Ajan joka aamu pyörällä aikaisin töihin - ensinnäkin ; katuvaloja on IHAN LIIKAA PIMEENÄ!!! Laittakaa heti kuntoon, kiitos!!
Ja sitten; hirvittävän LIUKASTA, niin kuin tänä aamuna, MIKSI EI SANNOITETA?
Meinasin olla nurin polkupyörälläni useaan otteeseen!!!
Kuka maksaa viulut, jos murran luuni liukkaalla kevyenliikenteenväylällä, joka on vielä pimeäkin?
Ja sitten; hirvittävän LIUKASTA, niin kuin tänä aamuna, MIKSI EI SANNOITETA?
Meinasin olla nurin polkupyörälläni useaan otteeseen!!!
Kuka maksaa viulut, jos murran luuni liukkaalla kevyenliikenteenväylällä, joka on vielä pimeäkin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaupungin kanta on, että kävele, jollet pysy pyörälläsi pystyssä. Jollet pysy kävellen pystyssä, niin oma vikasi.
Ja muutenkin kaupunki pitää sinua epäilyttävänä tapauksena. Ei kokoomuksen äänestäjä polkupyörällä liiku!
Huomisesta Aamulehdestä:
"If Vahinkovakuutusyhtiö vaatii Tampereen kaupungilta oikaisua päätökseen, jolla kaupunki kieltäytyi maksamasta liukastumistapaturman vahingonkorvausta. Yhdyskuntalautakunta käsittelee asiaa ensi tiistain kokouksessaan, ja oikaisuvaatimusta esitetään hylättäväksi. Kiistan kohteena oleva vahingonkorvaus on suuruudeltaan vajaat 900 euroa."
Ilmeisesti kaupungin lakimiehillä on liian vähän töitä ja ne pelkäävät potkuja suojatyöpaikoista töiden puutteen takia. Kun ne riitauttavat pari pikku juttua niin "töitä" taas riittää riideltäessä huvin vuoksi hovioikeutta myöten.
Tuossa jutussa olisi eräs pointti Iffiä vastaan, mutta minäpä en sitä ilmaiseksi sano. Silloinhan minä tavallaan veisin lakimiehiltä leivän suusta.
Minun mielestäni hiekoitus on ihan hanurista.
renkaat.
***Ja sitten; hirvittävän LIUKASTA, niin kuin tänä aamuna, MIKSI EI SANNOITETA?****
Pitäisikö ihmisten nousta aamulla jo klo 4 aikaan hiekottamaan sinun väyliäsi. Oletpa mielestäsi aika tärkee ihminen. Pyöriin myydään nastarenkaita ja voithan mennä bussillakin.
Eli maksa vaan luusi jos kaatuilet. Niin se on ollut aina ennenkin, valmiilleruikuttaja.
Kyllä sitä hiekkaa kertyy vielä kevääseen mennessä ihan tarpeeksi,vaikkei näin kesäkeleillä vielä hiekotetakkaan.Sitten keväällä alakaa ruikutus,että kun niin pöllyää ja pöllyää,hiekka pitäs saada heti pois äänettömästi ja ilmaa pilaamatta!
fillarisi niin, että pystyt ajaan sillä. Hanki kunnolliset, toimivat ajovalot ja nastarenkaat.
Liukastumisia sattuu kävelijöillekin ja useimmiten ihan omasta syystä, on lähdetty nappaskengissä liikkeelle.
Voisit myös käyttää bussia tai mahdollisesti kävellä.
Itse maksat viulus. Taitaa olla omaehtoista sun kulkemisesi pimeellä, valaisemattomalla tiellä.