sari

Mitä asuinalueita suosittelisitte
Espooseen muuttavalle.
Helsingin keskustaan pitäisi olla
hyvät yhteydet ja luonto tärkeä
4462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joku merenrantaluukku..

Äänestä

Hyviä asuinalueita ovat myös Haukilahti, Iirislahti ja Koukkuniemi.

Äänestä

Jos olet valmis maksamaan melko paljon esim kaksiosta tai kivasta isohkosta yksiöstä (oletan ettet halua asua missään kamalassa kopperossa) etkä hae kaupunginasuntoa, niin mun mielestä Tapiola on edelleen nro. 1 vaihtoehto.

Paljon erityyppistä luontoa, sekä niittyjä, puistoja että merenrantaa ja palveluita ja kulttuuria vaikka millä mitalla. Riippuen vuorokauden ajasta Helsingin keskustaan Merituulentieltä 10-15 minuuttia, joskus jossain räntäsaderuuhkassa klo 17.00 saattaa mennä kauemmin.

Itse muuttaisin Tapiolaan täältä nihkeestä Lepuskista jos ois rahaa.

Tosin ei Leppävaarakaan mikään paha paikka oo asua, paljon viihtysiä alueita, ei tartte välttämättä asua jonkun Läkkitorin tai ihan uuden Sellon vieressä. Jos kuitenkin suhteellisen lähelle juna-asemaa ja Sellon ostoskeskusta muutat, niin Helsinkiin ajaa junalla 10 minuutissa.

Luonto nyt on Lepuskissa vähän niin ja näin, Vallikalliossa paljon viihtysää aluetta mut Sellon vieressä aika tylyä. Ainut suurempi alue on urheilupuisto ja sinne en ite ainakaan viitti yksin lähteä kävelemään, en paljon päiväsaikaakaan niille puistoteille. Merenrantaa ei ole.

Yks vaihtoehto on Laajalahti jossa on ihan kivoja asuntoja siinä keskustassa, ja on siellä sellanen venerantakin kävelymatkan päässä, jos esim tykkää kalastelusta. Bussti kulkee Tapiolaan ja Leppävaaraan aika hyvin.

Ja sitten on toi Westend, mut se nyt on yleisesti ottaen selkeesti varakkaiden ja omakoti-sekä rivitalojen aluetta, et silleen. Mut ei mitään vikaa.

Itse pidän myös Otaniemestä. Sieltä on vaikee kyllä löytää kivaa suht edullista esim kaksiota jollei ole paikallinen opiskelija tai sitte työsuhdeasunto, mutta on sielläkin jonkun verran niitä vuokralla. Ihan hyvät bussiyhteydet ja aivan fantastiset merenrantaalueet joilla esim juhannuksena todella kivoja vapaamuotosia juhlia. Paljon luontoa joka puolella.
Tosin Otaniemessä on vaan yks kauppa, mut pankkiautomaatti siinä on ja siis bussit kulkee, myös Helsinkiin aika nopeesti, tollanen 20 minuuttia.

Äänestä

viherlaakso on hyvä paikka asumiseen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paras paikka Espoossa kirjoitti:

Mitä asuinalueita suosittelisitte
Espooseen muuttavalle.
Helsingin keskustaan pitäisi olla
hyvät yhteydet ja luonto tärkeä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu