tarkoittaa? Opetetaanko että se on Jumalan lahja miehelle ja naiselle, joka on hyvää ja puhdasta avioliiton sisällä kaikissa muodoissaan (entäpä esileikit kiihotusta lisäävien välineiden avulla tai seksuaalista halua parantavat luontaislääkkeet ja yhdyntää parantavat voiteet jne.?) eikä vain lastenhankinnan väline? Jos puoliso on sairas tai kyvytön seksuaaliseen kanssakäymiseen ja ei halua olla uskoton, voiko puutteessa oleva puoliso sitten käyttää esim. seksikaupan tuotteita (oma tie onneen)? Se ei varmaan ole väärin, jos toinen puoliso antaa siihen luvan, jos ei pysty kohtaamaan toista seksuaalisesti. Kannustavatko helluntaiseurakuntien nuorisotyöntekijät nuoria selibaattiin ennen avioliittoa vai hyväksytäänkö jo kihloissa olevien esiaviolliset suhteet kuulutusten aikana? Mikä on tilanne Suomen Siionissa eli nykyisin Helluntaikirkossa?
MITÄ SEKSUAALISUUS
4
204
Vastaukset
- opetettiin että
esiaviolliset suhteet ovat täysin kiellettyjä helluntaiseurakunnan jäseneltä ja on peruste seurakunnasta erottamiselle.
Ennen sanottiin helluntailaisesta, joka harrastaa masturbointia, että hän on saastuttanut Kristuksen ruumista, eli voi joutua sielunvihollisen hyökkäysten riepottelemaksi eikä saa Jeesuksen veren suojaa saastuneisuutensa vuoksi ennenkuin tekee parannuksen ja luopuu tavastaan.
Ennen avionrikkojia nuhdeltiin ja erotettiin seurakunnasta.
Ennen avioeron hakenut seurakuntatyöntekijä tai vanhimiston jäsen menetti automaattisesti luottamustoimensa seurakunnasta.
Ennen erotettiin seurakunnasta, jos kävi ilmi, että oli irrallisen suhteen jälkeen tullut raskaaksi ja hakenut abortin.
Ennen julistettiin, että kierukka ja abortti ovat hedelmöityneen munasolun murhaamista ja sellaisen tunnustaja voitiin erottaa seurakunnasta.
Ennen lesbo- tai homoystävät eivät saaneet luottamustoimia seurakunnasta ja jos nuhtelun jälkeen he jatkoivat ystävyyttään, niin heidät erotettiin seurakunnasta.
Ennen television omistaja saattoi joutua seurakunnata erotetuksi, koska katsoi illalla myöhään väkivalta- tai eroottisia elokuvia.
Ennen tansseissa tai kaljalla käyvä erotettiin seurakunnasta.
Ennen rokkimusiikin harrastaja erotettiin seurakunnasta.
Ennen muotiluomuksiin pukeutuva, hiuksiaan permanenttaava ja meikkaava nainen erotettiin seurakunnasta.
Ennen ateistisia yliopisto-oppeja (darwinismi, psykologiset ja sosiologiset aineet) kannattavat saattoivat joutua erotetuksi seurakunnasta jos puhuivat niistä yhtään
Kokouksissa liian harvoin käyvät henkilöt erotettiin seurakunnasta, koska eivät uhraa kymmenyksiä ja aina palvele lahjoillaan
- maailmanmieliset olivat vaaravyöhykkeessä joutua erotetuksi helluntaiseurakunnasta
No, nyt nämä kriteerit ovat poistuneet uuden liberaaliteologisen Helluntaikirkon myötä. Tänä päivänä erottamisperusteena voivat olla:
- kuuluminen väärään puolueeseen
- kuuluminen villiin helluntairukoushuoneyhdistykseen, eikä helluntaikirkkoon
- oman mielipiteen lausuminen seurakuntakokouksessa esim. seurakunnan varojen käytöstä, tasa-arvosta tai työntekijävalinnoista
- karismaattisten armolahjojen korostamisesta,
- fundamentalismin suosimisesta (esim. vanhaan käännökseen tai entisiin hyviin aikoihin vetoamisesta ja henkikasteen opettamisesta)
- kuuluminen johonkin toiseen kirkkoon
- syrjään laitetun ja merkityn ihmisen tai ryhmän kannattaminen vastoin enemmistön tahtoaJoka päivä oppii jotain uutta rakkaitten veljien ja sisarten 'paheista'. Ettei vain lienisi edellinen kovasti kärjistettyä??
Kyselee tietämätön
Esiaviollisissa suhteissa ja masturbaatiossa on vaaransa, eikä niitä tarvinne puolustella.
Jumala tuntee kyllä jokaisen motiivit halujensa (tai himonsa)täyttämiseen.- Yksi nainen
holav kirjoitti:
Joka päivä oppii jotain uutta rakkaitten veljien ja sisarten 'paheista'. Ettei vain lienisi edellinen kovasti kärjistettyä??
Kyselee tietämätön
Esiaviollisissa suhteissa ja masturbaatiossa on vaaransa, eikä niitä tarvinne puolustella.
Jumala tuntee kyllä jokaisen motiivit halujensa (tai himonsa)täyttämiseen.ei ole mitään vaaraa hengellisestikään, ihan luonnollista toimintaa, puutteeseenhan sitä muuten tukehtuisi.
- Jumalattomasti
Yksi nainen kirjoitti:
ei ole mitään vaaraa hengellisestikään, ihan luonnollista toimintaa, puutteeseenhan sitä muuten tukehtuisi.
kuinka ahtaan tuomitsevaa meininki on ollut. Jollei suostu pihteihin, menettää yhteisön "myöntämän" turvallisuuden lupaukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514513Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1923127Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi982771Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis212753Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1352582Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos352037Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531986En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121839Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381109