Kun rosvo pistoolilla uhaten sanoo että rahat tai henki niin tavallisesti puhutaan ryöstöstä ja ilmoitetaan asiasta poliisille ja rosvo pannaan vankilaan. Ei poliisi moiti uhria että oma syy, miksi luovutit vapaaehtoisesti.
Mutta kun rosvoamisen tekee Neuvosto-Venäjä niin Venäjän ystävien mielestä on kyseessä tietysti vapaaehtoinen luovutus. Olisihan todella voinut jatkaa sotaa. Eihän rosvollekaan ole pakko antaa rahojaan!
Mitä voisimme tehdä näille sergeille ja muille Venäjän ystäville? Ei kyse ole palautuskeskustelusta vaan Venäjän harjoittamasta nettiterrorismista.
Mutta kun rosvoamisen tekee Neuvosto-Venäjä niin Venäjän ystävien mielestä on kyseessä tietysti vapaaehtoinen luovutus. Olisihan todella voinut jatkaa sotaa. Eihän rosvollekaan ole pakko antaa rahojaan!
Mitä voisimme tehdä näille sergeille ja muille Venäjän ystäville? Ei kyse ole palautuskeskustelusta vaan Venäjän harjoittamasta nettiterrorismista.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"Mitä voisimme tehdä näille sergeille ja muille Venäjän ystäville? "
http://bp3.blogger.com/_GZjIopLCp_Y/Rx75uHOjkZI/AAAAAAAAAG4/_L5kh7pL9dw/s1600-h/stalinisti.jpg
Jeeeesusss millaista älyllistä pohdintaa! Mulla loppuu lääkkeet ja meen hoitoon heti!
?????????????
"Mitä voisimme tehdä näille sergeille ja muille Venäjän ystäville? Ei kyse ole palautuskeskustelusta vaan Venäjän harjoittamasta nettiterrorismista. "
Tästä nyt saa sellaisen kuvan, että olet jäänyt jossain keskustelussa toiseksi tälle Venäjän harjoittamalle nettiterroristille. Etkös yhtään häpeä kun sellainen voittaa keskustelun? Etkö osaa perustella Venäjän agentteja paremmin asiaasi?
Älä syytä piippalakkeja, syytä itseäsi siitä kun et osaa. Jos et piippalakeille pärjää väittelyssä niin ei se ole piippalakin ongelma vaan sinun puutteesi ;D
Arvoisat piippalakit!
Ettekö lukenut aloitusjuttua kokonaan. Pääpointti oli se että te piippalakit väitätte että Suomi luovutti Karjalan vapaaehtoisesti. Vastatkaa siihen.
Totta on että suomalaiset eivät pärjää teille, voitatte kirjoitusten lukumäärässä ja rääväsuisuudessa kirkkaasti meidät. Tosin on hulluja meidänkin porukassa, mutta ei sentään kaikki.
Maailma muuttuu kun sitä rauhanomaisesti (mieluiten) muutetaan.
Muutamat multinikit ovat ottaneet oikein työkseen tämän miehitetyn Karjalan kysymyksen kaatamisen:
Yhtäältä todistellaan, ettei projekti mitenkään voi olla taloudellisesti kannattava.
Sitten kyseenalaistetaan oikeudelliset seikat. Niistä puhuminen leimataan jaaritteluksi.
Seuraavaksi tuodaan esille viralliset sopimuspaperit. Samalla tavoin heiluteltiin YYA-sopimuksen kopioitakin keskusteluissa ja Tiekkarin sivuilla.
Sopimuksia voidaan muuttaa, kun tilanteet muuttuvat. Tiekkari vajosi ja Pariisin saneltu rauhansopimus menetti merkityksensä. Venäläinen imperialismi joutui perääntymään.
Miehitetyn Karjalan osan palauttaminen on asia, jota on pidettävä esillä, erityisesti kansainvälisissä kontakteissa. Aina kun luontevasti voitte, puhukaa ulkomailla liikkuessanne asiasta, ja myös kotimaassa ulkomaalaisten kanssa. Antakaa todellista tietoa asiasta. Venäläinen/NL:n propaganda on ollut siksi vahvaa, ettei tällaisesta pienemmästä asiasta mitenkään ole voinut saada totuutta läpi.
Älkää lannistuko sergeiden vyörytyksestä. Se on heille työtä. Eikä Tehtaankatua ja Moskovaa tarvitse juuri nyt niin paljoa pelätä.
Unohdin mainita Nimierkin, joka on tietysti Tehtaankadun palkkalistoilla oleva multinikki myyrä, jonka missio on vesittää Karjala-keskustelu. Muistakaa tämä.
Piti myös sanoa, että kaikki Karjalan palautusta vastustavat kirjoitukset ovat vain nimierkin tekemiä. Vastustajia on vain yksi, mutta se on hirveän nopean kirjoittamaan.
keskustelemaan palautuksen puolesta kuin nämä ylioppilas-Lehtipuu, sähköputkimies-Putkinen, apukoulu-Vandaali ja opettajaseminaari-Essulu, joiden äly, koulutustausta ja sivistys eivät ole mitenkään vakuuttavaa tasoa. Taitaa vaan olla niin, ettei sivistyneempi ja elämässään menestyneempi väki ilkeä itseään tuollaisten junttien seurassa esiin tuoda.
Mitäs sitten itseäsi täällä esiin tuot :D:D
En osallistu normaalisti karjalakeskusteluun muutoin kuin lukemalla tekstejä enkä itseäni esiin tuo, kunhan esitin näkemykseni. Voit haukkua juntiksi, mutta se vaan oli näkemykseni tilanteesta ja onhan se selvää, että äänekkäimpien palautuskeskustelijoiden alhainen koulutustaso näkyy ja kuuluu...
Kaikkein innokkain kirjoittelija on Sergei. Ainakin kun Sergei kirjoittaa omalla nimimerkillään, hän kirjoittaa ihan kohtalaisesti, onhan hän oikea insinööri.
Sensijaan muut Venäjä-fanit kirjoittelevat nimettöminä lähinnä valheellista propagandaa. Palautuksen kannattajista löytyy sitten kaikenlaista henkselin venyttäjää. Tietysti Sergein koneisto voi kirjoitella palauttajien nimissä törkeyksiä jotka kääntyvät Venäjän hyväksi. Onhan siltä taholta saatu näyttöä sekä sanallisesta että oikeasta sodasta. Kuten että Suomi aloitti talvisodan ym.
paikka/ reissu käydessänne luovutetussa Karjalassa. Molemmat kiistelevät osapuolet saavat vastata.
"Kaikkein innokkain kirjoittelija on Sergei."
Ei ole vaan Lehtipuu.
Vain kommunisteilla on tapana kieltää vapaa keskustelu ja tyrmätä sananvapaus. Aina eivät vastapuolen mielipiteet ole mieleisiä, mutta se kuuluu tähän demokratiaan. Painu venäjälle, niin ei tarvitse kuunnella kuin yhdenlaisia mielipiteitä, eikä edes omiaan.