Esko Aho on kyllästynyt työttömänä oleiluun Kannuksessa ja koettaa päästä Jäätteenmäen paikalle,kuten hänen hyvin ajoitetut julkiset esiintymiset osoittavat.
Esko Aho asialla.
Maalaisliito
6378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eli Aho yrittäisi päästä pääministeriksi? en tiedä että onko tuo edes lailisesti mahdollista, eihän Esko ollut mukana edes eduskuntavaaleissa.
se että aikooko Aho palata takaisin keskustan puheenjohtajaksi tulevaisuudessa onkin sitten eri asia.
Kertoo tosiaan paljon sun tietotaitotasosta, jos luulet ettei Esko Ahosta voisi tulla - noin laillisesta näkökulmasta - pääministeriä. Tottakai voi tulla. Ei sitä ole perustuslaissa kielletty, eli vaadittu kansanedustajuutta. Haloo!
Mauno Koivisto on ollut valtionvarainministerinä, pääministerinä ja presidenttinä mutta ei koskaan kansanedustajana.
Ahtisaari on ollut presidenttinä, mutta ei ainakaan tähän mennessä vielä kansanedustajana eikä ministerinä.
Mutta Syskovitsistä ei voi tulla presidenttiä, kun ei ole syntyperäinen Suomen kansalainen.
Ministeriltä sitä ei vaadita.
eiköhän aho saanu jo tarpeeksi pääministerinä olsta kunhan nyt jakelee neuvvoja muka viisaampana amerikas olonsa jäläkeen