Mitä on PUTKISTIETO?

tuolla vilahti jossain keskustelussa tollainen väittämä. Mitä sillä tarkoitetaan, kuuluuko monetkin tutkijat tuohon kyseenalaiseen ryhmään?
Voisiko joku esimerkillä osoittaa mitä tarkoitetaan Putkistiedolla.
9572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mennään ensin divariin ja katsellaan kirjoja siitä laatikosta missä myydään eurolla vanhoja kierrätykseen poistettuja kirjoja; mennään sitten kotiin selailemaan niitä vanhoja kirjoja ja silmät kiiluen etsitään vieläkö sieltä olisi jotain leikattavaa omiin aikaisempiin juttuihin; ja jos on niin leikataan ja liimataan se niihin aikaisempiin juttuihin... Se on sellaista leikkaillaan ja liimaillaan julkaisutoimintaa, käsittääkseni. Ja sitten kirjoitteellaan niitä juttuja ajankuluksi nettiin ja sieltä sitten kopioidaan vuosikausia vuosi vuoden jälkeen yhä uudestaan ja uudestaan niitä samoja ja samoja juttuja pikku poikien ihailtavaksi - nettipalstoille...

Äänestä

Putkisen tiedot perustuvat faktaan. Jokaisessa jutussa on tarkat lähdeviitteet ja niistä jokainen voi tarkistaa niiden paikkansa pitävyyden.

Nimierkki tosin oli hänkin faktatiedon kannattaja ja hän kävi ns. 6.05 aksioomasta tiukan väännön Putkisen kanssa. Selvää voittajaa on vaikea nimetä, sillä molemmilla on hyvät lähteet jutuissaan.

http://galleria.suomi24.fi/JuhaniPutkinen

http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/

Tässä on se kuuluisin Putkisjuttu:

"On historiallinen tosiasia, että Venäjä on pommittanut Suomen alueita 22.6.1941 kello 6.05 alkaen."



http://galleria.suomi24.fi/Nimierkki

http://nimierkki.blogspot.com/index.html


Tässä vähän epävirallisemmat sivut:

http://www.geocities.com/nimierkki/



"Samoin Saksa käytti todistetusti Suomen aluetta hyökkäyksessään jo kolmisen tuntia ennen klo 06.05:ta johon Juhani Putkinen on tarttunut kuin hukkuva oksaan koska se sopii hänen maailmankatsomukselliseen tulkintaansa. Muuta merkitystä sillä hetkellä ei ole."

Molemmat väittämät löytyvät vaikkapa tuosta linkistä:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000015562829#22000000015562829

Äänestä
  • käyttämät lähteet putkiseen, vai putkinen lähteisiinsä? minulle on jäänyt käsitys että KAIKKI hänen käyttämät lähteensä leimaantuvat ja niitä lähdetään "hakkaamaan". miten tällainen kehitys on lähtenyt liikkeele? keiden etua leimakirveen heiluttelijat ajavat?

    Äänestä

  • Pro Karelian aina nuorekkaat kannattajajäsenet ja maamme eturivin arvovaltainen kuulijakunta tarkkaavaisina ja jännittyneinä seuraa marsalkka Putkisen luentoa Venäjän imperialismista ja sen hyökkäysoperaatio Barbarasta Saksaan 22.6.1944 kello 6.05.

    http://prokarelia.net/fi/kirja/palautus_2i.jpg

    ”Venäjän uhkakuva maallemme on hirvittävän kauhean kamala”, toteaa marsalkka Putkista myötäillen myös kenraali Tuomenlehtokin. Kenraali muistuttaa samalla, että Putin on juuri nimittänyt Fradkovin, entisen pääministerin ja juutalaisen, maan pahamaineisen KGB perillisen FSB:n ulkomaantiedustelun johtajaksi. ”Muistetaanpa mitä kävi viimeeksi”, muistuttaa kenraali.

    Äänestä

  • putkisfani kirjoitti:

    Pro Karelian aina nuorekkaat kannattajajäsenet ja maamme eturivin arvovaltainen kuulijakunta tarkkaavaisina ja jännittyneinä seuraa marsalkka Putkisen luentoa Venäjän imperialismista ja sen hyökkäysoperaatio Barbarasta Saksaan 22.6.1944 kello 6.05.

    http://prokarelia.net/fi/kirja/palautus_2i.jpg

    ”Venäjän uhkakuva maallemme on hirvittävän kauhean kamala”, toteaa marsalkka Putkista myötäillen myös kenraali Tuomenlehtokin. Kenraali muistuttaa samalla, että Putin on juuri nimittänyt Fradkovin, entisen pääministerin ja juutalaisen, maan pahamaineisen KGB perillisen FSB:n ulkomaantiedustelun johtajaksi. ”Muistetaanpa mitä kävi viimeeksi”, muistuttaa kenraali.

    "Pro Karelian aina nuorekkaat kannattajajäsenet ja maamme eturivin arvovaltainen kuulijakunta tarkkaavaisina ja jännittyneinä seuraa marsalkka Putkisen luentoa".....

    kaikkein suurin karhunpalvelus tehdään, jos yritetään vaientaa hänet "sensured" tyylisillä pannaanjulistuksilla. salaisuus on kaikkein kiehtovin laji salaisuuksien lähteillä. antaa vaan kaikkien kukkien (risupuskienkin) kukkia.

    Äänestä

  • "Nimierkki tosin oli hänkin faktatiedon kannattaja ja hän kävi ns. 6.05 aksioomasta tiukan väännön Putkisen kanssa. Selvää voittajaa on vaikea nimetä, sillä molemmilla on hyvät lähteet jutuissaan. "

    Voittajasta kysyttiin Historia-palstan lukjoilta ja heidän mielipiteensä oli aika selvä:

    ________

    Kumpi näistä herroista kertoo Jatkosodan alkamisesta rehellisemmin?
    xxx
    Äänestyksen lopputilanne 20.1.2007

    10% Juhani Putkinen
    90% Nimierkki

    Vastauksia yhteensä 95 kpl

    ----------

    Ja toinen kysely:

    Onko mielestäsi Putkinen näissä keskusteluissa pystynyt todistamaan alla olevat väitteensä:
    "Venäjä aloitti Jatkosodan Suomea vastaan pommittamalla Suomen alueita 22.6.1941 klo 6.05 alkaen. Siihen mennessä Suomi, eikä saksalaiset Suomen alueelta, eivät hyökänneet Venäjälle."

    Lopputulos 29.3.2006

    15% Kyllä, Putkinen on todistanut väitteensä
    85% Ei, Putkinen ei ole todistanut väitettään

    Vastauksia yhteensä 55 kpl

    Äänestä

kun sensori huomaa, että saitilla kerrotaan salaisuuksia, niin keskustelun KOKO aihe lähtee kuin rusakko puskasta palstalta!

Äänestä

Onpa ollut miehillä vääntöä koneissaan.
Saksa veti Suomen sotaan harhauttamalla venäläisiä, lähtiessään pommittamaan NL alueita (Leningrad) Itä-Preussista. Koneet kääntyivät mm. Stalinin kanavan pommituksiin taktisen viisaasti, kuin olisivat olleet tulossa Suomesta. Samoin Hankoa Saksa pommitti jämerästi, ja sai näin NL luulemaan koneitten lähteneen Suomen kentiltä. NL alkoi näin sotatoimet Suomea vastaan pommittamalla Sottungan luona olleita panssarilaivojamme klo. 6.05. Myös 6.15 pommitettiin Alskärin linnaketta Korppoon saaristossa NL pommitti suomalaisia kuljetuslaivojamme. NL Hangon tykistö tulitti klo. 7.55 useita kohteita, nämähän olivat luonteeltaan vain sarja välikohtauksia, joihin ei liittynyt varsinaisia sotatoimia.
Suomen kentillä ei (VIELLÄ) ollut Saksalaisia koneita.

Kyllähän sakut osasivat, turha heitä on yhtään väheksyä. Hitler provosoi Unkarin puolelleen pommittamalla Unkarilaisia kaupunkeja leningradilaisen tehtaan valmistusmerkeillä olevilla pommeilla. Asian todellinen laita paljastui liian myöhään unkarilaisille, koska he olivat julistaneet jo sodan Neuvostoliitoa vastaan, nimenomaan noista pommituksista johtuen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyvä? kirjoitti:

tuolla vilahti jossain keskustelussa tollainen väittämä. Mitä sillä tarkoitetaan, kuuluuko monetkin tutkijat tuohon kyseenalaiseen ryhmään?
Voisiko joku esimerkillä osoittaa mitä tarkoitetaan Putkistiedolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu