Mitä hyviä töitä adventisit ovat tehneet tänä sapattina (tarkoitan ihan oikeasti)?
Kehumiselle katetta?
rohkaiskaa hyvään
23313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jos et ymmärtänyt kysymystä ja et pysty vastaamaan asiallisesti ollenkaan niin älä viitsi vaivautua selittelemään ja opillistamaan sillä kysymys on SINUN HYVISTÄ TÖISTÄSI TÄNÄ SAPATTINA.
Maailman helpoin kysymys jokaiselle adventistille "tehdä hyvää sapattina"?
Adventisti sinulla on selkäranka eikä mikään käärmeen ruoto!
Tänään menen pitämään saarnan lähellä olevassa seurakunnassa. Vierailu tapahtuu tuon seurakunnan pyynnöstä. Vaimoni on kutsunut veljensä ja hänen vaimonsa sekä erään toisen pariskunnan meille kylään. Omasta puolestani pyrin tulemaan takaisin kotiin niin pian kuin mahdollista, jotta ennätän tulla kotiin ennen vieraiden saapumista. Sapatti on meille kuten huomaat myös lähimmäisten päivä. Tällä kertaa ei tämän kummempaa.
Miksi te pyhitätte 22.10.1844 päivää Lusiferille ja miksi ette voi unohtaa tätä harhaoppisten päivämäärää ja silloin oli sapatti?
>>>Vaimoni on kutsunut veljensä ja hänen vaimonsa sekä erään toisen pariskunnan meille kylään
Ethän sinä edes viitsi sapattina keittää kahvia vieraille.
Jos asiasta yhdessä kotona tuumataan ja vaimo esittää pyynnön, niin eikö ole oikein toimittu? Mitäpä minä tänään iltapäivällä muuta puuhaisin, kun rakkaat vieraamme tulevat kylään? Jos olisin vaikka kuinka hyvää muuta tekemässä, niin tuo ei olisi viisasta. Vierailu lähiseurakuntaan mielestäni riittää ennen vieraiden tuloa. En ole palkaa nauttiva pappi. Olen vain henkilö, joka kutustaan. Teen työn lahjana ja palvelen heitä, koska koen siinä palvelevani Herraani Jeesusta Kristusta. Mikään asia näistä ei ole kerskumisen aiheena. Kerroin vain yksinkertaisesti siitä, mitä meillä tapahtuu tänään.
Saanko minä tulla tekenään hyvää adventisteille eli saarnaamaan parannussaarnaa sapattina vai kuka estää tämän?
Ymmärrän sen että vaimosi on perheen pää kotona joka sanoo vimeisen sanan.
Oletko leiponut pullaa vieraille?
No ne on nyt tällä kertaa sapattina rikkaat sukulaisesi jotka tulevat pihaasi melko uusilla arvoautoilla nauttimaaan talosi yltäkylläisistä pidoista (parasta pöytään laitetaan).
Edellisenä sapattina sinulla oli vieraanasi kadun miehiä, yksinäisiä vanhuksia ja eräs orpo lasten kodin surusilmäinen lapsi?
ole sitävarten, että rakastaisimme Jumalaa ylikaiken ja lähimäistämme, niinkuin itseämme?
Kyse oli adventistien hyvistä töistä ja ethän sinä kuhilas ole edes adventisti.
Sorry, meidän opin mukaan rakkauden kaksoiskäsky koskee vain sapattia.
Sunnuntai on Lusiferin päivä. Perjantai on saatanan päivä (Islam).
lampaan vaatteissa kysymyksineen, mutta kun avaat suusi, ja vastaat heille todenmukaisesti, niin siinä onkin lauma raatelevia susia.
on mitäkin tarkoitusta varten, mutta on kuitenkin yksi päivä joka on erilainen. Se on se päivä, jonka Jumalakin lepäsi ja hän siunasi ja pyhitti sen päivän lepopäiväksi.
Miksi olit poissa sapatin palveluksesta adventtikirkosta?
mitä teet herran pyhittämänä päivänä?
SAPATIN PYHITYS esimerkin valossa
1. Saarnaa adventtikirkossa
2. Anna vaimosi kutsua rikkaita sukulaisia vierailulle
Tälläistä on sapatin pyhitys ja mene saarnaamaan adventtikirkkoon nyt heti.
Nimroodin sanottiin aloittaneen tämän sunnuntai harhan täyttä päivämäärää ei ole tiedossa?
Rooman valtakuntaan tuli tämä Nimroodin Harha vuonna 68 BC, Ennen aikaa. Joten valmis harha oli jo juurtunut Rooman valtakuntaan Jo lähes satavuotta ennen Kristin uskoa. Adventistit ottivat käyttöönsä Jumalan itsensä antaman päivän 1847 tienoilla joten sinun tietosi on hakoteillä. Tämä sinun antamasi päivä on sunnuntain pyhittäjien harha. Tässä joukossa ei ollut yhtä ainoata 7 männen päivän Adventistia. Adventti kirkko kin rekisteröitiin vasta vuonna 1863.
Näin ollen ihan rehellisesti tämä päivämäärä: 22/10/1844. Oli Sunnuntain pyhittäjien suurin harha. Tällöin ei ollut paikalla yhtä ainoata Setsemännen päivän Adventistia. Lopeta Valehtelu. ole hyvä. Seitsemännen päivän Babtisti nainen toi tiedon Jumalan sabatista vasta aikojen kuluttua tämän pettymyksen jälkeen. Alkuperäinen Millerin herätys liike pitäisi olla vielä elossa ja Jäsen määrän pitäisi olla noin 8000. henkeä Liike on nkuolemassa.
Todellakin huomasin, että ei olisi kannattanut vastata heidän tiedusteluihinsa. Kirkkomatkalta palasin kotiin ennen klo 14.00. Osa vieraistamme oli jo ennättänyt tulla ja toinen pariskunta tuli kohta kotiin tultuani. Meillä on ihana iltapäivä yhdessä. Vaimoni veli puolisoineen jäivät vähän pidempään. Arvostimme vieraittemme käyntiä todella paljon. Tämä sapatti jäi mieleemme hyvänä ja iloa tuottavana päivänä.
Uskon, että kuhilas ja muutkin ovat sitä mieltä, että Jumala on ykkönen ja lähimmäiset tulevat siinä vanavedessä. Sen mitä teemme yhdelle näistä Jeesuksen pienemmistä eli vähimmistä veljistä teemme tai jätämme tekemättä Jeesukselle. Lähimmäistä koskeva kehoitus on toinen edellisen vertainen asia. Ei voi väittää rakastavansa Jumalaa, jos samalla vihaa lähimmäisiään! Nämä kaksi asiaa menevät käsi kädessä.
ne, jotka kohdalle pysähtyvät ja haluavat keskustella rakentavasti kanssani sekä sellaiset ihmiset, joille voin olla tavalla tai toisella avuksi. Mitäpä minä noista uuden karheista autoista. Eikö nämä suurten yritysten johtajat ole niitä uusilla autoilla ajavia liene? He eivät tule minun kotiini, koska en kuulu heille tärkeiden ihmisten joukkoon.
tai paikallisen seurakunnan vanhimpiin. Sitä tietä uskoisin asian edistyvän.