Tapaus Dexter

Pelottava sarja.

Luulinpa tosiaan etten vähästä hätkähdä, mutta Dexter kyllä järkytti. Kertakaikkisen makaaberi ja pelottava. Ei kiitos enää uskalla katsoa, liian kipeetä juonikuviota tuollainen meikäläisen makuun. Sarjamurhaajaa mystifioidaan ja jotenkin glorifioidaan tekemällä päähenkilö sympaattiseksi ja puoleensavetäväksi. Jo sarjan kuvituskuvat siinä alussa (alkutekstien aikana) aivan ällöjä. Toivottavasti aikuiset pitää huolen ettei muksut kuku yöllä ja katso tommosta. Meikäläistä ainakin pelotti tollanen hirviö, joka sitten vielä oli uiniut jonkun yksinhuoltajaäidin uskotuksi ja rakastetuksi. Huhhuh.

3

1159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puoleensavetävä?

      Minun mielestäni tuo päähenkilö on kiilusilmäinen ja vastenmielinen kuminaama. Ihan kuin olisi työnnetty Hollywoodin kiiltokuvapoika mikrouuniin hetkeksi sulamaan.

      Olen katsonut toistaiseksi kaikki jaksot nähdäkseni, mikä sarjassa koukuttaa ihmisiä. Pari kaveria on jäänyt koukkuun tämän lisäksi Lostiin ja Pakoon, mutta minulle riitti niistäkin pari jaksoa kyllästymiseen. Dexter jäänee myös muiden katsottavaksi, koska superlähikuvat syömisestä ja kinkkuviipaleiden käristämisestä ovat inhottavia.

      • munakasta

        Jep, ja sitten roiskitaan ketsuppia munakokkelin päälle. Erikoislähikuvassa jo alkuteksteissä. Coolia? Tai ällöttävää.

        Mulla täyttyi oksetuskiintiö kun viime jaksossa naispoliisi sieppasi kylmälaukusta pakastetun pään jota heilutteli tapaamishuoneessa jonku idioottimaisesti virnistelevän kriminaalin naaman edessä. Näin ne ameriikan detectivet FBI:sta toimii, jee, yhtä kipeitä siis pahikset kuin hyvikset tässä sarjassa jossa selkeitä hyviksiä ei ole. Liian pimeetä mun makuuni myös tommonen.


      • fanijoo
        munakasta kirjoitti:

        Jep, ja sitten roiskitaan ketsuppia munakokkelin päälle. Erikoislähikuvassa jo alkuteksteissä. Coolia? Tai ällöttävää.

        Mulla täyttyi oksetuskiintiö kun viime jaksossa naispoliisi sieppasi kylmälaukusta pakastetun pään jota heilutteli tapaamishuoneessa jonku idioottimaisesti virnistelevän kriminaalin naaman edessä. Näin ne ameriikan detectivet FBI:sta toimii, jee, yhtä kipeitä siis pahikset kuin hyvikset tässä sarjassa jossa selkeitä hyviksiä ei ole. Liian pimeetä mun makuuni myös tommonen.

        en tiedä mitä hullua siellä näitte tai ainakin ällöä.. on se alkuvideo aina epämiellyttävä mutta sarja sisältää hauskaa! katson tuota sarjaa koska: minua huvittaa mikä on dexin kohtalo. hän käyttäytyy normaalisti ja ei ymmärrä tätä normaalia
        ihmisten elämää mitä te elätte ja esim miksi me pidämme syntymäpäiviä. on kiinnostavaa nähdä että tajuaako hänen tyttöystävänsä sitten mistä on kysä ja mitä tapahtuu. mitä hän aikoo kun huomaa kaiken.. ja muuten miten hän reagoi kaikkeen. hän ei ole mielestäni kyllä kuminaamakaan vaan tavallinen. hänen naamassa kyllä näkee jotain ilkeääkin, mutta löysivät silti parhaan mahdollisen näyttelijän joka sopii mainiosti tuohon sajaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      312
      1691
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1254
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1237
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1116
    5. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      793
    6. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      57
      784
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      74
      759
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      757
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      740
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      696
    Aihe