Miksi monet kieltävät jälleensyntymisen ja kuolemanjälkeisen elämän vaikka raamatussakin todetaan että elämää on kuoleman jälkeenkin ja uudestisynytminen on totta?
Raamattu oikeassa
On tietenkin
10988
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Saattaa olla, että siellä on tällaista:
http://kunniaherralle.blogspot.com/2007/10/hyvyyspuntari.html
jopas oli lapsellinen.....ja eise nyt ihan noin mene
sori vaan
Itämainen jälleensyntymis uskonto on suoraan pimeydestä, perkeleestä!
Raamattu tarkoittaa että kun ihminen kuolee, siitä alkaa iankakkisuus taivaassa tai helvetissä.
Heb 9:27 Ja samoinkuin ihmisille on määrätty, että heidän kerran on kuoleminen, mutta senjälkeen tulee tuomio,
Ainoa tie taivaaseen!
Joh 14:6 Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
Mat 7:13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
Mat 7:14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
oli buddhisti.
ja buddha on varmaan jeesuksen kaveri siellä jossain
ainostaan kristityt tekee eroja kun he omistavat totuuden omasta mielestää
Onpa taas ahdasmielinen porukka liikkeellä.
Vain koska joku on näin kirjoittanut, se on totta. Raamattu on minulle, kuin surkeasti kirjoitettu versio jostain Sormusten Herran kaltaisesta fantasiasta, jossa ei ole mitään punaista lankaa. Sekin että käsitys jumalasta muuttuu kesken kírjan raivohullusta murhaajasta, suureksi rakastajaksi on aika typerä juonnen käänne. Ja yleensäkin juuri tälläiset pellet, jotka pitävät jotain kirjaa pidetään ainoana oikeana totuutena ja pitävät merkkinään kidutus-välinettä (ristiä), tuhoavat täysin kaiken kunnioitukseni uskontoa ja uskovia kohtaan. Ja varsinkin jotkut uskovat, joilla ei ole kykyä keskustella asioista ja kunnioittaa muitten mielipiteitä, vaan käyvät päälle juuri tällaisella asenteella kuin pelle, jonka viestiin tässä vastaan, osoittavat vain pelkuruutensa. He pelkäävät etteivät olekaan oikeassa ja kumoavat automaattisesti kaiken terveen järjen ja ajautuvat käyttämään raamatussa sanotaan taktiikkaa. Hulluja.
Jälleensyntyminen tänne maanpäälle joksikin toiseksi on idän harhaa, uudestisyntymä tarkoittaa Jumalan Hengestä ja Sanasta syntymistä. Jumalan lapseksi tulemista.
emme synny tänne "joksikin toiseksi" vaan olemme aina oma itsemme, mutta emme tietenkään fyysisesti. Siksi voimme muistaa entisiä elämiämmekin koska olemme aina se sama ikuinen henki.
aritta kirjoitti tuossa sen mitä minäkin ajattelen.
Ei se mitään idä harhaa ole äläkä taas kirjoita että
"uudestisyntymä tarkoittaa Jumalan Hengestä ja Sanasta syntymistä"
-ei se niin mene, anteeks vaan.
Raamattuunkin uskovat tulkitsevat miten haluavat asioita jotkut asiat otetaan aivan kirjaimellisesti ja toiset vertauksina ja nyt minä otan tämän tulkinnan KIRJAIMELLISESTI.
Kysymys; miksi jeesus huusi ristillä jumalani, jumalani miksi hylkäsit minut?! siihen en ole kuullut keneltäkään selitystä -eihän se kivusta johtunut vai oliko hän niin heikko ja miksi?!
Ei jeesus ollut ainoa joka kuoli ristillä silloinhan tuo kaamea tapa oli yleisesti käytännössä joten miksi siitä asiasta niin paljon "parutaan", varmasti oli muitakin jotka viattomasti ristiinnaulittiin, vai ajatellaanko sekin vertauskuvallisena asiana jeesuksen kohdalla?
käsittämätöntä ylistystä ristillä kuolemisesta ja selitystä että hän otti silloin kannettavaksen kaikkien meidän synnit sitä en vain oikein ole parhaalla tahdollanikaan ymmärtänyt -sorivaan.
Jälleensyntyminen kuului ja kuuluu yhä edelleen juutalaisuuteen. Jeesushan oli juutalainen. Jälleensyntyminen kuului myös kristinuskoon vuoteen 553 saakka, jolloin se poistettiin Rooman keisarin painostuksesta Konstatinopolin kirkolliskokouksessa. Asia oli hyvin vaikea kirkolle, siksi siitä ei puhuta. Alkuperäinrn kristinusko oli hyvin lähellä hindulaisuutta.
Sinun kannattaisi mennä meedion luokse, jolloin saisit yhteyuden "kuolleisiin" omaisiisi tai ystäviisi. Saat niin paljon todisteita, että olet vakuuttunut. Usko tulee kokemuksesta.