Jos joku hyvin palkattu paperityöläinen olisi värvätty repimään kolme miljardia kymmenen euron seteleinä, ja jos se olisi repinyt yhden setelin sekunnissa, siltä olisi kulunut sen rahakasan repimiseen miljoona vuotta.
Hyvin palkattu paperityöläinen
KARVINISTI
5270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ääliö.
Itsesääli on turmiollista.
Paljon mahdollista kun ei ole laskupää.
Sano sinä viisaampana oikea luku.
väärin, mutta ajatus/siikausvinkkeli oli mainio!
3.000.000.000€/(60*60*24*365*10€)=
9,5129375951293759512937595129376 Vuotta, eli
normaalityöaikana sekunttirobottina n 30v!
Tosi oivia sijoituksia "härmälöiltä" "vai lieneekö nimi enne"?
Montakos prosenttia puunjalostustehtaiden työntekijöiden palkkojen luullaan olevan lopputuotteen hinnasta. Veikkaan yksinumeroista lukua ja mieluummin alle kuin yli 5 %.
Kyllä siinä ovat muut tekijät takana tehtaiden lopettamisissa kuin työvoimaksutannukset. Markkinat ovat muualla, raaka-aineiden hinnat, niiden saatavuss, omistajien ahneus ym. Eläköön markkinatalous. Mitäpäs "Nalle" tähän sanoisi muuta kuin: "Rakastakaa omistamista. Varsinkin suuryhtiöiden omistamista."
Rahan ei tarvitse tuntea huonoa omaatuntoa eikä eettistä, kristillistä vastuuta. Kapitalisti nukkuu yönsä rauhassa.