http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id72960.html
"Lisäksi sodassa on kuollut noin 3 830 yhdysvaltain sotilasta sekä 73 000 irakilaissiviiliä."
Onko tämä totta vai valetta? Jos se on valetta, niin missä ovat luettavissa oikeat uhriluvut?
"Lisäksi sodassa on kuollut noin 3 830 yhdysvaltain sotilasta sekä 73 000 irakilaissiviiliä."
Onko tämä totta vai valetta? Jos se on valetta, niin missä ovat luettavissa oikeat uhriluvut?
Vastaukset 5
Vanhimmat
koska ILTALEHDESSÄ vai oliko SANOMISSA kerrottiin että Bush syöttää väärää tietoa medioille...
Oikeaa tietoa löytyy sen antajalta!
tiedä. Kaatuneiden usalaissotilaiden virtaa ei mieluusti esitellä. Se vaikuttaa äänestäjän käyttäytymiseen. Palautuslennot arkkurivineen taitavatkin olla täyskiellossa.
Siviiliuhreja tuottaa myös irakilaisten oma tappoteollisuus.
mukaan lukien muutkin, kuin uutisessa mainitut taistelujoukot. "Turvapalvelut" yms. tukijoukot mukaanlukien, siis ne pommi-iskujen "siviilit", sielä menee näitä amerikkalaisia. Niitä ei RAHAN VALLAN laulajat halua laskea mukaan. Siis 10 000, suuhteessa impperialistin määriin.
Irakilaisten lukuja ei PROPAGANDAMIELESSÄ haluttaisi kertoa lainkaan, mutta paikallisten mukaan se olisi 700 000.
Aika erilaiset ovat todelliset luvut, verrattuna RAHAN VALLAN "puolueettomiin ja riippumattomiin" tai suomettuneisiin arvioihin verrattuna.
ovat väärässä. Et kai palvele rahan valtaa, kaksoisagentti?
ne heti sodan alussa tapetut impperialistin kätyrit. Turvapalvelijoita eivätkä näy impperialistin kaatuneiden listoilla.
Nämä "turvapalvelut" eli "siviilit" ovat koko ajan olleet iskujen kohteina, ja nämä eivät näy propagandistisesti ylläpidetyssä taistelujoukkojen tilastossa.
Joku asiantuntija arvio, kun RAHAN VALTA oli aikansa koko asian pimittänyt, että impperialistilla on kätyreitään maassa vähintään yhtäpaljon kuin taistelujoukkoja, mutta tämäkin määrä on RAHAN VALLAN vähättelyä. Impperialisteja on Irakissa vähintään 500 000.
Siksi kaatuneitakin syntyy runsaammin kun taistelujoukkojen tappiot osoittavat.
Ja JUURI SIKSI impperialisti iskee silmittömästi irakilais-siviilienkin kimppuun. Homma alkaa jo vituttaa. Kohta lähtee Polakitkin vekka, kätyröimästä.
Ja RAHAA PALAA, se se vasta vituttaa:
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id72960.html
Tuon jälkeen saldo on jo reippaasti yli 600 mrd dollaria. Alkaa "demokratia" tulla hintoihinsa. Siis selväkielellä: ÖLJY !