VALTATAISTELU HELLUNTAILIIKKEESTÄ

Kumpi on voitolla kirkko vai vanhoilliset?

Voisiko jokin ulkopuolinen taho vallata Keuruun yrityskeskuksen ja saada liikkeen hallintaansa?

Olen periaatteessa valmis ostamaan helluntailiikkeen suomesta pois kuljeksimasta.
7299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hallitsen teidän mittapuun mukaan pienehköä paikallisseurakuntaa, tuotto on n. 50.000€ kuukaudessa. Kaikki on alistettu valtani alle, olen vanhemmiston puheenjohtaja. Tuoton säilyttämiseksi minun on kuitenkin jäätävä johtamaan kohtuuullista korvausta vastaan. Saamme varmaan lisää tuottoa kurssittamalla seurakuntalaisia työskentelemää kahdessa työpaikassa ja kuuntelemaan paremmin hengen ääntä lahjoitusten suhteen. Arvioni on jopa 150.000€ kk tai enemmän kun lusmut velvoitetaan työelämään. Mitä positiivisia ehdotuksia teillä on seurakuntani menestyksen suhteen.

Äänestä
  • Jos järjestät minulle uskovan ja rakastavan puolison, niin tietotaitoni (joka on tietotekniikassa huomattava ja elektroniikastakin osaan jotakin) on korvauksetta seurakunnan tarpeisiin hyödynnettävissä, jollei suuria mullistuksia satu maassamme (jos sattuu, silloin tilanne arvioidaan uudelleen). Samoin vaimon mahd. aviorikos, puolison hylkääminen tai puolison rakkaudeton kohtelu purkaa automaattisesti em. edut.

    Jos et järjestä, niin tiedä: korvauksetta en lahjoita senttiäkään rahaa enkä myöskään omaa aikaani.

    Jos tarjous kiinnostaa, soita, numeroni löydät 2 klikkauksen takaa.

    Äänestä

Liityin Cityseurakuntaan

Äänestä

mitä noilla nimikkeillä on tekemistä Hengen kanssa?

Äänestä

Jeesus!

Äänestä

Se mies joka osteli tontteja kuusta, olen toki kuullut sinusta.

Äänestä

vanholliset pitäytyvät lujasti Jumalan Sanaan, eivätkä ole maailman käsipuolen talutettavissa.

Se että Raamattu puhuu, hän erottaa jvät akanoista, niin tulee uskovienkin. Jos seurakunta alkaa osoittamaan maailman meininkiä ja kaikki pyhä suuntautuu epäpyhäksi, onkin aika erottautua näistä.

Tulee aika ja on jo että että ne jotka tekevät Taivaallisen Isän tahdon saavat tuntea elämässään siunauksia, mutta myös suurta vastusta.

Siksi onkin tämä jako pakko tulla, jotta vääränlainen toiminta ei saastuta pyhiä.

Siihen ei kuulu moraaliton elämä, ei vallantahto ja kunnian pyytäminen.

Mutta kiitos Jumalalle, että oikeamielisyys palkitaan, ja ne jotka haluavat elää muussa kuin Raamatun Sanan pohjalta olevassa tilassa, tulee erotus.
Monet luulevat että ne jotka vastustavat menemistä Helluntaikirkkoon ovat niitä jotka ovat hajottajia, päinvastoin, he ovat niitä ihmisiä jotka valvovat elämäänsä ja pyrkivät pitämään sen puhtaana ja oikeana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


U.S.A. Pentecostal Org kirjoitti:

Kumpi on voitolla kirkko vai vanhoilliset?

Voisiko jokin ulkopuolinen taho vallata Keuruun yrityskeskuksen ja saada liikkeen hallintaansa?

Olen periaatteessa valmis ostamaan helluntailiikkeen suomesta pois kuljeksimasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu