Vihti ei arvosta vieraiden kielten taitoa! Pitäisikö paremminkin sanoa kunnanjohtaja Härkönen ei arvosta tätä. Edelleenkään Vihdin suunnitelmissa ei näy pienintä jälkeäkään siitä, että koululaiset Vihdissä pääsisivät tasa-arvoiseen asemaan naapurikuntien kanssa. Jos ja kun kieliin liittyvä ura kiinnostaa, niin Vihti on perimmäinen paikka minne kannattaa asettua. Tämä viesti on hätähuuto Vihdin nostamiseksi kileitaidon pimeästä suosta!
(Otsikko: "sorry")
(Otsikko: "sorry")
Vastaukset 4
Vanhimmat
Janne Niinimaa kannustaa opiskelemaan kieliä
Jääkiekkoilija Janne Niinimaa on kotoisin Raahesta mutta asuu talvet New Yorkissa ja kesät Kiimingissä. "Mitä useampia kieliä osaat, sen avarampi maailmankuvasi on", Janne sanoo.
Monissa maailmankolkissa ei puhuta lainkaan englantia. Euroopan yhdistymisen myötä ranskan ja saksan kielen tärkeys on korostunut varsinkin työmarkkinoilla. Englanti on tärkeä kieli, mutta kannustan opiskelemaan muitakin kieliä. Itse haluaisin oppia japania, koska Japanin kulttuuri kiehtoo minua. Kiinan kielen taitajia tarvitaan tulevaisuudessa lisää.
Asenne oli mullakin aikanaan aika perinteinen, että en kyllä tarvitse muita kieliä kuin suomea. Nyt harmittaa aivan mielettömästi se, että en ymmärtänyt aikanaan kielitaidon merkitystä! Meillä ei osata motivoida kielten opiskeluun. Ulkomaankauppa kävisi ihan eri lailla kun olisi parempi kieliitaito. Nyt on vähän tönkkö tilanne.
Olen joutunut usein tilanteisiin, joissa olisin toivonut osaavani paremmin vieraita kieliä. Eipä voi muuta sanoa kuin, että opiskelkaa kun olette sopivan ikäisiä. Siitä on etua ja iloa koko lopun ikänne.