mennä jo puoli vuotta ennen syntymäpäiväänsä ja tarkastavatko ne siellä näkökyvyn vai pitääkö itse tilata aika sinne silmälääkärille tai optikolle?
voiko autokouluun
qhrqhnjejnhhjn
71054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja ainoastaan esim.B-kortin, niin ei kannata aloittaa niin aikasin. Mutta siis voi alottaa jos tykkää.
Ja autokouluun pitää viedä terveystodistus, jossa näkyy mm.kuinka hyvä näkö on.
Jos sinulla on paljon harrastuksia, etkä pääse ajamaan kuin iltapäivisin, kannattaa ehdottomasti mennä jo puoli vuotta ennen kuin täytät. Autokoulussa kyllä osataan jaksottaa ajot niin, että olet huippuvireessä kun menet kokeeseen toivottavasti heti syntymäpäiväsi jälkeen.
Se terveystodistus tuodaan autokoululle, jossa se liitetään poliisille vietävään ajokorttihakemukseen.
ja kiitos
Terveystodistus silmälääkäriltä EI RIITÄ! Paperisi tulevat bumerangina poliislaitokselta takaisin. Tarvitset YLEISLÄÄKÄRIN lausunnon ajokyvystä sisältäen tietenkin näöntarkastuksen.
Eli varaa aika terveyskeskuksesta tai yksityiseltä lääkäriasemalta ja pyydä lääkärintodistus B-ajokorttia varten.
edes mikä on terveystodistus?
Silmälääkärinkin antamana se riittää.
En kai varoittaisi, jos en työssäni sitä näkisi?
Hyvä, hyvä, jos sinulla on kaikki aina ekalla oikein, mutta osa olisi saattanut hakea liuskan näöntarkastuksesta, JA SE EI RIITÄ?
optikolla tai silmälääkärillä ei ole TERVEYSTODISTUS.
Kaikki muut tässä ovat puhuneet terveystodistuksesta eikä mistään muusta.
****Silmälääkärille ei pidä mennä, koska hän tarkistaa työnsä puolesta vain silmiin liittyvät asiat****
Optikon tai silmälääkärin todistus silmistä uutta B- tai BC-korttia ajavalle ei riitä.
Kuka tahansa lääkäri voi kirjoittaa TERVEYSTODISTUKSEN tai LÄÄKÄRINTODISTUKSEN AJOKORTTIA VARTEN.