Hengelliset harjoitukset

Oletko tehnyt Ignatiuksen hengelliset harjoitukset? Miten meni? Olitko tyytyväinen?

Selaililin paikallisen jesuiittakirkon prosyyriä ja niillä oli tarjolla hengelliset harjoitukset kotonatehtäviksi, siten, että joka viikko olisi vähintään yksi kahden tunnin yhteinen tapaaminen kaikkien harjoituksiin osallistuvien kanssa.

Ajattelin, että ehkä osallistun. Täytyy tässä vieläkerätä hiukan rohkeutta ennen ilmoittautumista.
2434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Me protestantitkin olemme viime aikoina kiinnittäneet yhä enemmän huomiota hengellisiin harjoituksiin. Toki ne ovat pietismissäkin aina olleet mukana. Itse sain rippikoulussa lahjaksi rukousnauhan. Tuo Ignatius Loyolan kirjakin on hyllyssäni.

Usein luen mielessäni Isä Meidän -rukousta hitaasti ja rauhallisesti hengityksen tahtia myötäillen. Ortodoksien käyttämä Jeesus-rukous on myös yksi vaihtoehto mutta sitä ei saisi aivan aloittelija käyttää, koska se on jo syvemmän kontemplaation apuväline.

Tiesitkö muuten, että keilailun alkumuoto "kegel" oli alkuseurakunnan munkkien hengellisen harjoituksen apuväline jo aivan 100-200 -luvuilta lähtien ja vielä Luther harrasti sitä hengellisenä harjoituksena. Vähän sama idea siis kuin itämaiden buddhalaismunkit käyttävät hengellisen kasvun apuvälineinä noita omia miekkailuun (kendo), jousiammuntaan ja kamppailulajeihin (karate, judo, aikido)liittyviä urheilulajejaan.

Äänestä
  • Keilamalla hengellisyyttä. :-) Lutherillehan tuo oli vaikeampaa, kun piti juoda kaljaa ruoan kanssa ja sitten keilata. Tosin tuota taitaa jotkut harrastaa nykyäänkin.

    Jousipyssyn hommausta olen kanssa miettinyt ihan hengellisistä lähtökodista ajatellen, mutta minulla on jo sen verran harrastuksia, että ei oikein sovi enää aikatauluun. Pitää pikemminkin jätää jotain pois ja keskittyä mietiskelyyn.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Punainen Makkara kirjoitti:

Oletko tehnyt Ignatiuksen hengelliset harjoitukset? Miten meni? Olitko tyytyväinen?

Selaililin paikallisen jesuiittakirkon prosyyriä ja niillä oli tarjolla hengelliset harjoitukset kotonatehtäviksi, siten, että joka viikko olisi vähintään yksi kahden tunnin yhteinen tapaaminen kaikkien harjoituksiin osallistuvien kanssa.

Ajattelin, että ehkä osallistun. Täytyy tässä vieläkerätä hiukan rohkeutta ennen ilmoittautumista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu