Vappu ja Ilkka taipaleen perhe ovat olleet SDP:n tuella sosiaali ja terveystoimen johdossa lähes diktatorisin ottein. Se on romahduttanut sosiaali- ja terveystoimen ja jättänyt sen jälkeen kehityksestä.
Ehdotan että seuraava toimi olisi 5-vuotiskautinen eikä mikään eläkevirka, jossa vain oleillaan suojatyössä ja vastustetaan pakollista uudistumista ja kehitystä.
Siitäkin on kohta jo viisi vuotta kun Matti Huttunen Kelan toiminnasta totesi, että siellä olisi radikaalin uudistuksen paikka ja vanhat systeemit pitäisi "räjäyttää maan tasalle" ja rakentaa uusi aikaansa vastaava systeemi.
Nyt olisi todella tärkeiden linjanvetojen paikka.
Uudistuksia ja kunnollisia suunnitelmia todella tarvitaan ennen sosiaali- ja terveydenhuollon yhdistymistä; nyt olisi oikea paikka valita asiantuntijoita paikoille.
terveisin terveydenhuollossa; niin yksityisellä kuin kunnallisella ja Valtiolla työskennellyt mies sairaanhoitaja-koulutuksen saanut 80-luvulla.JS.
15-v. vappu taipaletta oli liikaa!
7
755
Vastaukset
- Olisi tehostamisen paikka
uudistuksen tuulissa on realiteetit muistettava ja suhteutettava n. 1,5 miljoonan työläisen kuntoutus tehokkaammaksi, jotta se jaksaisi jatkossakin elättää lapset, opiskelijat, eläkeläiset, sairaat ja työttömät....järjestelmä kaipaa kannustavuutta ja kilpailua.
Nyt käytävä Tehyn työtaistelu on onneksi avuksi tehostamaan palveluja ja miettimään osastokohtaisia ja yksilökohtaisia palkkoja, jotka kannustavat yksilöitäkin parempiin tuloksiin. Ei ole mitään järkeä maksaa laiskalle ja ahkeralle hoitajalle samaa palkkaa?!
Sama sääntö koskee koululaitosta ja erilaisia työpaikkoja sekä yleistä hallintoa. Miksi laiska ja ahkera kansanedustaja saavat samaa palkkaa?!
Tulos-vastuulliseen työhön tottuneena pidän sitä oikeudenmukaisena, liian moni kunnan ja valtion työntekijä on edelleen ns. suojatöissä....
Kilpailu muualla EU:ssa ja maailman globalisaatiossa kehittyy..meillä taannutaan? - kröyksiö
Tuollahan oli missio. Hajoitetaan suomalaiset perheet ja tilalle sosialismi.
Hyvin onnistui. Ukkorukka Ilkka yrittää paikata jälkiä yhteiskunnan hylkäämien miesten ongelmista puhumalla. Mutta ei siinä puheet auta.
Vappu Taipale on käyttänyt LSD, itse sen on tunnustanut. Vielä pahemmin voi mennä vain SDP:stä.- Psykonautti
LSD on erittäin hyödyllinen aine ja suosittelen sen kokeilemista kaikille, erityisesti sinun kaltaisillesi tiukkapipoille.
- mutta työ on
tehtävä vastuullisesti...juoppoja ja hulluja Ilkka taipale on auttanut, mutta miten on terveiden ja muiden sairaiden laita?
Vanhustenhuolto on kuralla, psykiatriset terapiat yksisilmäisiä ja vanhentuneita...mahtuuko jatkossakin yksi totuus kerrallaan aatteisiin ja vaatteisiinne?
Olisi aika saada terveydenhuoltoon ja sosiaalihuoltoon kannustavampia ja terveempiä malleja...nyt on ollut vappu ainainen ja tulos sen mukainen....ilakoinnin ja hulluttelun sijaan vakavaa toimintaa ja vastuullisuutta, kiitos! :)- Huomaamatta
ja omaisuuden menetys taipaleella...
Vappu Tuulikki Taipale (s. 1940) on toiminut Stakesin pääjohtajana vuodesta 1992 lähtien. Sitä ennen hän toimi mm. sosiaali- ja terveyshallituksen pääjohtajana sekä sosiaali- ja terveysministerinä. Professori Taipale edustaa sosiaalidemokraatteja ja hänen puolisonsa on Ilkka Taipale.
Lääketieteen ja kirurgian tohtori Taipale on dosenttina Tampereen yliopiston terveystieteen laitoksella erikoisalanaan lasten ja nuorisopsykiatria sekä Kuopion yliopistossa alanaan lastenpsykiatria. - kuka elättää eläkeläiset
Huomaamatta kirjoitti:
ja omaisuuden menetys taipaleella...
Vappu Tuulikki Taipale (s. 1940) on toiminut Stakesin pääjohtajana vuodesta 1992 lähtien. Sitä ennen hän toimi mm. sosiaali- ja terveyshallituksen pääjohtajana sekä sosiaali- ja terveysministerinä. Professori Taipale edustaa sosiaalidemokraatteja ja hänen puolisonsa on Ilkka Taipale.
Lääketieteen ja kirurgian tohtori Taipale on dosenttina Tampereen yliopiston terveystieteen laitoksella erikoisalanaan lasten ja nuorisopsykiatria sekä Kuopion yliopistossa alanaan lastenpsykiatria.Yli 30 v sitten alettiin kerätä työssäkävijöiltä eläkemaksuja yhteiseen laariin. Myös työnantajat olivat mukana. Niitä rahoja on sitten sijoiteltu ja rahaa on laarissa niin paljon, että sillä määrällä voidaan pitää huolta nykyisistä eläkeläisistä.
Jokainen työssäkävijä vuorollaan maksaa eläkerahastoon, myös työnantaja, lakimääräiset maksut. Ei voi siis sanoa, että nykyiset työssäkävijät maksavat eläkeläisten eläkkeet. Pitää nähdä asioiden oikea suhteutus. Jatkossa Sinä,joka nyt mariset maksajana, tulet saamaan samasta laarista eläkkeesi ja Sinun jälkeesi tulevat maksavat vuorostaan palkastaan samaan laariin. - vammat
kuka elättää eläkeläiset kirjoitti:
Yli 30 v sitten alettiin kerätä työssäkävijöiltä eläkemaksuja yhteiseen laariin. Myös työnantajat olivat mukana. Niitä rahoja on sitten sijoiteltu ja rahaa on laarissa niin paljon, että sillä määrällä voidaan pitää huolta nykyisistä eläkeläisistä.
Jokainen työssäkävijä vuorollaan maksaa eläkerahastoon, myös työnantaja, lakimääräiset maksut. Ei voi siis sanoa, että nykyiset työssäkävijät maksavat eläkeläisten eläkkeet. Pitää nähdä asioiden oikea suhteutus. Jatkossa Sinä,joka nyt mariset maksajana, tulet saamaan samasta laarista eläkkeesi ja Sinun jälkeesi tulevat maksavat vuorostaan palkastaan samaan laariin.Taipale on tullut tunnetuksi sanalla frontaali eli otsalohkon vammat, jotka ovat tyypillisiä vaikka alkoholin vaikutuksen alaisena eteen päin kaaduttua ja lyöden otsansa maahan tai muuhun kovaan. Siitä muodostuu frontaalivamma, mikä näkyy esim. poikkeavana käytöksenä. Näin Taipale on potilastietojen pohjalta yrittänyt saada frontaalivammaiset pois työttömyysjonoista, koska he vammautumisensa kautta ovat laitoshoidossa ja/tai työttömyyskortistossa.
Asia on sekä hyvä että... Mutta jotain hyvää tämä pikkumies on saanut aikaan,vaikka oma persoonansa kyllä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648