Rahaa tulee

Nyt yrityksillä menee lujaa. Yhtiöt maksaa rajusti yhteisöveroja. Ev lut srkt saavat prosenttimääräisen osuuden tuotosta. Se on mahtava. Kyllä kirkko taas kylpee firmojen rahoilla. Nokia Oy:n amerikkalaiset omistajat lahjottavat suomen kirkolle rutkasti rahaa.

Kiitos! Kyllä piispojen ja pappien taas kelpaa saarnata tyhjille kirkkosaleille, kun palkkarahat tulee firmoilta. Suomalainen erikoisuus tuo kirkon yhteisövero-osuus. Ei tulisi muualla kysymykseen. Ja kaikki yhtiöt ja yhteisöt ovat kirkon "jäseniä" eikä niille eroaminen ole mahdollista. Mistähän palveluista ne veronsa maksavat?
9481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Yhteisöverolla mm. ylläpidetään hautausmaat ja kulttuurihistoriallisesti arvokkaita rakennuksia, unohtamatta sosiaalista palvelutyötä. Yhteisöveron koko potista kirkolle tulee muistaakseni n. 1,7% eli ei kovin paljon siihen nähden, mitä kaikkea sillä saadaan aikaan. Kirkon näkökulmasta verosta voitaisiin luopua, jos kunta/valtio hoitaisi edes hautaustoimen. Sitä ne eivät tietenkään halua, koska kirkko on hoitanut hautaustoimen hyvin ja kustannusedullisesti kaikkien kannalta. Kirkko vastaa hautaustoimilain mukaisesti siitä, että hautausmailta löytyy tilaa myös uskonnottomille (tosin esim. Vantaalla ei vielä tänä vuonna ole ollut yhtäkään tunnuustuksetonta hautausta, jostain syystä kirkkoon kuulumattomat ja heidän läheisensä kuitenkin haluavat kristillisen hautaan siunaamisen)

Äänestä
  • Uskonpa että hautaustoimi tullaan siirtämään kuntien hoidettavaksi, olisi mielenkiintoista tietää kuinka paljon kirkko jää voitolle tuosta. Käsittääkseni hautausmailla on erillinen alue tunnustuksettomille (?), ne eivät ole vielä yleisesti kovin tunnettu vaihtoehto, ihmiset myös yleensä haluavat tulla haudatuksi sukulaistensa viereen, ja kristillisestä hautaan siunaamisesta tuskin vainajaa voi syyttää mikäli tämä ei kuulunut kirkkoon. Kaikki läheiset eivät kunnioita tämän vakaumusta, tai eivät tiedä miten muutenkaan hautajaiset voisi järjestää.

    Äänestä

  • on täysin omituinen systeemi. Se pitää ehdottomasti poistaa ja hautaustoimi antaa kunnalle.

    On outoa, että kirkko saa valtavat määrät rahaa hautaustoimen ylläpitämiseen, mutta siltä ei vaadita kuitin kuittia siitä, mitä hautaustoimi sille maksaa. Laissa kuitenkin lukee, että hautausmaatoiminta ei saa olla tuottavaa toimintaa. Laki ei ilmeisesti koske kirkkoa. Yhteisöveron lisäksi kirkko perii maksuja kappeleista, hautauksista ja hautojen hoidosta.

    Kuulin eilen, että kirkko sai viime vuonna 190 miljoonaa euroa, vaikka keskimäärin hautaustoimen kustannukset ovat noin 70 miljoonaa euroa.

    Valtion budjetissa säästetään kaikesta mahdollisesta, vaan ei kirkon saamasta yhteisöverosta. Kun vielä ajattelee, että kirkon oma bisnestoiminta on miljardiluokkaa, niin pitää kysyä, miksi kirkolle maksetaan. Valtio säästäisi paljon, jos hautaustoimi kunnallistettaisiin, mutta jostain syystä tämä aihe on tabu.

    Äänestä

  • "..(tosin esim. Vantaalla ei vielä tänä vuonna ole ollut yhtäkään tunnuustuksetonta hautausta, jostain syystä kirkkoon kuulumattomat ja heidän läheisensä kuitenkin haluavat kristillisen hautaan siunaamisen)"

    Kyllä Vantaallakin on ollut siviilihautauksia eli tunnustuksettomia hautauksia niin kuin on ollut aikaisempinakin vuosina. Palveluja niihin tarjoaa esim. pro-seremoniat.

    Kun seurakunnan oma toimisto hoitaa hautausmaan palvelua, kuten siis hautapaikan varaamista, sen toimihenkilöt eivät ole tainneet asianomaisille kertoa halaistua sanaa tästä po. uudesta tunnustuksettomata alueesta. Kirkkko on nyreissään koko alueesta ja se näkyy.. Monet uskonnottomat puolestaan tuhkataan ja tuhka laitetaan ihan muualle kuin kuin kirkon omistamaan hautausmaahan.

    Äänestä

  • suhtautuminen kirjoitti:

    "..(tosin esim. Vantaalla ei vielä tänä vuonna ole ollut yhtäkään tunnuustuksetonta hautausta, jostain syystä kirkkoon kuulumattomat ja heidän läheisensä kuitenkin haluavat kristillisen hautaan siunaamisen)"

    Kyllä Vantaallakin on ollut siviilihautauksia eli tunnustuksettomia hautauksia niin kuin on ollut aikaisempinakin vuosina. Palveluja niihin tarjoaa esim. pro-seremoniat.

    Kun seurakunnan oma toimisto hoitaa hautausmaan palvelua, kuten siis hautapaikan varaamista, sen toimihenkilöt eivät ole tainneet asianomaisille kertoa halaistua sanaa tästä po. uudesta tunnustuksettomata alueesta. Kirkkko on nyreissään koko alueesta ja se näkyy.. Monet uskonnottomat puolestaan tuhkataan ja tuhka laitetaan ihan muualle kuin kuin kirkon omistamaan hautausmaahan.

    Turun tilanteesta. Kärsämäen hautausmaalla on maa-alue, joka on tunnustukseton, eli ei ole "siunattu" ja siihen sitten olisi uskonnottomien tyytyminen.

    Kävin siellä eilen katsomassa ja on se sellaista ryteikköä, että ei hautausmaaksi uskoisi. Minulta on kirkon piiristä kysytty, että miksi uskonnottomat nyt sitten ei halua sinne hautaansa, No, ensinnäkin, se on kuitenkin seurakunnan maata ja toiseksi kuka haluaa omaisensa haudan johonkin risupuskan vierelle. Siellä ei ole tehty yhtään mitään sen eteen, että se edes näyttäisi hautausmaalta.

    Kunnilla on maita hautaumaitten perustamiseen, mutta tahtoa puuttuu. Jos se yhteisöverotuoton osuus kirkoilta siirrettäisiin kunnille, niin kunnat voisivat vallan mainiosti hoitaa hautaustoimen, joka sille ilman muuta kuuluisikin.

    Äänestä

Kirkon saamasta osuudesta päätetään kait vuosittain.

Prosenttia tulisi nyt laskea reippaasti, vaikka koko huono) systeemi jatkuisikin vielä ensi vuonna.

Perustelu tälle on ekin, että yhteisöveron tuotto 2007 ylittyy reippaasti, ja näin siis kirkko saanut nyt miljoonia enemmän kuin on ollut tarkoitus. summat ylitävät reippaasti hautataustoimen brutto- ja nettokustannukset (vaikka ne yhteenlaskien;-)!

Vaatimuksia valtiovarainminiteriöön jne. vain! Vai mistä tuleekaan esitys asiasta? Onko se Katainenen vai se toinen ministeri?

Äänestä

  • Kaaleppi kirjoitti:

    yhteisöverosta on prosentuaalinen, eikä siitä päätetä vuosittain. Riippuu täysin yhteisöveron määrästä paljonko kirkko vuosittain siitä itselleen saa. Kirkko saa 1,75% yhteisöveroista riippumatta siitä, mitkä ovat hautaustoimen kulut. Mikä on sikäli omituista, kun tietää että hautaustoimi ei lain mukaan saa tuottaa voittoa.

    http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030457

    http://www.uskonnonvapaus.fi/hakusanat/yhteisovero.html

    ja vuoden 2007 jakosuhteesta on päätetty 22.12.2006
    Että silleen!!!!!!

    12 § (22.12.2006/1221)
    Veronsaajaryhmien jako-osuudet

    Valtion jako-osuus on 76,22 prosenttia, kuntien jako-osuus on 22,03 prosenttia ja seurakuntien jako-osuus on 1,75 prosenttia yhteisöverosta.

    Äänestä

...jo toistaa itseään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhteisöverosta kirjoitti:

Nyt yrityksillä menee lujaa. Yhtiöt maksaa rajusti yhteisöveroja. Ev lut srkt saavat prosenttimääräisen osuuden tuotosta. Se on mahtava. Kyllä kirkko taas kylpee firmojen rahoilla. Nokia Oy:n amerikkalaiset omistajat lahjottavat suomen kirkolle rutkasti rahaa.

Kiitos! Kyllä piispojen ja pappien taas kelpaa saarnata tyhjille kirkkosaleille, kun palkkarahat tulee firmoilta. Suomalainen erikoisuus tuo kirkon yhteisövero-osuus. Ei tulisi muualla kysymykseen. Ja kaikki yhtiöt ja yhteisöt ovat kirkon "jäseniä" eikä niille eroaminen ole mahdollista. Mistähän palveluista ne veronsa maksavat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu