Tarviiko somalilaiset ajotaitoa saadakseen ajokortin Suomessa, vai onko heillä sosiaaliviranomaisten ajolupa.Tapahtui nimittäin Turussa Linnankadulla; auton parkkeeraus kesti ja kesti, kaksi somalia neuvoi yksi yritti ajaa, vuoroin oltiin jalkakäytävällä vuoroi ajoradalla.
Parkkeeraus varmaa kesti lähemmäs tunnin en jaksanut katsoa, säälin naapuri autoja!!! Näki heti , että ohjauspyörää käännetiin aina väärään suuntaan.
Sinne tämä porukka jäi tekemään toivottomalta näyttävää yritystä.Auto oli muuten Ford Focus oletteko tavanneet???
Tarviiko somalin osaa ajaa....
9
867
Vastaukset
mopomies arvostele vanhempiasi. jos itse joskus saat ajokortin niin katsotaan sitten miten suu pannaan.
- sisukimppu
arvostelee? ajatko sinä kortilla vai koneella?
- -karvapää_ (mopomies)
kuin somalit olemme siis mopomiehiä...uuu...onne viksuijaia poikkijjaia ne somaliiaat...oikein auto ja kaikkee...
- fennoman
sisukimppu kirjoitti:
arvostelee? ajatko sinä kortilla vai koneella?
...en onneeni liikenteessä luottaen enkä kytkypuhelimeeni puhellen toisin kuin taas sellaiset jotka ovat tuon kortin vain jostain syystä onnistuneet saamaan.
- allaaah
Ehkä sossujen kukkahattu-tädit ovat saaneet oikeuden myöntää ajokortteja monikulttuurin nimissä.
Ehkä autokoulut ovat syyllistyneet rasismiin, jos eivät ole myöntäneet rahattomille ajokortteja.
Ehkä somaliassa ei edes ole ajokortteja, joten monikulttuurin nimessä he saavat suomessakin ajaa ilman ajokorttia koska meidän suomalaisten pitää sopeutua näihin rikastuttaviin moniosaajiin.
Ehkä he eivät ole ikinä ennen ajaneet autoa.- pena101
Kirjoituksesi oli totta joka sana!! Miksei tähän ei puututa??? Tutkitaan vain kuka puhuu kännykkään ajon aikanan tai ajako joku kenties 5 km/t sallitun.
- Mamuniikki
somalien osalta tuollaiseen törmännyt, mutta valkolaisten osalta kylläkin, niin miesten kuin naistenkin.
Enkä tapaile autoja, edes Ford Focuksia. - me muutetaan sinua
Oliko hän mahdollisesti töissä ?
- ite..
Saharaan ratsastamaan kamelilla ja tuu sitten peruuttelemaan autoja katotaan kuin käy. akraba dabra vaan
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1604977Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813616SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä972169Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292067Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan662050Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211526Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1061430