”Onni Määttänen käsittelee kirjassaan Herran sanansaattaja (s. 60) oikean profeetan tuntomerkkejä: "Jeesus puhuessaan profeetoista antoi selvän merkin, jolla voimme erottaa oikeat ja väärät toisistaan:
”Heidän hedelmistään te tunnette heidät.” Tämä ei pidä paikkaansa. Profetia ei kuulu Hengen hedelmiin, vaan se kuuluu Hengen lahjoihin. Profeetat erotetaan niistä sanoista, joita he julistavat. Jos profeetan sanat eivät pidä yhtä Raamatun sanan kanssa, hän on väärä profeetta.”
”Heidän hedelmistään te tunnette heidät.” Tämä ei pidä paikkaansa. Profetia ei kuulu Hengen hedelmiin, vaan se kuuluu Hengen lahjoihin. Profeetat erotetaan niistä sanoista, joita he julistavat. Jos profeetan sanat eivät pidä yhtä Raamatun sanan kanssa, hän on väärä profeetta.”
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisi hyvä tietää että millä perusteella adventistit sanovat pyhäin häväistykseksi sitä jos Ellen Whiteä pidetään vääränä profeettana?
On kirjoitettu; Roomalaiskirje:
13:7 Antakaa kaikille, mitä annettava on: kenelle vero, sille vero, kenelle tulli, sille tulli, kenelle pelko, sille pelko, kenelle kunnia, sille kunnia. ----------- Adventistien omatunto on alisteinen heidän jumalalleen. Jumalan Sana toimii myös käänteisesti rakentamassa ihmisen uskon . Jokaisen aito usko menee hänen "nahkansa sisälle". Oikea ja väärä kotiutuvat meihin kaikkiin samoin menetelmin. Meidän tulee oppia Raamatusta uskon vaikuttamat asiat ja mielellään vielä ne tavat, kuinka ne meissä ihmisissä toimivat. Sillä jokainen sana, joka on lähtöisin Jumalalta, tekee sen kaltaista työtään meissä, mihin osa-alueeseen se kuuluu.Luukkaan evankeliumi:
6:44 sillä jokainen puu tunnetaan hedelmästään. Eihän viikunoita koota orjantappuroista, eikä viinirypäleitä korjata orjanruusupensaasta.
Adventistit uskovat että profeetta Ellen White on viimeinen ja ainoa oikea LOPUNAJAN PROFEETTA.
Onko lopun aika jo alkanut? Onko taas joku tehnyt laskelmia?
Ellen White on tie ja totuuden valo joten häntä voi sanoa jokaisen adventistin lopunajan sinetiksi jota hän on luvannut kaikille häneen uskoville.
Hengen hedelmä tulee siitä, kun Hengellä kuoletamme
lihan ja huonon luonteen - sytyy hyvää hedelmää.
Mutta profetia todellakin tulee puhtaasti ylhäältä ja astian makua siihen tosin aina myös tulee.
Ei se hedelmä silti ole, vaan armoitusta.
Jumalan pilkkaajien työkaluna. Pitäisikö minun mainostaa Herran keisarin sinun oman Jumalasi pyhä on kunnioitettava koska keisari oli Pyhä? Näinkö minun pitäisi ylistää Keisaria Jumalan sijaan?
Empä tohtisi sinua kieltääkään, näet ,teethän sen kuitenkin!
Jeesus sanoi, että heidät tunnetaan hedelmistä. Väitätkö Jeesusta valehtelijaksi?