niin laskusuhdanne on tulossa? aasia nousee huimasti vielä. eurooppa laskee. toiset ostaa toiset myy. milloin on aika mihinkin.
keskustellaan yleisesti tulevasta alamäestä
rashtosijoittaja 2v
91113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikö se näin ole? Rahastoissa ehkä pitää sanoa niinpäin, että mitä enemmän länsi hyytyy, sitä enemmän itä ryntää ylöspäin. Uskon että näin tapahtuu lähikuukausina. Nousussa on lisäksi mukana latinalainen Amerikka ja varauksella Venäjä.
Edellisen vastaajan lyhyt ja ytimekäs esitys ei lisäystä juuri kaipaa. Tämän hetken tilanne on aika seesteinen ja rahastosijoittaminen siksi "helppoa". Tuskin kukaan uutta rahaa työntää lännen rahastoihin, eikä Japaninkaan rahastoihin.
Itsellä on harkinnassa Tyynenmeren alueen rahasto, missä toki on mukana Japanikin ja lisäksi mielenkiintoinen Australia n. 20% osuudella. Australian indeksit ovat kehittyneet tasaisesti ja hyvin ja uskon sen tuovan vakautta lisää tuohon Aasia-painotteiseen rahastoon. Täytyy nyt kattoa vielä.
käyrää voi pojjat se on jyrkkä nousu kesästä! no on se ukrainakin tuotanu vuoden alusta yli 90% eikös toi pese osakesijoituksen
Itse ainakin ajattelin lunastaa idästä pikapuoliin pois, tällä viikolla. Se on vain ja ainoastaan henk.koht. ratkaisu eikä perustu muuhun kuin omaan tilanteeseen. "Jäädytän" homman, kunnes taas huvittaa mennä töihin...
Mutta asiaan, kyllähän se meno idässä hiukan hirvittää. Ainakin minulla on pieni pelko päällä alamäen suuntaan, alkamisaika onkin sitten eri asia.
Kukaan ei tiedä tulevaa kehitystä.Sijoittaminen on kaiken aikaa erittäin vaikeaa. Pitää olla valmius tehdä uusia ratkaisuja. Niitä tarvitaan tai sitten ei tarvita. Aika näyttää. Itse en sitoudu mihinkään rahastoihin. Teen tilanteen mukaan ratkaisuja.Kotiutin voittoja hiljattain. Nyt olen hakemassa uusia kohteita sijoittaa. Kohteita kyllä löytyy edelleen, jotka tuottavat hyvin.
Minun sijoitukset ovat eläke-sijoitukset, tänään näin: Palkka 2000eu/kk SEB Likvidetf.(pääasiassa valtion papereita,pienikorko tänä vuonna 2,44%, konaiskustannus- pieni, siis palkka nousee.
Muutamien vuosien päästä, rahasto nr.2 = Robur
80% Privatisering 20% jaettu BRICT,Balkan,Pacific,Norden, jonka muutan Kiinaan ensi viikolla.
Valtion omasijoitteiset 100% Barin Hong Kong-Kiina.
Netto tuotto on ollut pitkän 10-14v kuluessa 15-20% Joskus on tullut vaihdettua liian äkkiä siis lähtenyt "lammas" lauman matkaan.
ja sijoittelin tossa kolmisen vuotta takaperin 50000e tuonne kiinan suuntaan, kyllä nyt kelpaa, lunastin just 126000e puhdasta rahaa tilille, ja kaikki lähtöisin tuosta 50 tonnista, haha :)
Muista kuitenkin, että voittosi tulee näkymään veroehdotuksessa ja voitosta näin joudut maksamaan veroa 28 %. Se on toki pieni prosentti, eikö vaan. Onnittelut hyvästä rahastosijoituksesta.
Miksi muuten lunastit? Etkö uskonut enää Kiinan nousevan? Minä uskon edelleen Kiinaan, sieltä saa edelleen parhaimmat tuotot.
jo neljänteen potenssiin