupalstoilta. Suurimmat internet-palvelujentarjoajat ovat lisäksi sitoutuneet "Netiketissään" (kts. esim. http://elisa.net/netiketti.shtml) kieltämään rasistisen tai siihen yllyttävän materiaalin verkkosivuiltaan.

10

877

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • natsi88

      Niinpä niin. Sosialisti iloitsee siitä, että vain sosialistien mielipiteitä saa lasua julkisesti. On se hyvä, että toisinajattelijat vaiennetaan valtion toimesta!!!

      • Hmmmz

        Minusta ainakin on erittäin hyvä ettei militantti islamisti saa harjoittaa rajoittamatonta sananvapautta julistamalla kuolemaa amerikkalaisturisteille suomalaisen iltapäivälehden kolumnissaan. Vaikkapa.

        Luultavasti "natsi" on kanssani samaa mieltä, yllättävästi.


      • pitää ihmisoikeutena eli kuuluuko sen harjoittaminen sananvapauden piiriin?


      • kerrankin
        Mover kirjoitti:

        pitää ihmisoikeutena eli kuuluuko sen harjoittaminen sananvapauden piiriin?

        olet oikeassa! Maahanmuuttokriittisyys, jota kaltaisesi nimittävät rasistisuudeksi, todellakin kuuluu sananvapauden ja ihmisoikeuksien piiriin.


      • kerrankin kirjoitti:

        olet oikeassa! Maahanmuuttokriittisyys, jota kaltaisesi nimittävät rasistisuudeksi, todellakin kuuluu sananvapauden ja ihmisoikeuksien piiriin.

        En nimitä maahanmuuttokriittisyyttä rasistisuudeksi, kun kerran itsekin olen maahanmuuttokriittinen - ja tuonut sen esiin konkreettisestikin täällä useaan kertaan.

        Tarkoitan rasismia. juuri sitä, mihin aloituksen nettietiketti viittaa.

        Enkä ole saanut vastausta.


    • teepä tästä
    • tarvitse

      Ei ihmisiä tarvitse paljon kiihottaa tiettyjä kansanryhmiä vastaa, kyllä ne kansanryhmät ovat tehneet ihan oman kiihotustyönsä, mitäs jos menisivät ja tekisivät rikosilmoituksen itseään vastaan?

      Pohja se on joka säkillä, ja tänä päivänä se on aika lähellä. Ja sinulle neuvoksi, jatka niitä filosofian opintojasi, lopussa kiitos seisoo kun ymmärrät jotain.

    • allaaah

      Enirossa sensuroidaan, jos teksti ei miellytä viherkommunistisia ampiaisten perässä juoksentelijoita.

      • palsta ei ole mikään velvollisuus.


      • sensuuri iskee,
        karvapää kirjoitti:

        palsta ei ole mikään velvollisuus.

        ellet kirjoita vain ja ainoastaan myötäsukaisia kommentteja maahanmuuttajista!
        Tällaistahan se tällä foorumilla nykyään on!
        Pieninkin kritiikin häivähdys mamuista ja heidän toimistaan sekä oheisjoukoistaan deletoidaan vauhdilla.
        Samoin häipyvät mielipideketjut, jos mamuhyssyttettelijä(t) jäävät altavastaajiksi.
        Olisi joskus ihan hauska lukea esimerkikisi tämän karvapään ja miksei myös hmzzin perustelut, miksi mamut toisivat lisäarvoa Suomelle.
        Ei ainoastaan ylläolevan kaltaista räksytystä räksytyksen vuoksi ilman sen kummempaa asiaa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5087
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      64
      2870
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      270
      1318
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1113
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1075
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      1014
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      142
      954
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      904
    Aihe