Boreout on uusin
työperäinen
76656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
liian vähästä työstä tuleva uupumus..
-on ihan totta suomessakin. Liika työ uuvuttaa liianvähän työtä uuvuttaa (ei ehkä kaikkia mutta yllätävän monia).
Tosin jos mennään askeleen pidemmälle, niin työ ei uuvuta, jos on insentiivit, palautteet ja motivaatio kunnossa.
Isoissa firmoissa tulee "rakenteellisesti" vähän työllistettyjä ihmisiä väkisin. se on suuruuden luomaa tehottomuutta. Pomo kuormittaa luottotyöntekijää, mutta ei toista ym..
Ei oo hyvä, et on liikaa työtä, ei oo hyvä, et on liian vähän työtä. Jos on sopivasti niin on puudutavan tasainen työkuorma..
;-)
Oon pienessä firmassa ja mulla on todella vähän työtä. Aina ei keksi miten päivän kuluttaisi. Kyllä se syö ihmistä, päivän päätteeksi on tylsyydestä niin turta ettei saa mistään kiinni. Väsyneempi niiden päivien jälkeen on kun ei ole ollut sitten yhtään mitään tekemistä kuin niiden, että on ollut jotain puuhaa. En käsitä miksi ne mua ees pitää... kai niillä on rahaa vaikka onkin pieni pulju.
Olen ison valtion organisaation hommissa ja minulla on liian vähän/ ei lainkaan työtä. Tilanne on todella masentava ja raskas, mutta kun en muuta työtä näytä saavan, niin kestettävä on (rahan takia).
Pomolla on hommia, mutta hän ei ole halukas niitä jakamaan. Täällä sitten surffailen kuluttaen työaikaa, että kuuluisi edes hieman näpyttelyä pelkän hiiren klikkailun sijaan. Olen katsellut muita töitä, mutta täällä on niin hyvä porukka, etten haluaisi lähteä. Meitä on kaksi työntekijää tekemässä tätä samaa hommaa ja toisinaan toivon, että tuo toinen lähtisi, niin saisin sitten hänen työtehtävänsä ja päiväni alkaisivat taas kulua ihan oikeiden töiden parissa, eikä vain työntekoa näytellen.
Moni kahdehtii tämmöistä, mutta ihmiselle, joka haluaa kehittyä ja oikeasti tehdä töitä - tilanne on kamala. Kello on nyt kymmennen, tulin kahdeksaan töihin ja olen tehnyt jo tämän päivän hommat :(
Uskoisin, että "borettumistakin" on useita eri lajeja. Itselläni työtä riittää ajoittain ja kaipa koko ajaksikin riittäisi puuhastelua. Työnkuvani on kohtuullisen haasteellinen ja työnantaja on super. Työyhteisön säännöstöt tuntuvat tukevan parin johtajan hovinarreja. omia ideoita ja ehdotuksia kuunnellaan ja sitten ne ylimielisesti kaikkien läsnäollessa ammutaan alas. Kovin usein ei siis viitsi nöyryytettäväksi julkisesti ryhtyä.
Olen myös huomannut, että ne jotka todella tekevät duunia ja tulosta firmalle, jäävät työstään palkitsematta, toistuvasti. Elämme tietenkin bonuspalkkiojärjestelmässä.
Kyllä se borettaa. Töitä siis olisi, jopa haasteellista ja tyydytystäkin tuottavaa, mutta palkitseminen ja kehut menevät hännystelijöille, joita johtajat eivät koe uhkana. ricce taisikin mainita näistä "luottotyöntekijöistä". Meillä he eivät edes tee varsinaisesti mitään, vaan nyökyttelevät samaan tahtiin pomon kanssa ja nostavat omaa häntäänsä meidän muiden keskuudessa ja ihan ilman mitään kompetenssiä. Kyllä se omaakin motivaatiota nakertaa, valitettavasti.
Muutama vuosi oli töissä kiireistä ja töitä oli vähän liikaakin. Sekään ei ollu hyvä kun tuntui ettei kohta enää jaksa. Nyt taas kovan kilpailutilanteen myötä työt on vähentyneet lähes kannattavuuden rajoille.Ei saata olla mitään mielekästä tekemistä moneen tuntiin, eikä sitten jaksais tehdä enää niitä vähiäkään töitä.
Motivaatio alkaa olla hukassa koko työporukalta ja päivitellään ettei tässä oo mitään tolkkua. Saa kyllä istua kahvilla tai netissä,(tosin ei enää keksi mitä sieltäkään selailisi) jos ei mitään tekemistä oo mut puuduttaa kovin eikä jaksa iltaisinkaan tehdä juuri mitään kun ei ole minkäänlaista virettä ollut koko päivänä..
Onneksi joku on keksinyt tälle olotilalle hienon nimen. Luulempa että boreout on yleisempää kuin kukaan arvaa. Odotetaan vaan että eläköityvien ja sairauslomalaisten tilalle ei otettais ketään että olis jotain oikeaa tekemistä...