kansanedusta ja tappaa ihmisen. Tuomio tuloihin nähden olemattomat sakot.
Tavallinen ihminen tappaa eläinen. Tuomio isto sakot ja ehdoton vankeus.
Kokoomuksella 2 ministeriä, joilla merkintä rikoksista. 2 kansanedustajaa, molemmille vain sakot.
Näin tavallisen ihmisen näkökulmasta oikeuden päätökset on todella omituisia. Miten lainlaatijoihin (kansanedustajat) ja oikeuslaitokseen voi luottaa???? Nykyinen meno on pelottavaa.
Tavallinen ihminen tappaa eläinen. Tuomio isto sakot ja ehdoton vankeus.
Kokoomuksella 2 ministeriä, joilla merkintä rikoksista. 2 kansanedustajaa, molemmille vain sakot.
Näin tavallisen ihmisen näkökulmasta oikeuden päätökset on todella omituisia. Miten lainlaatijoihin (kansanedustajat) ja oikeuslaitokseen voi luottaa???? Nykyinen meno on pelottavaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
> "Tampereen käräjäoikeus katsoi, että onnettomuuden
> aiheutti joko uniapneaan liittyvä nukahtaminen tai
> verenpaineen äkillisestä laskusta johtuva
> pyörtyminen. Käräjäoikeuden mukaan asian ratkaisuun
> ei vaikuttanut se, kumpi oli kyseessä."
>
> Sasi on muille hengenvaarallinen kuljettaja
> liikenteessä.
Serkkuni sai vastaavanlaisen kohtauksen noin parivuotta sitten - ei tosin aiheuttanut mitään onnettomuutta.
Lääkärintarkastuksen yhteydessä - abc & 50v vaikkei työkseen ajakaan autoa - lääkäri laittoi lausunnon poliisilaitokselle ja 2 poliisia tuli hakemaan ajokortin hetimiten pois.
Sasi saa jatkaa lainlaatijana (kansanedustajana). Kuten muutkin tuomitut. Aikoinaan Juhantalo tuomittiin valtakunnanoikeudessa. Oli yhden kauden pois Arkadianmäeltä. Tuomittuna talousrikollisena palasi lainlaatijaksi. Tämä ei mene taviksen jakeluun????????
En tunne Sasin tapausta mutta tyttäreni mies sai yhden tajuttomuusm kohtauksen kortti otettiin vuodeksi pois ja tarvii autoa joka päivä ehkä silti hyvä ratkaisu
Eihän korppi korpin silmää noki...jos tämä Sasi olisi esim. heittänyt ulos asuntoosi väkisintunkeutujan niin sehän olisi koko Suomen sankari..jos sinä teet saman niin linnaan lähdet tukka putkella ja elämäsi saat maksaa korvauksia.
6§ Yhdenvertaisuus "Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä."
Ei pidä paikkaansa. Lakeja tulkitaan "rahan ja vallan" edun mukaisesti. Kansanedustajien rikosten tuomiot on hyvä esimerkki lain tulkinnasta.
Nimenomaan tältä kannalta.6§ Yhdenvertaisuus "Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä."
olla hyväkin juttu. Nyt on jo niin paljon näyttöä ettei perustuslaki pidä paikkaansa. Eikä lain eriarvoistamiseen kukaan puutu. Kansalaisadressi olisi paikallaan. Tuskin asiat siitä paremmaksi muutuisivat. Olisi joka tapauksessa näyttöä, että kansalaisetkin osaavat lukea (lain) tekstiä.