Mielipiteeni hahmoista (ja vähän muustakin)

Sankarit

Vähän kankealta vaikutti aloitusjakso. Hahmojen mielekkyydessä oli melkoisia tasoeroja.

Jotenkin koskettavimmalta tuntui Mohinder Sureshin hahmo, koska hänellä ei itsellään näytä olevan mitään supervoimia - hän on se tavallinen jamppa. Hänen tapahtumansa käsiteltiin ytimekkäästi, ja hahmo sekä tapahtumat hänen ympärillään tuntuivat luontevilta. Ainoa missä mentiin överiksi, on tämän Mohinder isän työhuoneessa olleen miehen eksyminen Mohinderin taksiin, mikä oli jo vähän liian iso yhteensattuma. Lisäpisteitä siitä, että hahmo ei ole jenkki.

Seuraavaksi paras hahmo on mielestäni Isaac Mendez. Vaikka hahmo itse ei ollut paljoakaan jaksossa esillä, hänen kykynsä tuli ilmaistua tehokkaasti, samoin hänen ongelmansa. Hänestä haluan tietää enemmän, koska kaikki ei käynyt heti selväksi...

Niki Sandersin yh-strippari olisi parempi, ellei olisi niin perusstereotyyppinen uhri, pahaan tilanteeseen ajautunut epäitsekäs ihminen jolla on kultainen sydän. Se mitä jaksossa tapahtui, teki hahmosta särmikkäämmän, kuten myös se, että kyvyn tarkka olemus ei suinkaan paljastunut, vai jäi hyvinkin pimeään.

Nathan & Peter Petrelli -kaksikossa oli potentiaalia. Peter oli sympaattinen, mutta turhan varma siitä että tulee lentämään. Nathan vaikutti alun perin tylsältä ja turhalta hahmolta, mutta lopun paljastus kyllä muutti tilannetta. En oikein tiedä mitä kävi, vaikka arvailuni minulla onkin...

Claire Bennet oli enimmäkseen kehnosti esitetty. En oikein ymmärrä mikä vimma Clairella oli satuttaa itseään jokaisessa tilanteessa. Ymmärtäisin kyllä hänen regeneraatiokykynsä, mutta eipä hän kyllä oikein tunnu tuntevan kipuakaan mikä on jo kaksi omituisuutta yhdessä henkilössä. Ja hups vaan, ikään kuin vahingossa Claire tuntui tekevän ensimmäisen sankaritekonsakin ja melkein pääsevän uutisiin kuvan kanssa. Se, että Claire on adoptiolapsi (tai jotain) tuntuu umpikököltä ratkaisulta koska se tekee hänestä liian ilmeisen ulkopuolisen. Jos on ulkopuolinen jo eri geeniperimän takia, tuntuu tehostaminen erikoiskyvyllä jotenkin samaistumisen kalasteluna.

Hiro oli ensimmäisen jakson perusteella huonoin hahmo kahdesta syystä: ensinnäkin hän on sietämätön hörhö, jota tekisi mieli läpsäistä vain sen takia, että kaveri saisi jotain tolkkua juttuihinsa. Toinen syy on, että Hiron kyky kehittyi ensi aavistuksista ilmeisen täyteen potentiaaliin liiankin nopeasti. Ensimmäiseksi näytetään kuinka Hiro pystyy siirtämään kellon viisaria sekunnin taaksepäin, ja seuraavaksi hän jo teleporttaa itsensä naisten vessaan, ja sen jälkeen suoraan Nykkiin. Pöyristyttävää! Hiron esittäminen japanilaisessa kulttuuriympäristössä ja keskustelut työkaverinsa kanssa olivat kiinnostavia, mutta Hiro hahmona sietämätön, jolle ei soisi superkykyä kehittyvän. Mutta ehkä hahmo alkaa toimimaan jatkossa... tai sitten ei.

Yhteensattumista: joistain pidin, ja joistain en. Mieleeni olivat Peter Petrellin osuminen Mohinderin taksiin ja Simone Deveauxin toimiminen linkkinä Isaac Mendezin ja Peter Petrellin välillä, mutta överiksi meni Mohinderin isän työhuoneen raidannut mies, joka paitsi osui Mohinderin taksiin, paljastui myös Clairen (otto-)isäksi joka venyttää kyllä uskottavuuden yli kriittisen rajan.

4

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hih!

    • Ennen kuin

      Arvioit. Kyllä Dexter menee vielä yli tonkin.
      Pistä silmät kiinni, jos et pysty katsomaan.
      Viihdettä tää on, jos otat noin vakavasti, niin heitä telkkari kadulle.

    • Pöpötär

      Oletko siis katsonut vasta ensimmäisen jakson?

      Itse pidin ensimmäisiä jaksoja kovinkin tylsinä, mutta jatkoin kuitenkin katsomista koska kaikki ovat sarjaa kehuneet niin paljon.

      Sarjassa on tarkotuksella tehty se, että kaikki liittyy toisiinsa jollain tapaa. Joten ihan tarkoituksella on tehty ne kaikki kohtaukset "uskottavuuden yli". Koko sarjahan menee yli sen kriittisen rajan. ;D

      Siis ihan kiva lukea näitä arvosteluja sarjasta, mutta parempi olisi, jos katsoisi enemmänkin kuin yhden jakson ennen kuin rupeaa arvostelemaan noin rankalla kädellä. :)

      • oikeinko...............

        ensimmäisen jakson perusteella tuomitsit?
        Ja ota huomioon, että kyseessä on tv-sarja, ei tosielämää, niissä saa tapahtuakin vähän järjettömyyksiäkin. Eiköhän siinä ole osa sitä viehätystäkin :).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3263
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2945
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2212
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1655
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1544
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      8
      1497
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      18
      1395
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1351
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1325
    10. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1268
    Aihe