Hengelliset harjoitukset

Punainen Makkara

Oletko tehnyt Ignatiuksen hengelliset harjoitukset? Miten meni? Olitko tyytyväinen?

Selaililin paikallisen jesuiittakirkon prosyyriä ja niillä oli tarjolla hengelliset harjoitukset kotonatehtäviksi, siten, että joka viikko olisi vähintään yksi kahden tunnin yhteinen tapaaminen kaikkien harjoituksiin osallistuvien kanssa.

Ajattelin, että ehkä osallistun. Täytyy tässä vieläkerätä hiukan rohkeutta ennen ilmoittautumista.

2

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Me protestantitkin olemme viime aikoina kiinnittäneet yhä enemmän huomiota hengellisiin harjoituksiin. Toki ne ovat pietismissäkin aina olleet mukana. Itse sain rippikoulussa lahjaksi rukousnauhan. Tuo Ignatius Loyolan kirjakin on hyllyssäni.

      Usein luen mielessäni Isä Meidän -rukousta hitaasti ja rauhallisesti hengityksen tahtia myötäillen. Ortodoksien käyttämä Jeesus-rukous on myös yksi vaihtoehto mutta sitä ei saisi aivan aloittelija käyttää, koska se on jo syvemmän kontemplaation apuväline.

      Tiesitkö muuten, että keilailun alkumuoto "kegel" oli alkuseurakunnan munkkien hengellisen harjoituksen apuväline jo aivan 100-200 -luvuilta lähtien ja vielä Luther harrasti sitä hengellisenä harjoituksena. Vähän sama idea siis kuin itämaiden buddhalaismunkit käyttävät hengellisen kasvun apuvälineinä noita omia miekkailuun (kendo), jousiammuntaan ja kamppailulajeihin (karate, judo, aikido)liittyviä urheilulajejaan.

      • Punainen Makkara

        Keilamalla hengellisyyttä. :-) Lutherillehan tuo oli vaikeampaa, kun piti juoda kaljaa ruoan kanssa ja sitten keilata. Tosin tuota taitaa jotkut harrastaa nykyäänkin.

        Jousipyssyn hommausta olen kanssa miettinyt ihan hengellisistä lähtökodista ajatellen, mutta minulla on jo sen verran harrastuksia, että ei oikein sovi enää aikatauluun. Pitää pikemminkin jätää jotain pois ja keskittyä mietiskelyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      92
      4106
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2248
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2110
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      102
      1909
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      387
      1703
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      141
      1305
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      98
      1241
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1035
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe