Vaalitoimitus joustavaksi

Viikon päästä alkaa kirkoissa vaalitoimitukset. Toivottavasti Tampereella vaalin kulku järjestyy viime kertaa juohevammin. Silloin väki ruuhkautui pahasti ja äänestys eteni vaivalloisen hitaasti. Varmaan moni poistui äänestämättä, kun ei ollut osannut varata aikaa tarpeeksi.
3295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

lipunleimaaja pitää lärvinsä kiinni. Turussa ei pitänyt.

Äänestä

Todella tiukka äänestys tulossa Tampereella? Ehdokkaitakin on yksi vähemmän kuin valtuustopaikkoja. Että sillä lailla.

Äänestä

merkintä.Osa liput pudotetaan uurnaan Näin jäljelle jääneet liput putoavat pehmeästi. Tätini, joka oli vapaaehtoistyössä Tak-Togossa kertoi paikallisesta menettelystä. Otettanee käyttöön kaikkialla demokraatisissa maissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nursialainen kirjoitti:

Viikon päästä alkaa kirkoissa vaalitoimitukset. Toivottavasti Tampereella vaalin kulku järjestyy viime kertaa juohevammin. Silloin väki ruuhkautui pahasti ja äänestys eteni vaivalloisen hitaasti. Varmaan moni poistui äänestämättä, kun ei ollut osannut varata aikaa tarpeeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu