Meillä on niin hyvin kaikki asiat, että emme enää tunne tarvitsevamme Jumalaa, saati hänen siunaamaansa lepopäivää enää mihinkään.
Kaikki hyvin
*>*Jessikka*<*
7167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja kirjoittelet nyt sillä kuin omallasi? Kiusantekoa vai? Minä kirjoitin joskus pelkkänä Jessicana, silloinkin se varastettiin, ja nyt taas sama! Täytynee käydä kirjautumassa, että et ihan mitä hyvänsä suolla minun nimiini. Kävin tänään vilkaisemassa sitäkin eilistä kirjoitustani, niin se oli lähtenyt elämään ihan omaa elämäänsä. Miksi teet tällaista?
ETKÖ EDES TUNNISTA OMAA TEKSTIÄSI?
sapatti on Ihmistä varten, eikä ihminen sapattia varten?
Vapauttiko Jeesus sapatin tekojen orjuudesta ja miksi?
Jeesusta ärsytti ennenkaikkea se juutalaisten kyttäys heidän omiin sääntöihinsä nähden,
joita he olivat lisänneet sapatin kohdalle enemmän kuin tarpeeksi. Ihmissääntöjä, joilla ei ollut mitään tekemistä Jumalan käskyn kanssa!
Ei Jeesus muutanut sapatin päivää toiselle päivälle, vaan ainoastaan otti pois juutalaisten siihen lisäämät rasiteet, ne turhat lisäykset, joita oli " käsky, käskyn päälle, läksy, läksyn päälle", ja sen vuoksi sapatista oli tullut kaikkein vihatuin päivä, suorastaan orjuus!
Se ei ENÄÄ olut se levon ja ilon päivä, miksi Jumala oli sen alunperin tarkoittanut, vaan siinä oli liikaa ihmis säädöksiä mukana, niin että se semmoisenaan oli enemmän rasitukseksi kuin levoksi.
NIISTÄ Jeesus halusi sen vapauttaa, että se taas voisi palvella ihmistä alkuperäisyydessään Jumalan pyhittämänä ja siunaamana lepopäivänä.
Jeesushan sanoikin suoraan, ettei ihminen ole sapattia varten, vaan sapatti on ihmistä varten. Siis olemme vapaat sen suhteen mitä sapattina TEKEMISIIN TULEE, sillä emme ole MINKÄÄN ORJIA, koska Jeesus VAPAUTTI MEIDÄT sapatinkin orjuudesta.
Jeesus sanoi, että sapatti ON ihmistä varten! Hän ei siis sanonut että se on vain juutalaisille tarkoitettu:
Ei, koska kaikkihan me tarvitsemme lepoa.
Maailmassa oli ennen monenlaista orjuutta, silloin ihmiset osasivat varmaankin antaa arvon lepopäivälle.
**************************************************
Meillä on niin hyvin kaikki asiat, että emme enää tunne tarvitsevamme Jumalaa, saati hänen siunaamaansa lepopäivää enää mihinkään.
**************************************************
Mutta kyllä Jumalan käskyt tulevat olemaan loppuun asti voimassa, ja ne jotka uskovat Jeesukseen kunnioittavat niitä. Sen kertoo meille:
Joh. Ilm.14:12.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&
conference=4500000000001692&posting=22000000030139505
Kuinka kauna muuttelet ja vääristät ja teet omia lisäyksisäsi toisten kirjoituksiin!
Täällä on ihmisiä, jotka elävät laittomuudessa. Väärentävät muiden kirjoituksia, kopioivat niitä ja laittavat omia pieniä ja isoja lisäyksiään.
Tämä saa aikaan se, kun heiltä on laki poistunut niin saavat tehdä mitä tahansa, kun kerran kaikki pelastuu niin kuin jotkut opettavat, mutta se on harhaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000030139505
Et syyttelisi noin,jos tietäisit, että plagiointi on ollut adventismissa juuri näin heti kirkon alusta asti. Kyllä hyvä adventisti plagioi muutellen tekstiä tarpeen mukaan haluamakseen. Jos syytät muita plagioinnista, niin ota hirsi pois ensin adventtikirkon silmästä.
Miksi tämä linnkki ?http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000030139505 ---TOI MINUT TÄNNE? http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000030161723
Seltähäni se sinun tekstisi löytyy, etkö olekaan sitä aloitusta itse kirjoittanut?
""" Meillä on niin hyvin kaikki asiat, että emme enää tunne tarvitsevamme Jumalaa, saati hänen siunaamaansa lepopäivää enää mihinkään. """
Juuri kerroit käyneesi katsomassa aloitustasi!