Räsäsen mukaan alkoholijuomien myynnin ja tarjoilun kieltäminen tulee ottaa harkintaan, että teho- ja ensihoito voidaan turvata sairaanhoitajien joukkoirtisanoutumisten toteutuessa. Vähintään 25 prosenttia järjettömistä palkkavaatimuksista aiheutuu alkoholinkäytöstä, Räsänen kirjoittaa blogissaan. Myös kokoomuksen niin ikään suhteettomien vaalilupausten epäillään olleen seurausta liiallisesta alkoholinkäytöstä.
Vain Räsänen voi tietää, miten
viina vaikuttaa.
3234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itseasiassa sdp.n harvinaisen pitkällä hallituskaudella räätälöitiin viinan alennushinnat ja siitä seurasi, ei vielä aivan rappio mutta kuitenkin viinaan menevän kansan todiste olemassaolostaan.
Nyt paljousalennukset poistetaan mutta tiettyjen veroteknisten syiden vuoksi oluen hinta yksikköä (pulloa) kohti laskee noin 40-60% mikä tarkoittaa oluen ystäville räjähdysmäistä alennusta. Korin pullokaljaa saa vuodenvaihteen jälkeen 12 eurolla plus pantit tietty.
Sairaanhoitajilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Väliaikainen kieltolaki on hieno idea. Se vähentää sairaanhoidon tarvetta joukkoirtisanoutumisten toteutuessa. Lisäksi saamme tietää kuinka nopeasti mustan pörssin kauppiaat saavat organisoitua viinan myynnin Ruotsista ja Virosta.
Tästä lakosta:
- Aborttien teko loppuu
- Syntistä elämää viettävät jäävät ilman hoitoa eli synnin palkka on kuolema kuten pitääkin.
- Nokia missio tulee saamaan huiman määrän rukouspyyntöjä, kun porukkaa alkaa korisemaan sairaaloissa
Eli jos olisin Kristillisen liiton jäsen, heittäisin riemusta kärrynpyörää.