Rupee jo TEHYN porukalla rivit rakoilee,mikä nyt oli arvattavissa,itä-suomessa on otettu jo nimii listoilta pois.Sit kun aikaa irtisanomisille on enää muutama päivä, nii uskon et todella iso poppoo on ottanu nimensä irtisanomislistoilta pois.Jengi tajuu et duuni/palkan maksu loppuu siihen,eli käyttäiskö järkee velkojensa kanssa vai jatkasko ahnetta menoo, eikä tiedä tulevaisuudesta mitää.Nää hoitsut höpisee kaiken aikaa ruotsin ja norjan paremmista palkoista,luuleekohan toi porukka saavansa heti noista maista duunii jos täältä sitä palkkaa ei saa.Sielä on hoitsuja omastakin takaa,sinne ei tarvita kielitaidotonta ja lakkoilevaa porukkaa sekaan,parikymmentä hoitsuu sinne vuodes lähtee, mikä on pikkusen eri kun tuhansia kerralla.Lykkyä kortistoo.
Joukkoirtisanomiset
Apassi73
1184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hoitajat yrittävät kiristää perusteettoman suuria palkankorotuksia. Ei tuollaisia 24-26% korotuksia voi edes harkita eikä kunnilla ole siihen edes varaa.
Hoitajat olivat saamassa hyvät korotukset, mutta ahneus iski ja nyt yritetään kiristämällä ulosmitata kohtuuttomia korotuksia.
Vertaaminen Norjan palkkatasoon on myös typerää. Ensinnäkin hintataso Norjassa on huomattavasti korkeampi. Toisekseen meillä ei ole Norjan valtavia öljy- ja kaasutuloja.
Toivottavasti TEHYN lakkopukareille käy kylmät.