yksityisen verotus?

Hei,

osaako kukaan kertoa, että jos ompelen naapurin rouvalle juhlakoltun eikä minulla ole toiminimeä tai yritystä ja työskentelen kuitenkin kokopäiväisesti toisella työnantajalla, miten verotus ja muut eläkevakuutusmaksut menee tästä hanttihommasta?! Pimeästi tekeminen ei ole vaihtoehto..
5438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Katso: vero.fi
Palkanmaksu ja ilmoitukset hoituu: palkka.fi

Äänestä

Parasta mennä ostamaan se kolttu Seppälästä tai Anttilasta.
Ja muista siten jos poimit marjoja ja säilöt talven varalle, että mainitset tuosta edustasi veroimoituksessa KOHTA 47 "muut etuudet"

Äänestä

Ei kai nyt tuosta yhdestä leningistä mitään tarvi ilmoittaa, tehkää vaihtokauppa jos liian vaikeaksi käy. Ota hänet vaikka siivoamaan teille.

Äänestä
  • Soitin verotoimistoon ja sanoivat, että merkkaan vaan ens vuoden veroehdotukseen "muut tulot" kohtaan paljonko oon saanut. Tuskin tarvii maksaa veroa, kun on verokortissa on muutenki turhan suuri prosentti..

    Netissä olevista ohjeista sai sen käsityksen, että kaikesta pitää maksaa kaik mahdolliset vakuutukset sun muut. Kai ne yrittää vaan pelotella.

    Mut kiitos avusta!

    Äänestä

  • hiiri räätälinä kirjoitti:

    Soitin verotoimistoon ja sanoivat, että merkkaan vaan ens vuoden veroehdotukseen "muut tulot" kohtaan paljonko oon saanut. Tuskin tarvii maksaa veroa, kun on verokortissa on muutenki turhan suuri prosentti..

    Netissä olevista ohjeista sai sen käsityksen, että kaikesta pitää maksaa kaik mahdolliset vakuutukset sun muut. Kai ne yrittää vaan pelotella.

    Mut kiitos avusta!

    En minä ainakaan ole mitään ilmoitellut ompeluksistani. Aikoinaan kudoin poppanoita, silloin kaikki meni virallisesti. Tällähetkellä harrastan kotikutsumyyntiä, maksan verot ja alvit, mutta mitään eläkkeitä en maksa tulot ovat alle tuon 6000 euroa mikä tuo oikea summa nyt olikin... Olen kuitenkin työelämässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiiri räätälinä kirjoitti:

Hei,

osaako kukaan kertoa, että jos ompelen naapurin rouvalle juhlakoltun eikä minulla ole toiminimeä tai yritystä ja työskentelen kuitenkin kokopäiväisesti toisella työnantajalla, miten verotus ja muut eläkevakuutusmaksut menee tästä hanttihommasta?! Pimeästi tekeminen ei ole vaihtoehto..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu