"Saksa oli eläinsuojelun edelläkävijä ja natsien eläinsuojelun keskeiset ajatukset on nykyisin yleisesti hyväksytty ja sisällytetty länsimaiseen lainsäädäntöön. Heidän jyrkimmätkin kaiken eläinten hyväksikäytön kieltävät ajatuksensa ovat edelleen hengissä.
- Kirjoittaja on väestöhistorian tutkija Oulun yliopistossa"
http://kansallissosialismi.tworca.org/elainoikeudet.php
Kolmannen Valtakunnan eläinoikeudet
15
1319
Vastaukset
- jopas jotain
Uskomatonta uskomatonta ei muuta voi todeta, toisaalta jostain nämä meidän terroristit oppinsa ovat hankkineet mutta että natsisaksasta.
Tämä selventää monia asioita joita ei ole millään voinut käsittää esimerkiksi se käsittämättömän kiihkomielisyyden. Koska voin vain arvailla kirjoittajan motiiveja, oletan, ettei hän ole täällä pelkästään valistusmielessä tietoa jakamassa, vaan rakentelee ovelaa aasinsiltaa.
Eli koska natsit suojelivat eläimiä, eläinten suojelija on natsi?:O
Ja koska Saksassa oli tuolloin eläimillä oikeuksia, muttei pahemmin ihmisillä, eivät nykyisetkään eläinsuojelijat kannata ihmisoikeuksia?:O
Mitäköhän mieltä olette Kuplavolkkarin omistajista - ne vasta natzei onki!!- tältä palstalta
>>Ja koska Saksassa oli tuolloin eläimillä oikeuksia, muttei pahemmin ihmisillä, eivät nykyisetkään eläinsuojelijat kannata ihmisoikeuksia?:O
tältä palstalta kirjoitti:
>>Ja koska Saksassa oli tuolloin eläimillä oikeuksia, muttei pahemmin ihmisillä, eivät nykyisetkään eläinsuojelijat kannata ihmisoikeuksia?:O
Ei pidä vetää turhan hätäisiä johtopäätöksiä eläinrakkaiden ihmisten primitiivireaktioista, joita silloin tällöin syntyy kun tulee nähneeksi tai tajunneeksi jotain jota on vaikea sulattaa, esim. koirien elävältä nylkemisiä tai mummelia minkkiturkin kanssa lihatiskillä tilaamassa hanhenmaksaa.
Haukkumisen saralla ei-eläinsuojelijat vetävät kyllä kirkkaasti voiton, itsekin olen saanut kuulla monasti täällä olevani terroristi, natsi, anarkisti, kommari, pilviveikko, homo, hullu, nainen/tyttö jne.:)
Ps. Liha ei kuulu ihmisoikeuksiin.- Näiden sivujen
jtguytiooiyhvb kirjoitti:
Ei pidä vetää turhan hätäisiä johtopäätöksiä eläinrakkaiden ihmisten primitiivireaktioista, joita silloin tällöin syntyy kun tulee nähneeksi tai tajunneeksi jotain jota on vaikea sulattaa, esim. koirien elävältä nylkemisiä tai mummelia minkkiturkin kanssa lihatiskillä tilaamassa hanhenmaksaa.
Haukkumisen saralla ei-eläinsuojelijat vetävät kyllä kirkkaasti voiton, itsekin olen saanut kuulla monasti täällä olevani terroristi, natsi, anarkisti, kommari, pilviveikko, homo, hullu, nainen/tyttö jne.:)
Ps. Liha ei kuulu ihmisoikeuksiin.teksti ei hyvää kuvaa ns. eläinaktivisteista, varsinkin jos sitä miettii ketjun aloituksen valossa:
http://takku.net/article.php/20070130172721547
Tai ehkä minä vain kuvittelen... - örkkihippu
tältä palstalta kirjoitti:
>>Ja koska Saksassa oli tuolloin eläimillä oikeuksia, muttei pahemmin ihmisillä, eivät nykyisetkään eläinsuojelijat kannata ihmisoikeuksia?:O
"Lueskelppa vanhempia kirjoituksia tältäkin palstalta, näet että eläisuojelijat eivät kunnioita minkäänlaisia ihmisoikeuksia, uhkailua haukkumista syyllistämistä tätähän riittää eläninsuojelijoitten taholta."
auttaako siihen vertaukset natseihin? ymmärrän että natseilla oli eläinsuojelu kunnossa ja sosialismi, edes jotain hyvää sieltäkin lähti. mutta tuollaiset vertaukset kuulostavat meidän rauhankeinoin toimivien eläinsuojelijoiden mielestä todella huonoilta.
ja vaikka he syyllistäisivät teitä suurin mitoin, onko kannattavaa toimia samoin? eikö tuo juuri todista että syyllistäminen ei toimi.
- samat periaatteet
myös ihmisiä? Jos koski, niin edistyksellisiä olivat.
Psykologian professori
HELSINGIN YLIOPISTO.- eläinrääkkääjä
ihan työsi puolesta,saat siitä varmasti muutakin tyydytystä.
- oikeudet ovat
eläinrääkkääjä kirjoitti:
ihan työsi puolesta,saat siitä varmasti muutakin tyydytystä.
menneet ihmisoikeuksien edelle. Jos jonkun mummelin kissa on puussa ja palokunta pelastaa sen, niin tästä kirjoitetaan jopa Helsingin Sanomissa, iltapäivälehdistä puhumattakaan. Eräs kreikkalainen filosofi sanoi jo ammoin, että kun yhteiskunnassa eläinten oikeudet alkavat mennä ihmisoikeuksien edelle, niin asiat ovat huonosti.
- örkkihippu
jos yleistää tämän suoli24 foorumin käyttäjien perusteella eläinaktivisteja(/kasvissyöjiä?) kiihkomielisiksi niin kannattaa tutustua
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/
eläinoikeusfoorumiin, tämänlaisissa keskustelupalstoissa on omat ongelmansa. ja jos vielä eläinoikeusfoorumilla käynnin jälkeen puhuu kiihkomielisyydestä niin on syytä vilkaista myös
www.riista.fi/forum
joka foorumilta löytyy osaavia ja ei osaavia keskustelijoita - jälkiviisas
Aina olen pitänyt natsien kehittelemää Toista
Maailmansotaa ekologisen eläintensuojelun
malliprojektina, ei kukaan ole noin paljon eläinten oikeuksiin koskaan panostanut, ei yhden
kaupan ikkunat mitään...- örkkihippu
natseilla oli kuulemma myös sosiaaliset palvelut kunnossa, niinkuin täällä suomessa.
odotan innolla mitä aioit sanoa kaupan ikkunoista, se selkiyttäisi vähän tämän ketjun aihetta (toivottavasti). - aasdas
kolikolla taitaa silti olla kaksi puolta:) Paljonkohan se toinen maailmansota mahtoi aiheuttaa kärsimystä eläimille? Taitaapi se aate jäädä sen varjossa kärpäsenpaskaksi saharaan. Ja siinä sivussa kärsi kymmenet miljoonat ihmisetkin...
- sitten toinen
Maailman sota tuhosi luontoa? metsiä, eläimiä, ja muuta luontoa kun monta vuottaa kylvettiin tuhoa ja hävitystä ympäri euroopan ja muuallakin...ei yhden kaupan ikkunat...kun natsit lähti maailmaa valloittaan.
- palvelut
örkkihippu kirjoitti:
natseilla oli kuulemma myös sosiaaliset palvelut kunnossa, niinkuin täällä suomessa.
odotan innolla mitä aioit sanoa kaupan ikkunoista, se selkiyttäisi vähän tämän ketjun aihetta (toivottavasti).keskitys leireillä mahtavat 6 miljoonaa ihmistä hengiltä, oletkos muuten kuullut että täällä suomessa joku ei saisi hoitoa uskonnon tai ihonvärin takia??
Se siitä natsien sosiaalitoiminnasta:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708