"Ovikelloamme soitti nainen, joka kertoi olevansa Suomen adventtikirkon järjestämän Sympatiakeräyksen asialla. Hän näytti listaa, josta näkyi, mitä muut olivat keräykseen antaneet.
Kaivoin esiin rahapussin ja sanoin, että kolikoita löytyi 1,50 euroa.
Hän sanoi, että voisi kyllä antaa seteleistä takaisin. Sanoin kuitenkin, että voin antaa nämä kolikot keräykseen. Tähän kerääjä suureksi hämmästyksekseni mainitsi, ettei halua ottaa näin pientä summaa vastaan, koska se näyttää listassa niin huonolta. Kaksi euroa olisi kelvannut. Onko tämän päivän ahneus niin suurta, että vapaaehtoiseen antamiseenkaan ei kelpaa ihan mikä tahansa?
Täytyy vastedes miettiä tarkkaan, kenelle rahojaan antaa."
Kaivoin esiin rahapussin ja sanoin, että kolikoita löytyi 1,50 euroa.
Hän sanoi, että voisi kyllä antaa seteleistä takaisin. Sanoin kuitenkin, että voin antaa nämä kolikot keräykseen. Tähän kerääjä suureksi hämmästyksekseni mainitsi, ettei halua ottaa näin pientä summaa vastaan, koska se näyttää listassa niin huonolta. Kaksi euroa olisi kelvannut. Onko tämän päivän ahneus niin suurta, että vapaaehtoiseen antamiseenkaan ei kelpaa ihan mikä tahansa?
Täytyy vastedes miettiä tarkkaan, kenelle rahojaan antaa."
Vastaukset 9
Vanhimmat
Näin ne muuten ihmiset alkavat matkimaan ja muuttuvat kitsaiksi, jos näkevät pieniä summia, toiseksi; jos kerääjällä olisi ollut purkki mukana olisi tuon summankin voinut ottaa vastaan! :)
12:38 Ja opettaessaan hän sanoi: "Varokaa kirjanoppineita, jotka mielellään käyskelevät pitkissä vaipoissa ja haluavat tervehdyksiä toreilla
12:39 ja etumaisia istuimia synagoogissa ja ensimmäisiä sijoja pidoissa,
12:40 noita, jotka syövät leskien huoneet ja näön vuoksi pitävät pitkiä rukouksia; he saavat sitä kovemman tuomion."
12:41 Ja hän istui vastapäätä uhriarkkua ja katseli, kuinka kansa pani rahaa uhriarkkuun. Ja monet rikkaat panivat paljon.
12:42 Niin tuli köyhä leski ja pani kaksi ropoa, yhteensä muutamia pennejä.
12:43 Ja hän kutsui opetuslapsensa tykönsä ja sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: tämä köyhä leski pani enemmän kuin kaikki muut, jotka panivat uhriarkkuun.
12:44 Sillä he kaikki panivat liiastaan, mutta tämä pani puutteestaan kaiken, mitä hänellä oli, koko elämisensä."
Voinee itse kertoa kuinkahan köyhä vai kitsas oli?!
Minä en ainakaan rovoillani häpäise rikkaita adventisteja.
Paras on ojata kerääjä pois ulko-ovelle. Katsokoon rikkaammat paikat ja isommat talot jos seteleitä keräilee.
sama henkilö joka tääläpäin kirjoittelee sähköpostilla:
"Olet kelvoton seurakunnalle".
Tai toinen joka ei halua että seurakunnan asunnossa asuu "vähäinen Herran palvelija,lasarus?"
Adventtikirkko on suomessa tilassa joka on:
-rahaa kassaan.
-koulutettuja kymmenyksen maksajia.
-ei eläkeläisiä,kiitos.
-ei vaikeasti leikkauksessa vammautuneita.
-ei sellaisia jotka eivät halua esiintyä.
-mitä suuerempi titteli,sen parempi.
-salaatin purijoita,ulkoilulla ei väliä.
Mihin adventtikirkko on menossa????
Miten adventtikirkolta saisi rahaa humanitääriseen työhön orpolasten auttamiseksi?
Monet ulkolähetyksen piiriin kuuluvista tehtävistä tai projekteista voidaan luokitella myös kehitysyhteistyöksi.
Suomen Adventtikirkon tärkein taloudellinen tuki kehitysyhteistyöhön tulee vuosittaisesta Sympatia-keräyksestä, jonka tuotosta puolet menee kehitysyhteistyöhön (vuonna 2004 143 311 e). Adventtikirkon kansainvälistä kehitysyhteistyötä organisoi, rahoittaa ja hallinnoi kirkon kehitysyhteistyöjärjestö ADRA (Adventist Development and Relief Agency).
Adventistien Sympatiakeräys menee kokonaisuudessaan adventisteille itselleen. He työllistävät adventisteja ja käyttävät adventistien järjestöjä. Ihmisiä petkutetaan sanan käännöllä kuvittelemaan asia ihan muuksi kuis seon.