Kolmannen Valtakunnan eläinoikeudet

Aslak Aikion teksti

"Saksa oli eläinsuojelun edelläkävijä ja natsien eläinsuojelun keskeiset ajatukset on nykyisin yleisesti hyväksytty ja sisällytetty länsimaiseen lainsäädäntöön. Heidän jyrkimmätkin kaiken eläinten hyväksikäytön kieltävät ajatuksensa ovat edelleen hengissä.

- Kirjoittaja on väestöhistorian tutkija Oulun yliopistossa"

http://kansallissosialismi.tworca.org/elainoikeudet.php

15

1319

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopas jotain

      Uskomatonta uskomatonta ei muuta voi todeta, toisaalta jostain nämä meidän terroristit oppinsa ovat hankkineet mutta että natsisaksasta.

      Tämä selventää monia asioita joita ei ole millään voinut käsittää esimerkiksi se käsittämättömän kiihkomielisyyden.

    • Koska voin vain arvailla kirjoittajan motiiveja, oletan, ettei hän ole täällä pelkästään valistusmielessä tietoa jakamassa, vaan rakentelee ovelaa aasinsiltaa.

      Eli koska natsit suojelivat eläimiä, eläinten suojelija on natsi?:O

      Ja koska Saksassa oli tuolloin eläimillä oikeuksia, muttei pahemmin ihmisillä, eivät nykyisetkään eläinsuojelijat kannata ihmisoikeuksia?:O

      Mitäköhän mieltä olette Kuplavolkkarin omistajista - ne vasta natzei onki!!

      • tältä palstalta

        >>Ja koska Saksassa oli tuolloin eläimillä oikeuksia, muttei pahemmin ihmisillä, eivät nykyisetkään eläinsuojelijat kannata ihmisoikeuksia?:O


      • tältä palstalta kirjoitti:

        >>Ja koska Saksassa oli tuolloin eläimillä oikeuksia, muttei pahemmin ihmisillä, eivät nykyisetkään eläinsuojelijat kannata ihmisoikeuksia?:O

        Ei pidä vetää turhan hätäisiä johtopäätöksiä eläinrakkaiden ihmisten primitiivireaktioista, joita silloin tällöin syntyy kun tulee nähneeksi tai tajunneeksi jotain jota on vaikea sulattaa, esim. koirien elävältä nylkemisiä tai mummelia minkkiturkin kanssa lihatiskillä tilaamassa hanhenmaksaa.

        Haukkumisen saralla ei-eläinsuojelijat vetävät kyllä kirkkaasti voiton, itsekin olen saanut kuulla monasti täällä olevani terroristi, natsi, anarkisti, kommari, pilviveikko, homo, hullu, nainen/tyttö jne.:)

        Ps. Liha ei kuulu ihmisoikeuksiin.


      • Näiden sivujen
        jtguytiooiyhvb kirjoitti:

        Ei pidä vetää turhan hätäisiä johtopäätöksiä eläinrakkaiden ihmisten primitiivireaktioista, joita silloin tällöin syntyy kun tulee nähneeksi tai tajunneeksi jotain jota on vaikea sulattaa, esim. koirien elävältä nylkemisiä tai mummelia minkkiturkin kanssa lihatiskillä tilaamassa hanhenmaksaa.

        Haukkumisen saralla ei-eläinsuojelijat vetävät kyllä kirkkaasti voiton, itsekin olen saanut kuulla monasti täällä olevani terroristi, natsi, anarkisti, kommari, pilviveikko, homo, hullu, nainen/tyttö jne.:)

        Ps. Liha ei kuulu ihmisoikeuksiin.

        teksti ei hyvää kuvaa ns. eläinaktivisteista, varsinkin jos sitä miettii ketjun aloituksen valossa:
        http://takku.net/article.php/20070130172721547

        Tai ehkä minä vain kuvittelen...


      • örkkihippu
        tältä palstalta kirjoitti:

        >>Ja koska Saksassa oli tuolloin eläimillä oikeuksia, muttei pahemmin ihmisillä, eivät nykyisetkään eläinsuojelijat kannata ihmisoikeuksia?:O

        "Lueskelppa vanhempia kirjoituksia tältäkin palstalta, näet että eläisuojelijat eivät kunnioita minkäänlaisia ihmisoikeuksia, uhkailua haukkumista syyllistämistä tätähän riittää eläninsuojelijoitten taholta."

        auttaako siihen vertaukset natseihin? ymmärrän että natseilla oli eläinsuojelu kunnossa ja sosialismi, edes jotain hyvää sieltäkin lähti. mutta tuollaiset vertaukset kuulostavat meidän rauhankeinoin toimivien eläinsuojelijoiden mielestä todella huonoilta.

        ja vaikka he syyllistäisivät teitä suurin mitoin, onko kannattavaa toimia samoin? eikö tuo juuri todista että syyllistäminen ei toimi.


    • samat periaatteet

      myös ihmisiä? Jos koski, niin edistyksellisiä olivat.
      Psykologian professori
      HELSINGIN YLIOPISTO.

      • eläinrääkkääjä

        ihan työsi puolesta,saat siitä varmasti muutakin tyydytystä.


      • oikeudet ovat
        eläinrääkkääjä kirjoitti:

        ihan työsi puolesta,saat siitä varmasti muutakin tyydytystä.

        menneet ihmisoikeuksien edelle. Jos jonkun mummelin kissa on puussa ja palokunta pelastaa sen, niin tästä kirjoitetaan jopa Helsingin Sanomissa, iltapäivälehdistä puhumattakaan. Eräs kreikkalainen filosofi sanoi jo ammoin, että kun yhteiskunnassa eläinten oikeudet alkavat mennä ihmisoikeuksien edelle, niin asiat ovat huonosti.


    • örkkihippu

      jos yleistää tämän suoli24 foorumin käyttäjien perusteella eläinaktivisteja(/kasvissyöjiä?) kiihkomielisiksi niin kannattaa tutustua

      http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/

      eläinoikeusfoorumiin, tämänlaisissa keskustelupalstoissa on omat ongelmansa. ja jos vielä eläinoikeusfoorumilla käynnin jälkeen puhuu kiihkomielisyydestä niin on syytä vilkaista myös

      www.riista.fi/forum

      joka foorumilta löytyy osaavia ja ei osaavia keskustelijoita

    • jälkiviisas

      Aina olen pitänyt natsien kehittelemää Toista
      Maailmansotaa ekologisen eläintensuojelun
      malliprojektina, ei kukaan ole noin paljon eläinten oikeuksiin koskaan panostanut, ei yhden
      kaupan ikkunat mitään...

      • örkkihippu

        natseilla oli kuulemma myös sosiaaliset palvelut kunnossa, niinkuin täällä suomessa.

        odotan innolla mitä aioit sanoa kaupan ikkunoista, se selkiyttäisi vähän tämän ketjun aihetta (toivottavasti).


      • aasdas

        kolikolla taitaa silti olla kaksi puolta:) Paljonkohan se toinen maailmansota mahtoi aiheuttaa kärsimystä eläimille? Taitaapi se aate jäädä sen varjossa kärpäsenpaskaksi saharaan. Ja siinä sivussa kärsi kymmenet miljoonat ihmisetkin...


      • sitten toinen

        Maailman sota tuhosi luontoa? metsiä, eläimiä, ja muuta luontoa kun monta vuottaa kylvettiin tuhoa ja hävitystä ympäri euroopan ja muuallakin...ei yhden kaupan ikkunat...kun natsit lähti maailmaa valloittaan.


      • palvelut
        örkkihippu kirjoitti:

        natseilla oli kuulemma myös sosiaaliset palvelut kunnossa, niinkuin täällä suomessa.

        odotan innolla mitä aioit sanoa kaupan ikkunoista, se selkiyttäisi vähän tämän ketjun aihetta (toivottavasti).

        keskitys leireillä mahtavat 6 miljoonaa ihmistä hengiltä, oletkos muuten kuullut että täällä suomessa joku ei saisi hoitoa uskonnon tai ihonvärin takia??

        Se siitä natsien sosiaalitoiminnasta:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe