-mies -loppuliitettä ei ollakaan enää kieltämässä :
no niin
manna gryn
5223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Takakenossa pikkaisen taaksepäin ei tarkoita etteikö eteenpäin oltaisi menossa :)
ehkä sitten, kun putkimiehistä alkaa merkittävä, siis tilastollisesti merkittävä, osuus olla naisia, voidaan harkita putkimiehen tittelin muuttamista putkiasentajaksi.
tasa-arvoon on vielä kuitenkin matkaa, asennetasolla naiset etenkin ovat jämähtäneet liian kirjaviisauden ja korkeastikouluttautumisuskon varaan laimin lyömällä kädentaidot ja tekniikan. teknillinen askartelu, legopalikoilla leikkiminen ja putkien asentaminen parantavat tutkitusti myös koordinaatiokykyä ja kehittävät tilan ja muodon hahmottamistaitoa.
Tuo putkiasentaja on terminä ihan ok, soveltuu monistettavaksi moneen muuhunkin yhteyteen ja onkin jo käytössä. Esim. hissiasentaja, veturiasentaja, LVI-asentaja...
Naisten ammateissa ehkä nuo perinteisesti miehisemmät kädentaidon alat ovat jääneet vähemmälle. Mutta tarvitaanhan käden taitoja myös kampaajana, kosmetologina, ompelijana, fysioterapeuttina jne. eivätkä nuo, useimmiten yrittäjyyteen perustuvat duunit ole mitenkään väheksyttävämpiä, kuin toimiminen jonkun ison teollisuusyhtiön palveluksessa.
Rubikin kuutio on kiva kotiharrastus, kehittää ihan noita samoja mainitsemiasi kykypuolen asioita. Pakko silti on myöntää, että jään niissä sekä miehelle että pojalle auttamatta hyväksi kolmoseksi. Mutta harjoitus tekee mestarin.
seura-lehdessä oli joskus vuonna 1981 rubikin kuution ratkaisu. niillä ohjeilla pystyi kuution kokoamaan aika vikkelästi.
naprapaatti on eräs manipuloinnin ammattikunta, jota ei jostain syystä arvosteta tarpeeksi. ainakaan kela-korvattavuuteen asti. itsellä selkä jumii ajoittain johtuen lannenikamien ahtaudesta ja "oma" naprapaattini osaa niksauttaa melko kivuttomasti nikamat kohdalleen. säästöä syntyy, kun sairasloma jää minimiin. eikä tarvitse potea kipeää selkää viikkokausia.
Tästä se nainen -liitteisten ja -sisälteisten sanojen armoitettu kieltentutkija Jormanainen on varmasti tyytyväinen... Ehkä naama puNAISENA, mutta anyway.