Kirkolliskokous

Koskas kirkolliskokous tulee seuraavan kerran? Eikö syksyllä ole yleensä ollut istunto?

Ja jokohan nyt saataisiin naispappeuteen selvä kanta. Nykyiselläänhän tuomiot riippuvat asianomaisesta tuomiokapitulista. Liekö liian vaikea päättää, että naispappien kanssa yhteistyöstä kieltäytyminen on joko a) OK, b) irtisanomisperuste tai c) virkasuhteen purkuperuste. Tai sitten d) ao. seurakunta päättää, mutta tietysti päätös pätee sitten kaikkiin seurakunnan pappeihin.
5477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ihan sama mitä päättävät, jos eivät minun rahojani käyttäisi toimintaansa.

Olen sitä mieltä, että kirkkoa pitäisi koskea sama lainsäädäntö kuin muitakin, niin kauan kun se kuppaa valtiolta rahaa.

Mutta vaikka yhteisövero poistettaisiinkin, niin en silti hyväksyisi kirkkolain mukaista rippisalaisuutta. Miten voi olla mahdollista, että pappi ei ripissä saatua tunnustusta rikoksesta ilmoittaa viranomaiselle?

Kuulin sunnuntaina, että kirkon saama yhteisövero-osuus olisi ollut viime vuonna 190 miljoonaa euroa. Pitääkö paikkansa?

Äänestä
  • Ei kuulosta uskottavalta tuo 190 miljoonaa. Ettei tuo olisi esim. kirkon verotulojen kokonaiskasvu tms luku?

    Reippaasti yli keskimääräisen 100 miljoonan tuo vero varmasti on, mutta tuskin noin paljon. En löytänyt vero.fi:stä lehdistötiedotetta, jonka perusteella on uutisoitu kunnallisverotulojen kasvusta.

    Äänestä

  • Jori Mäntysalo kirjoitti:

    Ei kuulosta uskottavalta tuo 190 miljoonaa. Ettei tuo olisi esim. kirkon verotulojen kokonaiskasvu tms luku?

    Reippaasti yli keskimääräisen 100 miljoonan tuo vero varmasti on, mutta tuskin noin paljon. En löytänyt vero.fi:stä lehdistötiedotetta, jonka perusteella on uutisoitu kunnallisverotulojen kasvusta.

    vähän ihmettelin, kun edellinen tieto on paljon alempi.

    http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1058676

    Mutta näin eräässä tilaisuudessa Karkkilan Vapaa-ajattelijoiden Erkki Hohenthal sanoi.

    No, niin tai näin, mutta joka apauksessa tuollainen lahjoitus veronmaksajilta pitäisi poistaa kokonaan ja jakaa kunnille hautausmaiden perustamista ja ylläpitoa varten.

    Äänestä

Seuraava kirkolliskokouksen istunto alkaa 5. marraskuuta.

Ei ole naispappeus sen kokouksen listalla. Kirkolliskokoushan on asian aikoinaan käsitellyt ja uusi käsittely - olisi sen miltä kannalta tahansa - vaatisi uuden aloitteen joltain taholta. Sellaista ei taida olla listoilla tällä hetkellä.

Täällä on syysistunnon aiheet:
http://www.evl.fi/kirkolliskokous/kev00alohj.htm

(Kappas, onpa looginen linkki ;) viittaisi kevään ohjelmaan... On taidettu vain päivittää samalle sivulle aina uusi ohjelma keväästä 2000 alkaen...)

Äänestä

Kirkko ei ole seurakunta, vaan seurakunnasta erotettu vale-kirkko joka on naimisissa maallisen vallan (pedon) kanssa.


Kirkolliskokousten päätökset ovat maallisen vallankäytön asioita, seurakunnan ulkopuolella olevan kirkon asiat eivät kuulu kristityille, vaan heidät on heitetty Saatanalle päätöksineen.

5:12 Sillä onko minun asiani tuomita niitä, jotka ovat ulkopuolella? Ettekö tekin tuomitse vain niitä, jotka ovat sisäpuolella? Mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jori Mäntysalo kirjoitti:

Koskas kirkolliskokous tulee seuraavan kerran? Eikö syksyllä ole yleensä ollut istunto?

Ja jokohan nyt saataisiin naispappeuteen selvä kanta. Nykyiselläänhän tuomiot riippuvat asianomaisesta tuomiokapitulista. Liekö liian vaikea päättää, että naispappien kanssa yhteistyöstä kieltäytyminen on joko a) OK, b) irtisanomisperuste tai c) virkasuhteen purkuperuste. Tai sitten d) ao. seurakunta päättää, mutta tietysti päätös pätee sitten kaikkiin seurakunnan pappeihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu