yhtälö, joka pettää aina.
"Kokoomus lobbaa kuulema ahkerasti Stubbin valkaistujen leegojen kera Brysselissä Suomen maatalouden puolesta"
on paras vitsi mitä tällä istuntokaudella olen eduskunnan kahvilassa kuullut!
"Kokoomus lobbaa kuulema ahkerasti Stubbin valkaistujen leegojen kera Brysselissä Suomen maatalouden puolesta"
on paras vitsi mitä tällä istuntokaudella olen eduskunnan kahvilassa kuullut!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä on nyt jo maailman kalleinta ruokaa ja tähän kun vielä lisää maataloustuet. Voiko olla typerämpää.
Maataloutemme toimii ilman tukiakin.
kana syystä, että "STORA"-enson (nyk. enso vaan) pääpomo Härmälä, joka nyt jää eläkkeelle, osti juuri kartanon ja pistänee tukiaishakemukset liikkeelle.
Tämä EK:n juoksupoika tuskin kepulainen on, ...
PS. Takkiin amerikanmatkalta tuli 3 mrd euroa, ja koska vaikeudet ovat "vakavia"...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000030033245
on matin ja maijjan varauduttava ne maksamaan. Niinhän tehtiin TUHO-aho naikaankin.
STORA laittaa Suomessa kilometritehtaalle 1100 henkilöä. Liekö osasyy miljarditappiot jenkeissä.
Raju saneeraus Stora Ensossa
25.10.2007
Stora Enso aikoo sulkea pysyvästi Summan paperitehtaan, Anjalan tehtaan aikakauslehtipaperikoneen sekä Kemijärven ja Norrsundetin sellutehtaat.
Stora Enso sulkee tehtaitaan vastatakseen kustannusten dramaattiseen nousuun ja turvatakseen pitkän aikavälin kannattavuuden.
Tehtaiden sulkemiset koskevat 1 400 työntekijää, joista 1 100 työskentelee Suomessa ja 300 Ruotsissa.
Lisäksi yhtiö aikoo myydä Kotkan-tehtaansa. Myös Kotkan sahaustoiminta voidaan myydä, mikäli siitä saadaan riittävän hyvä tarjous, kertoo Stora Enso tiedotteessaan. Kotkan tehtaat työllistävät noin 650 työntekijää.
Sulkemiset vähentävät vuosittaista sanomalehti- ja aikakauslehtipaperikapasiteettia 505 000 tonnilla ja sellun 550 000 tonnilla.
http://plaza.fi/ajassa/talous/raju-saneeraus-stora-ensossa