OP-Kiinteistörahaston arvo on suorastaan romahtanut. Kuuden kuukauden tuotto on miinus 25% (-25%).
Rahasto sijoittaa pääasiassa Eurooppaan, missä pudotus kiinteistömarkkinoilla on ollut raju.
Rahastosijoittajat ovat äänestäneet "jaloillaan" ja vetäneet rahoja pois kyseisestä rahastosta. Kun vuoden vaihteessa rahastossa oli varoja lähes 100 miljoonaa euroa, on nyt jäljellä vain 30 miljoonaa.
Keitä mahtaa olla tuo loppuporukka, joka sitkeästi pitää rahansa rahastossa.
FIMin kiinteistörahasto, joka sijoittaa myös Amerikkaan, on miinuksella vähemmän eli -10% / 6kk.
Kiinteistörahastojen tulevaisuus
4
515
Vastaukset
- Sijoittaja X
Kiinteistömarkkinat kärsivät tällä hetkellä monesta megatiivisesta uutisesta. Subprime kriisi, nousseet korot ja lisääntynyt varovaisuus ja lainojen rsikien uudelleen arvointi vaikeuttavat kaikki negatiivisesti kiinteistö yhtiöiden maineeseen. Lisäksi asuntojen hinnat on romahtaneet muutamilla alueilla, mikä pienentää kiinteistöyhtiöiden reaaliomaisuutta.
Tässä sitten viimeaikojen uutisia:
http://www.taloussanomat.fi/oma-talous/2007/10/29/Asuntokauppa hiipumassa/200726852/322
http://www.taloussanomat.fi/rakentaminen-ja-asuminen/2007/10/25/Asuntohinnat k%E4%E4ntyneet laskuun Ruotsissa/200726617/382
Toiset on taas jo alkaneet kiinnostua kiintestösijoittamisesta. Markkinat on saattaneet jo ylireagoida tilanteeseen. Monet yhtiöt edelleen tekevät hyvää tuolosta ja esimerkkinä Itä-Euroopassa ja Venäjällä on edelleen runsaasti kasvupotentiaalia.
Viimeaikaista uutisointia lukiessa lähitulevaisuus kiinteistöalalla ei näytä hirveän ruusuiselta. Kilpailu on kovaa ja korkotaos vaikeuttaa tuloksen tekmistä.- KurreOvaba
Riippuu mihin kiinteistörahasto sijoittaa. Pääosa täällä myytävistä sijoittaa Eurooppaan. Tuo FIM/Glitnirin rahasto puolestaan hajauttaa ympäri maailmaa. No nythän saa halvemmalla noita osuuksia kiinteistöistä. Ei tuolla pudotuksella ole mitään merkitystä jos katsot mitä on kasassa 20-30 tai 40 vuoden päästä. Vai yrittikö alkup. kirjoittaja pikavoittoja?
Itsellä oli rahasto 20% voitolla vuosi sitten nyt ollaan 20% tappiolla, mutta mitä on vuonna 2027 tai 2037? sillä on vasta väliä. - eläkeläisnainen
KurreOvaba kirjoitti:
Riippuu mihin kiinteistörahasto sijoittaa. Pääosa täällä myytävistä sijoittaa Eurooppaan. Tuo FIM/Glitnirin rahasto puolestaan hajauttaa ympäri maailmaa. No nythän saa halvemmalla noita osuuksia kiinteistöistä. Ei tuolla pudotuksella ole mitään merkitystä jos katsot mitä on kasassa 20-30 tai 40 vuoden päästä. Vai yrittikö alkup. kirjoittaja pikavoittoja?
Itsellä oli rahasto 20% voitolla vuosi sitten nyt ollaan 20% tappiolla, mutta mitä on vuonna 2027 tai 2037? sillä on vasta väliä.Olen niin vanha, että en voi odottaa v.2027 tai puhumattakaan v. 2037, kuten esität. Meitä sijoittajia on monenlaisia. Eivät kaikki ole eilisen teeren poikia tai tyttöjä, kuten ilmeisesti sinä olet, koska voit odottaa kymmeniä vuosia.
Itse asiassa olen ollut eläkkeellä jo kohta kymmenen vuotta. Minullakin oli tuo OP kiinteistörahasto viime toukokuuhun saakka isolla panostuksella (tuhansia e), mutta kiinteistörahastojen taantuma näkyi jo tuolloin ja lunastin rahaston 25 % voitolla. Minun ei tarvinnut odottaa kolmeakymmentä vuotta ja olen tuottoon tyytyväinen. Moni ei lunastanut oikeaan aikaan ja tyhmyydestä sakotetaan.
- AVKT
Kiinteistö rahastoja oli minulla 2006.
Sijoitan vain niihin joissa on paras tulo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321