Kummat on pahempia?

kumpi on vaarallisimpi Suomalaiselle yhteiskunnalle fundamentalisti eläintensuojelija vai fundamentalisti kristitty? Molemmat polkee toisten oikeuksia uskomalla omaan asiaansa niin lujasti, että ovat valmiita tekemään mitä vain saadakseen tahtonsa läpi. Onko kellään tietoa, onko näitä tutkittu narsismin tai muun käytöshäiriön vuoksi?
Luulisi olevan jotain taustalla, jos uskovat olevansa parempia ja älykkäämpiä kuin 6 Miljardia muuta ihmistä.
7604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

keskusteltu ja kyselty esim. sitä että mitenkä joku voi rinnastaa lapsen joka syö hampurilaisen murhaajaan.

Vastaukset ovat olleet tällaisia, lihansyöjät pitäisi tappaa, elää kasveillallakin, vitun ääliö, vedän turpaan, tai sitten jotain todella sekavaa filosofiaa(mielisairaan tasoista ajatus leikkiä)

Mutta fundamentalistit kristityt eivät sentään avoimesti osoita halua tappaa tai pahoinpidellä ihmisiä näiden ruokailutottumusten tai aatteen perusteella kuten eläinaktivisti tekee.

Äänestä

Kuuluvatko eläimet Suomalaiseen yhteiskuntaan ja jos ne kuuluvat, niin miten ne kuuluvat ja kuka sen saa päättää?

Äänestä
  • Aloittaja

    kyllä Suomalaiseen yhteiskuntaan kuuluu eläimet ja niiden hyvinvoinnista on olemassa lakii kirjoitetut määräykset

    Äänestä

Hienoa, ettet lähtenyt demonisoimaan tai haukkumaan itsellesi ilmeisen vastenmielistä ja moraalillesi vierasta ilmiötä ja ihmisiä.

Sen sijaan huolenaiheesi on turha.
Suomalainen yhteiskunta kestää kyllä parin vegaanin sille aiheuttaman uhan.

Aiheellinen Topic kuitenkin - eli muista katsoa illalla sänkysi alle, väijyykö siellä ilkeämielinen, narsistinen ja käytöshäiriöinen kasvissyöjä!:)

Äänestä
  • koska muunlaisia(ainakaan tällä palstalla)ei eläinoikeus aktivistien riveistä löydy.

    Äänestä

  • Onko tämä taas niitä Oikeutta eläimille-porukan "Me tiedetään missä sinä asut ja me tullaan teille kylään"-juttuja?

    Äänestä

  • Aloittaja

    etten minä nauriksen järsijöitä pelkää:D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sannimatias kirjoitti:

kumpi on vaarallisimpi Suomalaiselle yhteiskunnalle fundamentalisti eläintensuojelija vai fundamentalisti kristitty? Molemmat polkee toisten oikeuksia uskomalla omaan asiaansa niin lujasti, että ovat valmiita tekemään mitä vain saadakseen tahtonsa läpi. Onko kellään tietoa, onko näitä tutkittu narsismin tai muun käytöshäiriön vuoksi?
Luulisi olevan jotain taustalla, jos uskovat olevansa parempia ja älykkäämpiä kuin 6 Miljardia muuta ihmistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu