Onks kellään ollu vista ongelmia conexantin äänikortin kans kannettavassa? mulla hp pavilon 6544 mediacenter kone ja äänikortti tosi onneton(Conexant HD-AudiosmartAMC HD2). Muuten ok mut mikki ei toimi kun yrittää lauleskella karaokea! Mielestäni tosi v-mäistä kun on ostanut tämmösen viihdekoneen. Tietääks joku onko mitään softaa jo tarjolla vai pitääks oottaa ens jouluun?
Conexantin äänikortti
Ymmällään???
2188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No, oletkohan mahdollisesti tarkistanut, että:
1.) Mikrofoni-liitännä sisääntulo-voimakkuus (ts. "talletus-voimakkuus") ei ole nollassa tai kokonaan mykistettu?
2.) Mikroni-liitännän ULOSTULO-voimakkuus ei ole nollassa tai mykistetty?
Jokaiselle sisäänmenevälle äänelle, on myös OMA ulostulevan voimakkuuden säädin. Hiljaista on ellei molemmat ole käytössä.
Ohjauspaneelin kauttahan näitä voi tarkistella...
Olen säätänyt kaikki löytämäni säädöt ok. Tätä ongelmaa on ratkottu hp:n tuen kanssa jo yksi ilta mut ratkaisua ei löytynyt. Jäivät odottelemaan jotain softaa millä lähtis vistassa toimimaan. Mikin liitäntä toimii, koska nauhoitus toimii. Ajattelin kysäistä kun turvautuivat hp.n tuessakin näihin (irkkupalstoihin)et jos joku ois jo viisaampi. Entisessä xp:ssä realtekin ac97 ja soitteli vaikka minkälaista kylpyhuonesoundia. Mikissäkin oli säätöä joka lähtöön..