Suomen valtio ajattelee jotta mielisairaat on alahaisempia. Suomen valtio pitää mielisairaita alempiarvoisina. Psykiatrit on kuonaa. Ylentäkää potilaat ja alentakaa psykiatrit. Aikanne koittaa VIELÄ. Psykiatrit ALAS.
ETTE OLE PAREMPIA KUIN MUUTKAAN!!!!!!!
ETTE OLE PAREMPIA KUIN MUUTKAAN!!!!!!!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Totta puhuen, Suomi allekirjoitti viime maaliskuussa YK:n vammaisten oikeuksia koskevan yleissopimuksen, jossa yhtenä vammaisryhmänä mainitaan 'mental impairment'. STM:n selkosuomennokseen se on käännetty henkiseksi vammaksi, selkosuomenruotsiksi termi kuuluu 'psykiskt handikapp'. Eli kyseinen vammaisten ihmisoikeussopimus koskee myös mielenterveyskuntoutujia.
Suomen lainsäädännössä on meneillään vammaispalvelulain ja kehitysvammalain yhdistäminen. Uudessa laissa huomioidaan myös mielenterveyskuntoutujat asiakasryhmänä.
Kannattaa lukea YK-sopimus. Siinä on paljon asiaa esteettömyydestä, koulutuksesta ym. Englanniksi se löytyy YK:n sivuilta:
http://www.un.org/disabilities/
Sopimuksen valmisteluun osallistui muuten tietääkseni vajaa sata kansainvälistä vammaisjärjestöä, joukossa ainakin yksi psyykenvammaisten katto-organisaatio, WNUSP. Sopimukseen taas haluttiin 'mental impairment'-termin sijaan 'psychosocial disability' eli psykososiaalinen vamma.